تبیان، دستیار زندگی
از مجموعه تلویزیونی جواهری در قصر به عنوان پرمخاطب‌ترین سریال كره‌ای در تمام دوران یاد می‌كنند. این سریال كه پس از پخش در بسیاری از كشورهای آسیایی از جمله ایران در زمره‌ی محبوب‌ترین سریال‌ها قرار گرفته است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یانگوم جواهری در قصر

یانگوم جواهری در قصر

یكی از اخلاقی‌ترین سریال‌های اخیر جهان

از مجموعه تلویزیونی جواهری در قصر به عنوان پرمخاطب‌ترین سریال كره‌ای در تمام دوران یاد می‌كنند.

این سریال كه پس از پخش در بسیاری از كشورهای آسیایی از جمله ایران در زمره‌ی محبوب‌ترین سریال‌ها قرار گرفته است، در قالب 54 قسمت تولید شده است كه تمامی این قسمت‌ها از شبكه دو سیما پخش می‌شود.

جواهری در قصر (A jewel in the palace) محصول سال 2003 و 2004 كره جنوبی است كه هر قسمت آن در مدت زمان 60 دقیقه به شیوه‌ی رنگی و با صدای دالبی دیجیتال ساخته شده است و تاكنون 30 قسمت آن از تلویزیون پخش شده است.

درباره سریال

جواهری در قصر در زمره‌ی یكی از اخلاقی‌ترین سریال‌هایی كه در سال‌های اخیر در سطح جهان ساخته شده‌اند، قرار می‌گیرد. این سریال علاوه بر پرداختن به نكته‌های اخلاقی، اطلاعات تاریخی و فرهنگی بسیاری را در اختیار بیننده تلویزیونی قرار می‌دهد.

جواهری در قصر روایتی جذاب از داستانی واقعی را با سوژه‌ای كه میان مواد غذایی، آشپزخانه‌ها و آشپزها تعریف می‌شود،در هم آمیخته است تا برای تماشاگر بسیار خوشاینده جلوه كند.

از این سریال دارای ویژگی‌هایی بسیار شرقی است. چرا كه مردم مشرق زمین به تنوع غذایی بسیار اهمیت داده و وقت بسیار صرف آشپزی می‌كنند.

جواهری در قصر حكایت ساده‌ای از چند خدمتكار است كه در آشپزخانه درباره كار می‌كنند و هر بار درگیر ماجرایی می‌شوند. اما آن چه در ورای این ظاهر ساده باعث موفقیت و محبوبیت این سریال شده پرداختن به مفاهیم عمیقی چون عشق و نفرت است كه به خوبی دراماتیزه شده است.

یانگوم جواهری در قصر

داستان سریال

فیلمنامه جواهری در قصر را یونگ - هیون كیم در ژانر درام به نگرش درآورده است كه در پرونده كاری خود تنها همین یك فیلمنامه را ثبت شده می‌بینند.

او برای بیان قصه خود مقطع تاریخی 500 سال قبل كشور كره را كه پادشاهانی چون سونگ ینگ و یون سان گون حكومت كرده‌اند، برگزیده است.

جواهری در قصر قصه واقعی از دختری افسانه‌ای است كه به نخستین زن پزشك درباری زمان خود مبدل می‌شود.

یانگوم نقش اول سریال، یك شخصیت حقیقی است كه چند سند نه چندان كامل از حیات وی در طی فرمانروایی پادشاهان سلسله چوسون خبر می‌دهد. با این حال هنوز پژوهشگران تاریخی بر سر این موضوع كه یانگوم یك شخصیت حقیقی است یا افسانه‌ای به توافق نرسیده‌اند. او در كودكی برای آشپزی وارد قصر پادشاه می‌شود، و تمام دوران نوجوانی و جوانی‌اش را در قصر آشپزی می‌كند تا این كه به مقام بانو اولی آشپزخانه درباره می‌رسد. یانگوم پس از مدتی به دلیل اطلاعات پزشكی كه به دست می‌آورد، از طرف پادشاه صاحب سومین مقاوم برتر درباری یعنی پزشك خاندان سلطنتی می‌شود. پس از دریافت این مقام نام یانگوم با اضافه شدن لقب دایی به یانگوم برگ تغییر می‌یابد.

پخش از تلویزیون كره و شبكه‌های سراسر دنیا

سریال جواهری در قصر كه در شبكه mbc كره تولید شد، برای نخستین بار 15 سپتامبر 2003 از این شبكه كابلی به روی آنتن رفت و با آماری نزدیك به 47 درصد بیننده به عنوان پرمخاطب‌ترین مجموعه داستانی این شبكه شناخته شد.

این سریال در تلویزیون كشورهای آسیایی بسیاری از جمله كشورهایی چون تایوان، هنگ‌كنگ، سنگاپور، چین، تایلند، ژاپن، مالزی و فیلیپین به روی آنتن رفته است و در تمامی این شبكه‌ها در زمره‌ی موفق‌ترین مجموعه‌ها قرار گرفته است. این مجموعه حتی در كشورهای اروپایی و آمریكایی نیز به نمایش درآمد و پخش آن از شبكه جهانی بی‌بی‌سی با استقبال مخاطبان مواجه شد.

یانگوم جواهری در قصر

بازیگران سریال

لی یونگ آئی كه در سریال جواهری در قصر نقش یانگوم را بازی می‌كند. جزء مشهورترین بازیگران كره جنوبی و حتی شرق آسیاست. وی 31 ژانویه در سئول كره جنوبی متولد شد و از دانشگاه هانیانگ، آنسان فارغ‌التحصیل شد.

محبوبیت لی‌یونگ آیی با بازی در سریال جواهری در قصر در كشورهای شرق آسیا افزایش یافت به نحوی كه وی بعد از بازی در این نقش به كشورهایی چون سنگاپور، چین، هنگ‌كنگ، تایوان و ژاپن دعوت شد. حضور این بازیگر در ژاپن باعث شد تا شبكه NHK این كشور به عنوان مشهورترین تلویزیون ژاپن، برای اولین بار بعد از 12 سال از تالار خود برای پذیرایی از لی یومگ آئی استفاده كند. در چین نیز نام یك مدرسه بعد از دریافت كمك‌های مالی یونگ آئی به مدرسه ابتدای لی یونگ آئی تغییر یافت.

لین بازیگر كره‌ای تا كنون چند بار موفق به دریافت جوایز معتبر شده است كه اهدای جایزه بهترین بازیگر سال در جشنواره اژدهای آبی در سال 2005 و اهدای جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره بیك سینگ آرت در سال 2006 به وی از آن جمله است.

لی یونگ آئی، به عنوان یكی از نمایندگان سازمان یونیسف در دنیا نیز فعالیت می‌كند.

جی حین هی (مین جونگ هو)، هنگ ری نا( كیوم یامنگ)، گیوئن می ری، یانگ می كیونگ (بانو هان)، میم هو( عالیجناب) وآن چو ژانگ (جوانی یانگوم) از جمله بازیگرانی هستند كه در كنار لی یونگ آنی در جواهری در قصر به ایفای نقش پرداخته‌اند.

درباره كارگردان

جواهری در قصر را لی بیونگ هون بر عهده داشته است كه علاوه بر كارگردانی بر حرفه تهیه‌كنندگی نیز مشغول است. به نحوی كه تهیه سریال جواهری در قصر را نیز خود وی در شبكه MBC بر عهده داشته است.

پخش از تلویزیون ایران

سریال جواهری در قصر با مدیریت زهره شكوفنده برای پخش از شبكه دو سیما دوبله شد. در دوبله این سریال صداپیشگانی چون مینو غزنوی (یانگوم)، زویا خلیل آذر، مریم نوری درخشان، شهروز ملك آرایی، كتایون اعظمی، رزیتا یاراحمدی، ناصر احمدی، منوچهر والی‌زاده، الیزا اورامی، مینو شجاع و اعظم‌السادات دالبری شكوفنده را همراهی می‌كردند.

جواهری درقصر، 5 آبان ماه 1385 برای نخستین بار از شبكه دو سیما پخش شد و از آن پس هر هفته روزهای جمعه ساعت 21 به روی آنتن رفت.