تبیان، دستیار زندگی

عوارض دیدن تلویزیون برای سالمندان

مرگ زودرس در اثر تماشای زیاد تلویزیون

تلویزیون یکی از محبوب ترین وسیله های سرگرمی برای عموم است که تماشای زیاد آن مخصوصا در سالمندان دارای عوارضی است که نشان دهنده به خطر افتادن سلامت عمومی بدن است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
خطرات تماشای زیاد تلویزیون در سالمندان

تماشای زیاد تلویزیون و نشستن طولانی مدت برای تماشای تلویزیون در سالمندان عوارض زیادی را در پی دارد که یکی از این عوارض مشکلات قلبی و عروقی است .ما در این مطلب درباره عوارض تماشای زیاد تلویزیون در سالمندان صحبت می کنیم.

ارتباط تماشای زیادتلویزیون و مشکلات قلبی در سالمندان
تماشای فیلم و سریال های تلویزیونی تفریحی لذت بخش است، اما صرف مدت زمان زیاد برای تماشا افزون بر کمبود وقت برای کار های دیگر می تواند در آینده سبب تشکیل لخته خونی در بدن شود .کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند منجر به ایجاد لخته خونی در بدن افراد و در نهایت بروز سکته مغزی یا حمله قلبی شود .

کارشناسان دانشگاه مینه سوتای آمریکا، این نتیجه ها را با آزمایش برروی بیش از ۱۵ هزار فرد داوطلب بزرگسال و تقسیم بندی آن ها به گروه های مختلف در زمان تماشای تلویزیون در بازه های زمانی مختلف به دست آورده اند .نشستن طولانی مدت می تواند منجر به لخته شدن خون شود، زیرا در این حالت گردش خون طبیعی دچار اختلال می شود .

کارشناسان بروز ترمبوز (VTE) را در افرادی که ساعت های طولانی را صرف تماشای تلویزیون می کنند یک و هفت برابر بیشتر از سایرافراد برآورد کرده اند، ترمبوز به تشکیل لخته در رگ های خونی یا ایجاد آمبولی ریوی (در این حالت ورود لخته به ریه) گفته می شود .کارشناسان تنها راه مقابله با این مشکل را راه رفتن و انجام ورزش یا حتی تماشای تلویزیون به شکل ایستاده می دانند .

تنها تماشای دوساعت تلویزیون در روز به شکل نشسته می تواند تا ۵۴ درصد خطر مرگ ناشی از التهاب را در افراد به ویژه سالمندان افزایش دهد .افزون بر احتمال بروز لخته خونی، بی تحرکی و فعالیت فیزیکی کم می تواند سبب تجمع مواد سمی در مغز و ابتلای فرد در دوران سالمندی به آلزایمر، پارکینسون و بیماری هایی همچون دیابت، چاقی، چربی و فشارخون بالا شود .

یکی دیگر از زمان هایی که نشستن بیش از حد می تواند سبب ترمبوز وریدی و افزایش خطر سکته مغزی و حمله قلبی در افراد شود، زمان پرواز با هواپیما یا حتی سوارشدن بر قطار و خودرو به مدت طولانی است .کارشناسان به افراد به ویژه سالمندان توصیه می کنند پس از هر دو ساعت یک بار از جای خود برخواسته اندکی در هواپیما قدم بزنند (بدون ایجاد مزاحمت برای سایر مسافران و کادر پرواز) تا خون رسانی به بافت های مختلف در بدن آن ها منظم شود .
 
تماشای زیادتلویزیون وکم تحرکی ومعلولیت در سالمندان
نشستن و تماشای تلویزیون برای مدت زمان های طولانی (مخصوصا در شب) یکی از خطرناک ترین مواردی است که افراد مسن می توانند انجام دهند چراکه آنها بسیار در مقابل صدمات ناشی از عدم فعالیت فیزیکی آسیب پذیر هستند .»

