سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

حجاب مورد تأکید همه‌ی ادیان الهی نه فقط اسلام!

حجاب یکی از دستورات اسلام است که در دیگر ادیان الهی نیز چنین دستوری وجود داشته و بر لزوم رعایت کردن آن تأکید شده است. حجاب و پوشش زن به حدی اهمیت دارد که در قرآن مجید و بسیاری از روایات، وجوب آن بیان شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حجاب

مسئله‌ی حجاب امروزه به یکی از مسائل مهم در جامعه‌ی ما تبدیل شده است. چه در حوزه‌ی عملکرد نهادهای نظارتی، چه در حوزه‌ی مباحث عمومی و در میان افراد جامعه با وجود آنکه حقیقت عفاف در سایه‌ حجاب مورد تأکید همه‌ی ادیان الهی بوده و حتی علوم تجربی نیز به تأثیرات عمیق آن پی برده است ولی همواره مغرضان با نگاهی همراه با شک و شبهه به آن نگریسته‌اند. یکی از شبهاتی که آن را به شیوه‌های گوناگون مطرح می‌سازند، شبهه‌ی حجاب اجباری است. «درحالی که تمام ادیان آسمانی، حجاب و پوشش زن را واجب و لازم شمرده اند، زیرا لزوم پوشش، به طور طبیعی در فطرت زنان به ودیعت نهاده شده و احکام و دستورهای ادیان الهی، هم آهنگ و هم سو با فطرت انسانی تشریع شده است. پس مسئله‌ی حجاب اختصاص به دین اسلام ندارد و در تمام ادیان الهی از جمله زرتشت، یهود و مسیحیت، به لزوم رعایت آن تأکید شده است.» [1]
پس همان طور که همه ادیان الهی در پاسخ به ندای درونی فطرت، حجاب را بر زنان واجب دانسته اند، اسلام که آخرین آیین الهی و بالطبع کاملترین آنها است نیز، وجوب پوشش زنان را به جامعه بشری ارزانی داشته است. حجاب به معنای پوشاندن بدن زن در برابر نامحرم از احکام ضروری دین اسلام است و در آیات قرآن و روایاتی از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) و معصومین (علیهم السلام) به وجوب و کیفیت آن تصریح شده است. پس بر اساس آیات و احادیث حجاب واجب است و برای منع از ترک واجبات به صورت مطلق لازم است امر به معروف و نهی از منکر صورت بگیرد و امر به معروف هم مراتبی دارد. خداوند در قرآن می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ [نور/۳۱] و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را (از هر نامحرمی) فرو بندند و پاک‌دامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند، مگر آن‌چه که طبعا از آن پیداست.»
مسئله حجاب در حقیقت یك قانون اجتماعی است وعدم رعایت حجاب همانند عبور از چراق قرمز و به طور کلی عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی است كه مجازات خاص خود را دارد؛ زیرا در این صورت حق افراد جامعه سلب شده و هراس و وحشت جامعه را فرا خواهد گرفت. بر اساس این مثال حتی اگر شهروندان، اعتقادی به حجاب نداشته باشند، می بایست به قوانین مصوب احترام گذاشته و آن را اجرا كنند، زیرا قانون فراگیر است و همگان باید آن را رعایت نمایند. با توجه به ویژگی اسلامیت جامعه و ضمانت قانونی، ضرورت رعایت حجاب در جامعه مشخص می شود.

پی نوشت:
[1] محمدی آشتیانی، علی، حجاب در ادیان الهی (زرتشت یهود، مسیحیت و اسلام)، قم:  نورگستر، 1380، ص 142.

منبع : رهروان ولایت
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .