تبیان، دستیار زندگی
( یك دسر ایرانی به مناسبت ماه مبارك رمضان) مواد لازم : 250 گرم برنج 500 گرم شكر یك قاشق مرباخوری زعفران سائیده  یك قاشق چای خوری نمك یك فنجان گلاب 50 گرم خلال بادام كمی پودر پسته و دارچین طرز تهیه: برنج را شب قبل خوب ب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شله زرد

( یك دسر ایرانی به مناسبت ماه مبارك رمضان)

مواد لازم :

250 گرم

برنج

500 گرم

شكر

یك قاشق مرباخوری

زعفران سائیده

یك قاشق چای خوری

نمك

یك فنجان

گلاب

50 گرم

خلال بادام

كمی

پودر پسته و دارچین

طرز تهیه:

برنج را شب قبل خوب بشویید تا آب آخرین بار آن كاملاً صاف  و زلال باشد و با یك لیوان گلاب و 4-5 لیوان آب بگذارید برنج خیس بخورد. 9 لیوان آب را در قابلمه متوسطی ریخته و بگذارید جوش بیاید، بعد برنج را اضافه كرده و آن را هم بزنید تا بجوشد. كف روی آن را با كفگیر بردارید و مرتب برنج را به هم بزنید تا ته نگیرد. شعله را ملایم كنید تا برنج بپزد. شكر را در این مرحله اضافه كنید. خلال بادام را شسته، یك ساعت در گلاب خیس كرده و به شله زرد اضافه كنید.

چون شله زرد معمولاً زود ته می گیرد، بعد از اضافه كردن شكر باید مرتب هم بزنید كه این مشكل پیش نیاید. اگر احساس كردید شله زرد شما كمی سفت شده، می توانید كمی آب جوش به آن اضافه كنید. برای این كه شله زرد شما آب نیندازد، بهتر است روی حرارت ملایم اجاق، شعله پخش كن قرار دهید و بگذارید یك ساعت دیگر بعد از جا افتادن روی حرارت باقی بماند تا آب اضافه آن تبخیر شود، یا آن كه در ظرف نسوز كشیده و در فر قرار دهید.

شله زرد آماده شده را در ظرف بزرگی كشیده و بعد از ده دقیقه سطح آن را با پودر پسته و دارچین تزئین كنید و بگذارید خنك شود.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.