سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

جزئیات حمله به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

هنوز خبر حمله فرقه شیرازی به سفارت ایران در لندن تازه بود که خبری دیگر موضوع امنیت دیپلماتیک سفارت‌های ایران در اروپا را یک بار دیگر مطرح ساخت. پلیس اتریش حدود ساعت 11 و نیم شب یکشنبه (به وقت محلی) از حمله یک فرد مهاجم با چاقو به مأمور پلیس اقامتگاه سفیر ایران در وین خبر داد. مهاجم مسلح به سلاح سرد سعی داشت به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران ورود کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سفارت ایران در اتریش
به گزارش تبیان به نقل از روزنامه ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مأمور حفاظت از اقامتگاه سفیر در این حادثه از ناحیه بازو دچار جراحت شد. مهاجم نیز که ظاهراً یک تبعه 26 ساله اتریشی اهل ایالت تیرول شناخته شده، پس از آنکه مأمور حفاظت با وجود استفاده از اسپری فلفل ناچار به شلیک شد، به ضرب گلوله از پای درآمد. «میشاییل بائوئر»، سخنگوی وزارت دفاع اتریش اقدام مأمور حفاظت در شلیک به فرد مهاجم را براساس تحقیقات اولیه مطابق با قوانین اعلام کرد.

پلیس اتریش صبح دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد انگیزه این حمله به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین نامشخص است و واحد ضد تروریستی پلیس اتریش (LTV) تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه آغاز کرده است.

«هرالد سوروس» سخنگوی پلیس وین در اظهاراتی پس از حادثه پیش آمده مقابل اقامتگاه سفیر ایران در اتریش اعلام کرد که پلیس در حال جست‌وجوی محل سکونت فرد مهاجم است. وی همچنین با بیان اینکه پیش زمینه تروریستی، انگیزه‌های سیاسی، مذهبی و غیره را نمی‌توان رد کرد، گفت که احتمال دارد افراد دیگری نیز در این حادثه و طراحی آن دخیل بوده باشند.

بنابر اعلام وزارت امور خارجه کشورمان، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حمله فردی ناشناس به اقامتگاه سفیر کشورمان در وین با بیان اینکه درباره هویت و انگیزه اقدامش اطلاعی نیست، گفت: «ما در وین و در تهران با مقامات اتریشی در تماس هستیم و امیدواریم که هر چه زودتر پلیس و مقامات امنیتی دولت اتریش بتوانند به نتایج لازم در تحقیقاتی که از دیشب آغاز کردند برسند و بتوانیم در ساعات آینده گزارش دقیق‌تری از انگیزه فرد مهاجم و هویت آن داشته باشیم.»

اقامتگاه فرد مهاجم مورد بازرسی قرار گرفته اما هنوز نشانه‌ای درباره انگیزه‌های او یافت نشده است.سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به تماس خود با سفیر ایران در اتریش گفت: در پی این اقدام خسارتی به محل اقامت سفیر ایران در اتریش وارد نشده است ولی طبق اخبار واصله سرباز نگهبان مستقر در محل اقامتگاه سفیر ایران در اتریش، مجروح و به بیمارستان منتقل شده است.

قاسمی با بیان اینکه بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها و اقوال گفته می‌شود که گویی این فرد ضارب خارجی است ولی تابعیت اتریشی دارد، اظهار داشت: ما از دولت اتریش خواسته‌ایم که هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کند و توجه بیشتری به حفاظت مکان‌های دیپلماتیک ایران در این کشور داشته باشد.

او با ابراز تأسف از مجروح شدن سرباز نگهبان اقامتگاه سفیر ایران توسط فرد مهاجم، از تماس تلفنی «لینهارت» قائم مقام وزیر خارجه اتریش با سفیر ایران خبر داد که طی آن مراتب تأسف دولت اتریش و نیز پیگیری دولت تا حصول نتیجه و دیگر اقدامات لازم خبر داد. حادثه یکشنبه شب سفارت ایران در وین اگرچه با توجه به تابعیت اتریشی مهاجم از مهاجمان به سفارت ایران در لندن متفاوت به نظر می‌رسد اما قرار گرفتنش در امتداد آن حادثه و نیز تهدید سفیر ایران در انگلیس به ترور یک بار دیگر اهمیت موضوع امنیت مکان‌های دیپلماتیک براساس کنوانسیون وین را محل تأمل قرار داد.

شامگاه جمعه تعدادی از اعضای گروه افراطی شیرازی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن حمله کرده و با بالا رفتن از دیوار سفارت، پرچم ایران را به پایین کشیدند. اقدامی که اگرچه به دستگیری مهاجمان و بازگشت سفارت کشورمان به شرایط عادی انجامید، اما ناتوانی پلیس لندن در جلوگیری از آن اعتراض شدید وزارت امور خارجه کشورمان را به همراه داشت.

در عین حال قرار است روز چهارشنبه و با حضور معاونان سیاسی و اقتصادی وزارت امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تعرض به سفارت ایران در انگلیس و احتمالاً این تعرض در کنار موضوع روابط کشورمان با اتحادیه اروپا بررسی شود.

روزنامه «کوریر» چاپ وین روز گذشته از شناسایی هویت عامل حمله به سفارت ایران در وین خبر داد و به نقل از منابع خود در پلیس اتریش نوشت: «محمد ای» یک تبعه اتریش با اصالت مصری است. به گفته این منابع، وجود انگیزه تروریستی در این حادثه در حال حاضر قابل تأیید یا رد کردن نیست. پلیس گفته اقامتگاه فرد مهاجم مورد بازرسی قرار گرفته اما هنوز نشانه‌ای درباره انگیزه‌های او یافت نشده است.
منبع: روزنامه ایران