• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/03/08
  • تاريخ :

مدرک‌های اجاره‌ای!! (1)

مدرك‌های اجاره‌ای

  

اگر فقط فارغ‌التحصیل بعضی رشته‌های فنی مهندسی باشید، آنوقت می‌توانید بدون هیچ زحمتی و تنها با اجاره دادن مدركتان، چند میلیونی به جیب بزنید!

 

همیشه هر حكم یا قانونی، استثناهایی هم دارد و ملت می‌گردند ببینند چطور می‌شود قضیه را پیچاند؛ چطور می‌شود نقضش كرد. مثلا همیشه گفته‌اند مدركت را بگذار در كوزه آبش را بخور.

این جمله قصار، ‌حكایت از این نكته اساسی دارد كه چیزی كه به وفور در این مملكت یافت می‌شود، فارغ‌التحصیل بیكار است و شما هم دلت را به مدرك لیسانست خوش نكن عزیز! یعنی اینكه با این مدرك دو زار هم كف دستت نمی‌گذارند.

 اما همین قضیه هم استثنا دارد؛ اگر فقط فارغ‌التحصیل بعضی رشته‌های فنی مهندسی باشید، آن وقت می‌توانید بدون هیچ زحمتی و تنها با اجاره دادن مدركتان، چند میلیونی به جیب بزنید! این گزارش درباره یكی از عجیب‌ترین راه‌های گرفتن كره از آب مدرك‌های سابقا بی‌بخار دانشگاهی است.

كافی است فارغ‌التحصیل یكی از رشته‌های مكانیك، برق، زمین‌شناسی و خصوصا فارغ‌التحصیل رشته عمران باشید تا با یك تلفن ناقابل و قدم‌رنجه‌ای كوچك به یكی از هزاران شركت پیمانكاری، در كمال عزت و احترام به استخدام شركت مذكور دربیایید!

تعجب هم دارد! بالاخره در روزگار قحطی كار، اینكه بدون عجز و التماس و پارتی‌بازی و در به دری و به راحتی آب خوردن به استخدام یك شركت عمرانی در بیایی و اسمت را به عنوان یكی از مهندسین شركت ثبت كنند بیشتر شبیه یك لطیفه یا خواب است. اما در این گزارش، نه قرار است برای شما جوك تعریف كنیم و نه خوابتان را تعبیر!

تلفنتان را بردارید و قسمت استخدام یكی از نیازمندی‌های روزنامه‌ها را جلویتان باز كنید تا ببینید چه گوهری را گذاشته‌اید روی تاقچه خاك بخورد. «دعوت از مهندسین عمران، مكانیك، برق و... جهت رتبه‌بندی شركت، با بهترین شرایط»، «مهندس عمران یك میلیون و دویست هزار تومان» بشتابید!

 

مهندس اجاره‌ای

اگر فارغ‌التحصیل زمین‌شناسی باشید، می‌توانید بین 300 تا 500 هزار تومان روی مدركتان حساب كنید. مهندس برق بین 200 تا 400 و مكانیك بین 500 تا 700 هزار تومان. مهندسین عمران هم از 800 هزار تا یك میلیون و 200 هزار تومان را نقدا جزو دارایی‌های خود حساب كنند. این حداقل‌های ماجراست و البته برای كسانی كه 3 سال سابقه كار و بیمه هم داشته باشند. بدون بیمه و سابقه، این مقادیر  كمتر می‌شود!

 

« اگر شركت‌های پیمانكاری مثلا می‌خواهند قراردادی بالای 400 میلیون تومان ببندند. برای این كار نیاز به رتبه دارند. در چنین وضعیتی اگر خودمان مهندس داشته باشیم كه هیچ  وگر نه با دوستانی مثل شما قرارداد می‌بندیم و شما به صورت صوری می‌شوید جزو مهندسین شركت ما. مدركتان را در اختیار ما قرار می‌دهید و ما هم با شما قراردادی می‌بندیم و برحسب مدرك تحصیلی‌تان، مبلغ موردنظر را تقدیمتان می‌كنیم. مدت قراردادها در تهران یك   ساله است و طی این مدت نمی‌توانید جای دیگری از مدركتان استفاده كنید. ان‌شاءالله پس از اتمام قراردادتان با شركت‌ ما، می‌توانید بروید با شركت‌های دیگر هم قرارداد ببندید!»

