تبیان، دستیار زندگی

کدامیک از برنامه های نوروزی شانس موفقیت دارند

آزمون سخت تلویزیون

روز گذشته به طور رسمی برنامه های نوروزی شبکه های مختلف تلویزیون اعلام شد. آیا می توان به موفقیت همه امید داشت؟ شانس کدامیک برای دیده شدن بیشتر است؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آرماندو

 شبكه یك


«پایتخت 5» سریال نوروزی شبكه یك است كه ساعت 22:15 دقیقه هر شب پخش می شود. علی ضیا ویژه برنامه سال تحویل را اجرا می كند و در طول نوروز مستند «ایرانگرد» هر شب ساعت ۲۳ و مسابقه «دستپخت» هر شب ساعت ۲۰ روی آنتن این شبكه می رود. داریوش کاردان ساعت 18 هر روز  برنامه ای گفتگو محور با نام «کاردانها» را اجرا خواهد كرد.

موفقیت«پایتخت» از همین حالا تضمین شده است؛ حتی اگر نگران باشیم سریال به دلیل ورود به مساله داعش شاید شعاری شده باشد. خیلی ها بی صبرانه منتظر شخصیت های دوست داشتنی «پایتخت» هستند.

علی ضیا كاری سخت پیش رو دارد؛‌اگر بتواند خود را مدیریت كند و دست از حركات اضافه بردارد، می توان به موفقیتش امید داشت در غیر این صورت عرصه را واگذار می كند.او برای ویژه برنامه سال نو چه سوپرایزی دارد؟

«ایرانگرد»مستند جذابی است و«دستپخت» مشتری خاص خود را دارد اما حتی اگر سری جدیدشان در بالاترین سطح كیفی تولید شده باشند، موج آفرینی از آن ها توقع بجایی نیست. كاردان می تواند یك كار شسته رفته تحویل دهد اما «كاردانها» مخاطب‌حداكثری پیدا نخواهد كرد؛‌این را بخاطر سابقه برنامه های اخیر كاردان و سبك و سیاق اجرایش می گوییم كه میزان بیننده هایش گسترده نیست.

شبكه دو


«تعطیلات رویایی» سریال شبانه شبكه دو است كه ساعت 21:30 هر شب پخش می شود.«كلاه قرمزی»ساعت 20 روی آنتن می رود. ویژه برنامه سال نو را محمد سلوکی و ژیلا صادقی اجرا می كنند.سری جدید محله «گل و بلبل»،برنامه های«خوش و بش»،«جیوه گی»،«گله به گله» و «بهترین شو» از جمله داشته های نوروزی شبكه دو است.

برگ برنده شبكه دو«كلاه قرمزی» است. عروسك های دوست داشتنی محبوبیتی فراوان پیش بزرگ و كوچك دارند و از حالا می توان نامش را در صدر پریننده های نوروز 97 دید. «تعطیلات رویایی» حكم هندوانه دربسته دارد؛ علیرضا امینی می تواند سریالی شاداب تحویل بیننده ها دهد؟

به ویژه برنامه سال تحویل شبكه دو امید چندانی نیست؛سلوكی و صادقی رقبایی چون احسان علیخانی و علی ضیا كنار خود می بینند كه محبوب تر هستند. از آن سو صادقی با اجرای برنامه شبانه «نگی كه نگفتی» جایگاه مستحكم خود را از دست داد و سلوكی در اجرای اخیر جشنواره جام جم ضعیف ظاهر شد. «محله گل و بلبل» با سرعت ساخته می شود و خطر تكرار برنامه ضعیف نوروز 93 بیخ گوش آن است. دیگر برنامه هایی كه نام شان را در بالا می بینید، در ایام روتین روی آنتن بوده اند و هرگز قدرت تركاندن ندارند.

شبكه سه


شبكه سه بین سریال های«دیوار به دیوار 2» و «آرماندو» مردد بود و در نهایت دومی را برای انتخاب كرد. (مدتی بعد اما خبر آند که دیوار به دیوار سریال نوروزی شبکه سه است) ویژه برنامه سال تحویل را احسان علیخانی اجرا می كند. «مردان آهنین» بعد از سال ها تعطیلی، بار دیگر به آنتن بازگشته. این شبكه به گفته مدیر آن مستند«اقلیم» را هم پخش خواهد كرد. «زمانی برای خندیدن» دیگر برنامه شبكه سه است.

«دیوار به دیوار» در فصل اول موفق عمل کرد و با اتکا به این پیشینه می تواند خیلی ها را پای گیرنده ها بنشاند. از آن سو امتیاز دیگر شبكه سه به ویژه برنامه سال تحویل آن است كه امسال هم به احسان علیخانی سپرده شده است. در شرایط مساوی تعداد علاقمندان این مجری بیش از رقبا است و در مجموع از نظر برنامه سازی و دعوت از چهره ها موفق تر عمل می كند.

