تبیان، دستیار زندگی

حجت الاسلام ریاضت:

ماه رجب آغاز سال عبودیت و بندگی است

حجت الاسلام ریاضت گفت: سال عبودیت و بندگی فصل رویش معنویت با ماه رجب آغاز می‌شود ماه رجب نخستین گام برای عبودیت و بندگی خداوند به شمار می‌رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

ماه رجب آغاز سال عبودیت و بندگی است

به گزارش خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام والمسلمین‌ ریاضت در مراسم ولادت با سعادت حضرت امام محمدباقر (ع) که در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: ماه معظم رجب از چند جهت دارای اهمیت است.

وی افزود: سال عبودیت و بندگی فصل رویش معنویت با ماه رجب آغاز می‌شود ماه رجب نخستین گام برای عبودیت و بندگی خداوند به شمار می‌رود.

حجت الاسلام ریاضت با تأکید بر اینکه رجب ماه خداوند است، ابراز کرد: ماه مبارک رمضان بسیار شریف است اما در قیامت کسی ندای «این الرمضانیون» سر نمی‌دهد و تنها ماهی که در قیامت اهل آن ماه را صدا می‌کنند ماه رجب است، طبق صریح روایات؛ قیامت که برقرار می‌شود منادی از دل عرش ندا سر می‌دهد کجا هستند کسانی که ماه رجب را درک کردند.

استاد حوزه علمیه با استناد به روایتی از امام صادق(ع)، بیان داشت: حضرت فرمودند: خداوند در آسمان هفتم ملکی را مقرر کرده که نام این ملک داعی است و ماموریت او از ابتدای ماه رجب تا پایان آن دعوت مردم به درک ماه رجب است؛ خداوند خود می‌فرماید: رجب ماه من است و این نشان از ارزشمند بودن ماه رجب دارد.

وی در بخش دیگر با بیان اینکه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در بین سایر امامزادگان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، گفت: این ویژگی به این دلیل است که ایشان بارها اعمال و رفتار خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و دین خود را به امام معصوم عرضه ‌کرده است.

حجت الاسلام ریاضت با تاکید بر اینکه سیره عملی انسان باید به گونه‌ای باشد که مورد تایید خداوند قرار گیرد، عنوان کرد: پیامبراکرم(ص) فرمودند: بهترین افراد کسانی هستند که علاوه بر ایمان داشتن به انجام عمل صالح نیز اهتمام داشته باشند؛ ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) هموزن با ثواب زیارت امام حسین(ع) است و این زمانی به زائر عطا می‌شود که نامش در میان زائران ثبت شود.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: حسینی بودن و حسینی شدن به اندازه حسینی ماندن مهم نیست از این رو ما باید مراقب باشیم عمر خودمان را برای امری که خلق شدیم صرف کنیم تا عاقبت بخیر شویم.

حجت الاسلام ریاضت در تعریف شیعه واقعی، گفت: شیعه واقعی کسی است که خود را ملزم به انجام واجبات و ترک محرمات بداند از این رو اگر انسان با انجام برخی گناهان و ترک بعضی واجبات نمی‌تواند در زمره شیعیان قرار گیرد. ما باید بدانیم حسابرسی در قیامت بسیار سخت و دقیق است.

وی ادامه داد: انسان اگر در ماه رجب جزء رجبیون قرار بگیرد بنده خداوند می‌شود، بندگی خداوند انیس شدن با خداوند است، اهل رجب کسانی هستند که با تبعیت از خداوند از اطاعت هوای نفس پرهیز می‌کنند.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه بالاترین عمل در محضر خداوند ترک گناه است، خاطرنشان کرد: کسی می‌تواند ماه رجب را درک کند که اهل گناه نباشد. آیت الله بهجت فرموده اند همه می گویند چکار کنیم که مانند شما شویم؟ ایشان در پاسخ می فرمودند: بگویید چکار نباید بکنیم؛ که این بدین معناست که باید ترک معصیت کنید.

وی در پایان گفت : امام باقر (ع) فرمودند: ای جابر برای آنکه بفهمی کسی ولایت ما را دارد ورع او را بسنج ، لذا انسان باید در این ماه پربرکت خود را بسنجد که آیا شیعه واقعی اما باقر (ع) می باشد ، که اگر در سنجش خود مردّد بود، دو رکعت نماز استغاثه بخواند و از خداوند درخواست کند که او را تایید نماید.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .