تبیان، دستیار زندگی

«پایتخت» خط قرمزهای تلویزیون را جابه‌جا کرد؟

مدیر گروه اجتماعی شبکه یک در پاسخ به این پرسش‌ که آیا سریال‌های دیگر نیز اجازه دارند همانند «پایتخت ۵» از بعضی خط‌قرمزهای معمول تلویزیون عبور کنند، اظهار کرد: شاید نه؛ این سریال آنقدر قوی عمل کرده است که در هر بخشی ورود کند، به خوبی از آن گذر خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیروس مقدم

فضل‌الله شریعت‌پناهی  در ادامه مطلب بالا اظهار کرد: سریال «پایتخت» در ذهن مردم جا افتاده و آنقدر قوی عمل کرده است که در هر بخشی که ورود کند به خوبی از آن گذر خواهد کرد؛ این در حالی است که برخی این خطوط را رد می‌کنند و نمی‌توانند آن را اصلاح کنند؛ البته این سریال‌ هم سکانس‌هایی داشت که در مرحله پخش تعدیل شدند.

او با بیان اینکه «پایتخت» به چارچوبی رسیده که می‌تواند به مسائل سیاسی هم ورود کند، یادآور شد: این موضوع درباره برخی از مجریان نیز صدق می‌کند. وقتی شبکه به یک مجری باسابقه می‌گوید درباره موضوع قرمزی صحبت کند، او مساله را به گونه‌ای عنوان می‌کند که حتی اگر از خط قرمزها هم عبور کند، بدون هیچ حاشیه‌ای آن بحث را پشت سر خواهد گذاشت. اما ممکن است نتوان به یک مجری آماتور این موضوعات مهم را سپرد. در حوزه فیلم‌های مذهبی هم می‌توان به آقای داوود میرباقری اعتماد کرد و نگران نبود که اهل دین و مذهب به آن سریال ایرادی وارد کنند. همان‌طور که می‌دانید الان فیلم‌هایی در حوزه دین تولید شده‌اند که به همین دلایل هنوز مجوز اکران دریافت نکرده‌اند.
فضل‌الله شریعت‌پناهی

شریعت پناهی ادامه داد: سریال «پایتخت» چهار سال تولید شده بود و مردم منتظر سری جدید آن بودند و توانست مخاطبان زیادی را هم جذب کند. فصل پنجم «پایتخت» در کنار همه‌ی حواشی که داشت، باز هم مخاطب را با خود همراه کرد؛ البته فکر می‌کنم این حواشی توسط مردم ایجاد نشده بود و مردم با این سریال بسیار خندیدند. در خلاء سریال‌های طنز سیما، این سریال در نوروز خودش را نشان داد و محیط را هم برای سری جدید فراهم کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه یک سیما همچنین با اشاره به برنامه «فرمول یک» با اجرای علی ضیا از ساختار جدید این برنامه پس از ماه رمضان خبر داد و گفت: برنامه «فرمول یک» با اجرای آقای ضیا نیز با وقفه‌ای سه ماهه از عید فطر آغاز خواهد شد و قرار است با هدف پرداختن به دغدغه‌های جوانان، با ساختاری جدید و به احتمال زیاد نامی جدیدی راهی آنتن شود.

او با بیان اینکه «مطالبه‌گری و برنامه‌های شبه‌مناظره همواره در شبکه یک وجود داشته است»، گفت: ما در بخش اجتماعی برنامه «کاردان‌ها» با اجرای آقای کاردان را داریم که در نوروز آغاز شد و هم‌اکنون نیز به صورت هفتگی ادامه پیدا کرده است. تلاش می‌کنیم در این برنامه حرف‌های طنز، تند و تیز و جدی را توأمان مطرح کنیم.

شریعت پناهی درباره‌ی برنامه‌های رمضانی شبکه یک سیما توضیح داد که در ایام این ماه هر شب جشنی همانند برنامه «دعوت» که سال‌های گذشته با اجرای نیما کرمی به روی آنتن می‌رفت، پخش خواهد شد. اما هنوز نام برنامه و مجری آن به صورت قطعی مشخص نیست.

او همچنین درباره سریال رمضانی شبکه یک گفت: به طور کلی سریال‌سازی در حوزه‌های تولید، محتوا و بودجه از شبکه‌ها بیرون رفته و در سیما فیلم متمرکز شده است و به همین خاطر هم دیگر این موضع در اختیار شبکه‌ها نیست. شرایط سریال‌های رمضانی سیما نیز به همین صورت است و هنوز هم مشخص نشده که به چه صورتی سریال‌های رمضانی میان شبکه‌ها توزیع خواهد شد.

منبع: ایسنا