اینها توضیحات منشی مودب یكی از شركت‌های پیمانكاری است.

خانم منشی در كمال احترام و خونسردی توضیحات مفصل‌تری درخصوص این «معامله پرسود دو طرفه» می‌دهد و بعد هم مدارك مورد نیاز را ردیف می‌كند؛ «اصل مدرك، كپی آن، كپی شناسنامه، سوابق بیمه‌ای و كارت ملی».

و البته یك توضیح ضروری: «سابقه بیمه هم نداشته باشی مشكلی نیست. فایل مربوط به مهندسین بی‌سابقه‌مان هم باز است. شما تشریف بیاورید اینجا. توضیحات بیشتر را خدمتتان عرض می‌كنم».

 

بزخرها

بد نیست آدم قبل از مراجعه به این شركت‌ها مظنه بازار را در بیاورد. اختلاف قیمت‌ها مشكوك می‌زند و به نظر می‌رسد می‌شود پول بیشتری هم به جیب زد. كافی است بفهمند توی باغ نیستی. مدركت را بزخر می‌كنند می‌رود پی كارش!

- مدرك شما را 300 هزار تومان می‌خریم.

- اختیار دارید! الان با جای دیگری تماس گرفته بودم. می‌گفتند برای مهندسی مكانیك 700-750 هزار تومان می‌دهند.

وقتی خانم منشی می‌بیند رنج بازار دستت است دیالوگش را عوض می‌كند: «چند لحظه گوشی» و بعد تلفن را حواله می‌كند به «آقای مهندس». «عذر می‌خواهم، گویا اشتباهی پیش آمده، ما برای مدرك شما 800 هزار تومان پرداخت می‌كنیم. خانم منشی فكر كرده بودند سابقه كار ندارید...»

بازار اجاره مدرك‌ها آن قدر پرمایه (فقط از لحاظ مادی البته) است كه هر مهندسی را وسوسه می‌كند.

آخرین اطلاعات حاكی از این است كه راه‌هایی هم وجود دارد كه دارندگان مدارك تحصیلی مذكور بتوانند همزمان با 2 شركت پیمانكاری وارد معامله شوند؛ یك شركت در تهران، یك شركت هم در شهرستان: «ما مدرك شما را به مدت یك سال در اختیار می‌گیریم. البته كپی برابر با اصل مدركتان را. وقتی مدركتان را گرفتیم و رتبه‌مان را به دست آوردیم ظرف 3-2 ماه قراردادهایمان را می‌بندیم.

اما به هر حال تا یك سال نمی‌توانید در تهران از مدركتان استفاده كنید. ولی در همین مدت، ‌می‌توانید بروید با یك شركت پیمانكاری در شهرستان هم قرارداد ببندید و  مدركتان را هم در اختیار آنها بگذارید».

حالش را بردید؟ قیمت شهرستان‌ها هم قیمت‌های بدی نیست. فقط در شهرهای كوچك كه كلا بازار این شركت‌ها رونق چندانی ندارد، قیمت‌ها پایین می‌آید. در شهرهایی مثل اهواز و شهركرد كه بازارشان در حد تهران داغ است، قیمت‌ها بالای 600-500 هزار تومان است و در شهرهایی مثل ارومیه و زنجان اجاره مدرك‌ها می‌آید زیر 450 هزار تومان.

 

در هر صورت، با یك حساب سرانگشتی، دارندگان مدارك كارشناسی مكانیك یا عمران، با اجاره همزمان مدركشان در تهران و شهرستان‌، می‌توانند روی درآمد ماهانه 150 تا 200 هزار تومان حساب كنند! یك میلیون و 200 هزار تومان در تهران و حدود 600 هزار تومان در شهرستان. سرجمع می‌افتد سالانه یك میلیون و 800 هزار تومان در سال. به عبارتی، ماهیانه 180 هزار تومان درآمد خالص بی‌زحمت هلو برو تو گلو.

 

 

ادامه دارد...

منبع:همشهری جوان

 

UserName