تبیان، دستیار زندگی

تغییر رفتارهای تغذیه‌ای در نوروز

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از مردم خواست در ایام نوروز مراقب تغییر رفتارهای غذایی در میهمانی‌ها و سفرها باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شیرینی و آجیل
دکتر زهرا عبداللهی گفت: عدم توجه کافی به نوع، کیفیت، مقدار و نحوه مصرف غذا در ایام نوروز می‌تواند به سلامتی شما لطمه بزند. در مصرف شیرنی و آجیل اعتدال را رعایت کنید. در ایام نوروز و حتی در طول سفرهای نوروزی مصرف شیرینی، شکلات و آجیل بسیار متداول است و با زیاده‌روی در مصرف آنها مقدار زیادی کالری وارد بدن می‌شود که نتیجه آن چاقی و اضافه وزن است. با رعایت نکاتی می‌توان هم از خوردن شیرنی و آجیل لذت برد و هم مشکلات سلامتی به دلیل افراط در مصرف آنها را کاهش داد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: از جمله اینکه بجای شیرینی‌های بزرگ حاوی مربا، ‌ژله و خامه، از شیرینی‌های ساده و خشک در اندازه کوچک که کالری کمتری دارند استفاده کنید. مواد قندی و نشاسته‌ای به آسانی تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیره می‌شوند و ایجاد چاقی می‌کنند. همچنین باعث افزایش چربی‌های نامطلوب خون شده که در نهایت سلامت قلب و عروق را مختل می‌کند.

عبداللهی گفت: آجیل‌ها شامل انواع مغزها از قبیل بادام، پسته، فندق، گردو، بادم زمینی و انواع تخمه‌ها ضمن اینکه دارای ارزش غذایی هستند، اما توجه داشته باشید که مقدار زیادی چربی هم دارند و اگرچه نوع چربی آنها از نوع غیراشباع و مفید برای سلامتی است، اما مصرف زیاد آنها می‌تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود. ۱۰۰ گرم بادام، پسته یا تخمه در حدود ۶۰۰-۵۰۰ کالری وارد بدن می‌کند که معادل مصرف سه کفگیر پلو است.

درطول سفر از شیرهای استریل شده (فرادما) که ماندگاری بالایی دارند، استفاده شود.وی افزود: بنابراین در ایام نوروز و در طی سفر که معمولاً خوردن آجیل رایج است، باید مصرف غذاهای نشاسته‌ای مثل نان، برنج و ماکارونی، سیب زمینی و غذاهای چرب و سرخ شده را کاهش داد که با افزایش کالری دریافتی و چاقی مواجه نشوید. مصرف زیاد نمک مهم‌ترین عامل فشارخون بالاست. بهتر است به‌جای آجیل‌های شور و پرنمک از آجیل کم نمک و یا بدون نمک استفاده شود.

مدیردفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از مردم خواست مصرف سبزی‌ها را در ایام نوروز فراموش نکنند و گفت: معمولاً در ایام نوروز و هنگام سفرهای نوروزی مصرف سبزی‌ها که از گروه‌های غذای اصلی هستند، کمتر می‌شود. سبزی‌ها به علت داشتن ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها نقش مهمی در سلامت دارند. علاوه بر آن فیبر موجود در سبزی‌ها با ایجاد حس سیری، باعث کاهش مصرف غذا شده و به کاهش وزن کمک می‌کنند. در ایام نوروز معمولاً در میهمانی‌ها غذاهای چرب و سرخ شده مصرف می‌شوند. با مصرف سبزی‌ها و سالاد همراه با غذا میزان جذب چربی غذا کاهش می‌یابد.

عبداللهی خاطرنشان کرد: زیاده‌روی در مصرف میوه هم به‌دلیل محتوی بالای قند میوه‌ها منجر به چاقی می‌شود. مصرف روزانه ۵-۳ واحد میوه متوسط توصیه می‌شود. یک واحد معادل یک عدد میوه متوسط است که در حدود ۶۰ کالری انرژی دارد.

بنابر اعلام وبدا، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت این نکات را چنین توضیح داد: درطول سفر از شیرهای استریل شده (فرادما) که ماندگاری بالایی دارند، استفاده شود. این نوع از شیرها قبل از باز شده در آنها نیازی به یخچال ندارند ولی پس از باز شدن حتماً باید در محیط خنک (مثلاً فلاسک اسفنجی حاوی یخ) نگهداری و سریعاً مصرف شوند.
منبع: روزنامه ایران