«مردان آهنین» می تواند پربیننده شود اما هرگز به پای«آقای گزارشگر» كه جای خود را باز كرده بود و امسال از كنداكتور كنار گذاشته شده است، نمی رسد. درباره «زمانی برای خندیدن» نیاز به پیش بینی نیست؛ این مسابقه كه هدف آن كشف استعدادهای كمدی در زمینه استندآپ است، بتازگی شروع شده و از سطح كیفی پایینی برخودار است. سری اول این مسابقه سال پیش روی آنتن رفت ولی نتیجه ای جز شكست به همراه نداشت.

شبكه پنج


شبكه پنج از چندی پیش سریال«هیات مدیره»مازیار میری را برای شب های نوروزی فیكس كرده بود كه پخش آن بعد از نوروز ادامه می یابد. مدیر این شبكه درباره ویژه برنامه سال تحویل اطلاع رسانی نكرده و نمی دانیم آیا برنامه ای دارد یا نه. به گفته مجید زین العابدین برنامه های«شب فیروزه ای»،«دوستت دارم مادر»، مسابقه تلفنی«پلاک پنج» و مسابقه«پنج ستاره» به همراه سریال کارتونی«ژول ورن» در نوروز از آنتن شبكه پنج پخش می شود.

مازیار میری می تواند سریالی مطلوب تحویل بیننده دهد و او را سرگرم كند. این را پیش تر ثابت كرده و باید دید این بار نتیجه«هیات مدیره»چه شده. برخی بازیگران سریال كاركشته هستند اما در بین آن ستاره دیده نمی شود.درباره بقیه داشته های شبكه پنج آن چه مبرهن است این كه هیچ كدام زبانزد نخواهند شد. بر اساس یك قسمت پخش شده از مسابقه«پنج ستاره»می توان آن را مسابقه ای موفق دانست كه با اجرای اشكان خطیبی مخاطب خاص خود را راضی نگه می داد اما تبدیل به برنامه ای پربیننده نمی شود.

«شب فیروزه ای» بارها روی آنتن رفته و بضاعتش گفت و گو با چند بازیگر و اجرای جنگ در میان تماشاچی ها است.«دوستت دارم مادر» كه در طول سال گاهی فرصت پخش می یابد، صاحب مخاطب حداقلی است.

شبکه نسیم


قرار است برنامه «دورهمی» در روز 29 اسفند از ساعت 16 تا 18 روی آنتن باشد و در ایام نوروز هم هرشب ساعت 23 از شبکه نسیم پخش شود. غیر از دورهمی، برنامه‌های «وقتشه»، «کودک شو»، فینال «هوش برتر»، «ویتامین خ» و فینال «خانواده باحال» هم هرشب روی آنتن می‌رود.

اگر فهرست برنامه‌های نوروزی شبکه نسیم را با کنداکتور روزهای عادی شبکه نسیم مقایسه کنید، قطعا تفاوت خاصی احساس نمی‌کنید. درواقع شبکه نسیم برای ایام نوروز هیچ تلاش خاصی نکرده است. از یک طرف پخش سری جدید «خندوانه» به تعویق افتاده و از طرف دیگر اعلام شده که برنامه «شبی با عبدی» به خاطر مشکلاتی که در دکور آن به وجود آمده، اواخر فروردین پخش می‌شود.

سایر شبكه ها


در نشست روز گذشته مدیران شبكه چهار، مستند و سلامت هم حضور داشتند. شبكه چهار اجرای ویژه برنامه سال تحویل را به محمد صالح علا سپرده است. این شبكه در ایام نوروز برنامه های «معرفت» ،«زاویه ۲»،«چشم شب روشن»،«چهارسوی علم»، پرتره نویسندگان و هنرمندان تجسمی را روی آنتن می برد. شبكه مستند سراغ مستندهایی درباره ایران،حیات وحش،«سمرقند» با محوریت پخت شیرینی ها، مسابقه«ضد گلوله»،مسابقه «خانه ما»،مجموعه «درباره تاریخ» و ... می رود. شبكه سلامت سری جدید برنامه های«جمله ضربان»،«مادر،کودک، تندرستی»،«حال خوب»،«سینما سلامت» ،«نیلوفر آبی»،«ورزش داروست»و «سالم شو» را پخش می كند. در این میان شبكه افق هم قرار است «هفت روز و هفت ساعت» را روی آنتن بفرستد. این شبكه البته نماینده ای در نشست دیروز نداشت؛‌مثل شبكه ورزش و آموزش.

ویژه برنامه سال تحویل شبكه چهار مورد پسند علاقمندان محمد صالح است. بقیه برنامه های این شبكه هم مخاطب معدود دارند منتها نمی دانیم رضایت خاطر آن ها فرام می شود یا نه. برخی از برنامه های شبكه را در طول سال دیده ایم و مشتری آن ها ثابت است. این بار رنگ و لعاب نوروزی گرفته اند و با توجه به سابقه خوب شبكه می تواند مورد پسند واقع شود. اتفاق مهم را احتمالا شبكه افق رقم خواهد زد با مجموعه رئالیتی شو «هفت روز و هفت ساعت».