تبیان، دستیار زندگی

ستاره ای که به سیاره تبدیل شد!

طبیعت هنوز هم می تواند ما را شگفت زده کند و به ما نشان دهد که تا چه اندازه دسته بندی اجرام آسمانی سخت است. مطالعه جدید ستاره شناسان روی یک کوتوله ی قهوه ایِ سرد که یک شبه سیاره در نظر گرفته شده بود، مشخص کرد این جرم احتمالا در گذشته ی دور یک ستاره بسیار داغ بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
ستاره ای که به سیاره تبدیل شد!
مقایسه اندازه ستارگان و اجرام کوچک تر از ستارگان

به گزارش بیگ بنگ ، این جرم که WISE J0304-2705 نام دارد از کلاس کوتوله Y – سردترین کلاس دمایی ستاره‌ ای که تاکنون شناسایی شده – محسوب می‌شود که به کمک کاوشگر فضایی نقشه بردار مادون قرمز میدان-گسترده ، وایز( WISE) رصد شده است. دانشمندان پس از بررسی طیف نوری این جرم، که نشان گر ساختار ترکیبی‌ اش است گفتند، آن چه این کوتوله ی قهوه ای را ساخته نشان می دهد که بسیار پیر است و میلیاردها سال از زندگیش می گذرد.
این کوتوله‌ی در فاصله‌ ۳۳ تا ۵۵ سال نوری از زمین و در صورت فلکی کوره واقع شده است. دمای فعلی این جرم آسمانی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه سلسیوس است که دمایی بین زمین و ناهید میباشد. دمای این جرم مانند سیارات سنگی شبه زمین نبوده و در اصل یک توپ گازی غول‌ پیکر شبیه مشتری است. اما این جرم ممکن است مربوط به یک منشا باستانی باشد که در آن یک تغییر گسترده در دما رخ داده است و احتمالا میلیون ها سال پیش، این جرم بسیار داغ بوده است.
ستاره ای که به سیاره تبدیل شد!
تصویری هنری از چگونگی تکامل این کوتوله قهوه ای، از ستاره با دمایی داغ تا تبدیل شدن به سیاره ای به دمایی پایین.

به گفته دانشمندان احتمالا در طول ۲۰ میلیون سال نخست از عمر WISE J0304-2705، دمای آن دست‌ کم ۲۸۰۰ درجه سانتی گراد بوده و در یک میلیارد سالگی، دمایش به ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد کاهش پیدا کرد و این روند کاهش دما تاکنون ادامه پیدا کرده و به دمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد رسید. پروفسور پینفیلد از محققان این پژوهش گفت: اندازه گیری‌ ها نشان می‌ دهد که این کوتوله، ممکن است یک جرم ترکیبی بوده و یا عضو باستانی و پیر از کهکشان باشد. این بدان معناست که دمای آن ممکن است بسیار زیاد بوده و تا هزاران درجه رسیده باشد. اما حالا می تواند در سطحش تنها یک فنجان چای را به جوش آورد.
تا امروز تنها ۲۰ کوتوله‌ی کلاس Y کشف شده که بیشتر آن ها نیز توسط کاوشگر مادون قرمز وایز رصد شده‌ اند. محققان امیدوارند با بررسی این جرم بتوانند درک بهتری از تاریخه کیهان بدست آروند. محققان امیدوارند با رصدهای ۳ سال آینده بتوانند درباره کوتوله‌ های کلاس Y اظهار نظر قطعی کنند.


منبع: https://bigbangpage.com