تبیان، دستیار زندگی

بازگشت دلار به کانال 4 هزار و 800 تومان

دلار 4 هزار و400 تومانی که در روزهای گذشته تنها توسط برخی از صرافی بانک ها و با رعایت شرط و شروط هایی به صورت اندک عرضه می شد، روز گذشته به صورت کامل متوقف شد و تنها دلار 4 هزار و 800 تومانی آن هم به صورت اندک در بازار عرضه می شد. روز گذشته نه در بازار آزاد و نه در صرافی‌های چهارراه استانبول و میدان فردوسی تهران، دلار یافت نمی شد و صرافی‌های بانکی نیز فقط به افرادی که مجوز صرافی داشتند، دلار را به قیمت ۴۷۹۰ تومان می‌فروختند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دلار صرافی
بر اساس گزارش منابع رسمی از صرافی‌های چهارراه استانبول تهران و میدان فردوسی که یکی از مراکز اصلی فروش ارز در پایتخت به شمار می‌رود، هیچ یک از صرافی‌ها به مردم عادی یا مسافر حتی با ارائه پاسپورت و ویزا هم دلار و یورو نمی‌فروختند. این در حالی بود که دلالان میدان فردوسی که در اطراف این میدان ارزهای خارجی در دست داشتند، دلار را ۴۸۰۰ تومان می‌فروختند و البته تعداد زیادی از همین افراد نیز دلاری برای فروش نداشتند.

بر اساس اعلام خبرگزاری ها برخی صرافی بانک ها فقط به افرادی که مجوز صرافی داشتند، دلار به قیمت ۴۷۹۰ تومان می فروختند و البته در مقابل این صرافی ها نیز صفی طولانی تشکیل شده بود. در این میان تعدادی از صراف‌ها نیز از نبود دلار برای عرضه گلایه داشتند. همچنین افرادی که در میدان فردوسی کیف به دست، ارزهای خارجی می‌فروختند، یورو را ۵۹۰۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری کرده‌اند.

تابلوی صرافی‌های اطراف میدان فردوسی نیز قیمت فروش دلار آمریکا را ۴۸۰۰ تومان و قیمت خرید این ارز ۴۷۹۰ تومان نشان می‌داد، اما تمام این صرافی‌ها همانطور که گفته شد، نه دلاری برای فروش داشتند و نه یورو! قیمت خرید یورو نیز روی تابلوی صرافی‌ها ۵۷۸۴ تومان و قیمت فروش آن ۵۷۹۹ تومان بود. همچنین پوند انگلیس ۶۷۰۰ تومان برای خرید و ۶۸۵۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری شد.

همچنین قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید تا ساعت ۱۳ روی تابلوی صرافی‌ها برای فروش، یک میلیون و ۶۰۵ هزار تومان و برای خرید یک میلیون و ۵۷۵ هزار تومان درج شده بود و این رقم نسبت به قیمت روز یکشنبه، افزایش حدود 10 هزار تومانی داشت. همچنین قیمت فروش سکه نیم‌بهار آزادی ۷۷۵ هزار تومان و قیمت ربع سکه ۵۰۰ هزار تومان بود.

افزایش قیمت سکه در شرایطی است که نرخ طلای جهانی روز گذشته ثابت بود. محمد کشتی‌آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلافروشان مهمترین دلیل افزایش قیمت سکه را افزایش تقاضا و افزایش نرخ دلار اعلام کرد و گفت: «در حال حاضر حباب 100 تا 120 هزار تومانی در قیمت سکه تمام بهار آزادی وجود دارد.»

وی در عین حال گفت که اگر مردم نبودند حباب بیشتر می شد. کشتی‌آرای در گفت و گو با ایسنا گفت: «بسیاری در بازار سکه سرمایه‌گذاری کرده بودند تا در زمان مناسب و هنگامی که قیمت‌ها بالا رفت سکه‌هایشان را بفروشند و با این ظرفیت، اکنون خرید و فروش در بازار جریان گرفته و اگر غیر از این بود قطعا حباب قیمتی سکه بیش از این رقم‌ها بود.»
منبع: روزنامه حمایت