محققان در این مطالعه داده های مربوط به زنان و مردان ۵۰ تا ۷۱ ساله را بررسی کردند. همه شرکت کنندگان در شروع مطالعه سالم بودند. محققان در ابتدای تحقیق، میزان تماشای تلویزیون توسط شرکت کنندگان، ورزش یا باغبانی، کارهای خانه یا سایر فعالیت های فیزیکی را ثبت کردند و سپس آنها را حدود ۱۰ سال تحت نظر داشتند .آنها در پایان مطالعه دریافتند حدود ۳۰ درصد افرادی که قبلا سالم بودند دچار معلولیت حرکتی، یعنی دشواری در راه رفتن یا عدم توانایی در راه رفتن، شده بودند .

محققان اذعان کردند شرکت کنندگانی که روزانه ۵ ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می کردند، در مقایسه با کسانی که حداقل میزان تلویزیون را تماشا می کردند، ۶۵ درصد بیشتر ریسک ناتوانی در حرکت را در پایان مطالعه گزارش کردند .به گفته محققان، افزایش میزان کل نشستن و تماشای تلویزیون در کنار فعالیت های بدنی کم (سه ساعت در هفته یا کمتر) به شدت مضر بوده و موجب تسریع ریسک ناتوانی در راه رفتن می شود .

عوارض تماشای تلویزیون
اضافه وزن
تبلیغات و فیلم های جذاب می توانند شما را مدت طولانی وادار به یک جا نشستن کرده و مانع تحرک بدنی و در نتیجه اضافه وزن شوند.
همچنین اغلب تبلیغات تلویزیونی، مواد غذایی ناسالم را توصیه می کنند که می توانند به راحتی شما را قانع کنند تا به مصرف این قبیل مواد روی بیاورید.

افزایش احتمال ابتلا به دیابت
هر یک ساعت تماشای تلویزیون خطر ابتلا به دیابت را تا ۳٫۴ درصد افزایش می دهد.
پژوهش ها نشان داده است که اغلب مردم حتی بیش از ساعات کاری شان به تماشای تلویزیون می نشینند که خود سبب افزایش بروز بیماری های ناشی از کم تحرکی مانند دیابت می شود.

کاهش احتمال بارداری
به تصویر کشاندن روابط عاشقانه ی غیر واقعی در فیلم ها، سبب ایجاد انتظارات بی جا و غیر منطقی همسران از شریک زندگی شان شده و می تواند رابطه ی عاطفی شان را به چالش بکشاند

بر اساس بررسی ها، مردانی که بیش از بیست ساعت در هفته به تماشای تلویزیون مشغولند، میزان اسپرم در بدنشان نسبت به سایرین تا حدود ۴۴ درصد کاهش می یابد.

همچنین تماشای بیش از حد این برنامه ها، سبب افزایش خطر ابتلای مردان به بیماری های قلبی عروقی و در نتیجه کاهش توان جنسی آنان می شود.

آسیب رسیدن به رابطه عاطفی و زناشویی
به تصویر کشاندن روابط عاشقانه ی غیر واقعی در فیلم ها، سبب ایجاد انتظارات بی جا و غیر منطقی همسران از شریک زندگی شان شده و می تواند رابطه ی عاطفی شان را به چالش بکشاند.
به علاوه این درخواست های غیرمعقول سبب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد اضطراب و استرس در زن و شوهر می شود.

جلوگیری از تکلم صحیح کودکان
تماشای تلویزیون تا قبل از دو سالگی باعث می شود کودکان نتوانند به درستی کلمات را ادا کرده و از نظر تکلم دچار مشکل شوند.
همچنین محققان به والدین پیشنهاد می کنند که مانع تماشای تلویزیون در کودک زیر دو سالشان شوند.

پرخاشگر شدن کودکان
بچه ها دعوا و پرخاشگری های فیلم های تلویزیونی را باور کرده و آن را در زندگی روزمره خود پیاده می کنند.
تماشای فیلم های تهاجمی منجر به کاهش سرعت رشد ذهنی کودکان و همچنین تبدیل شدن آنها به والدینی پرخاشگر در آینده می شود.

منزوی شدن افراد
پژوهش ها نشان داده است افرادی که به تماشای بیش از حد تلویزیون می نشینند، درگیر احساس تنهایی، گوشه گیری و افسردگی خواهند شد.
نه تنها تلویزیون بلکه استفاده بیش از حد از سایر ابزارهای الکتریکی مانند تلفن همراه و رایانه نیز همین عارضه را به دنبال دارد.

ربودن خواب از چشم ها
برخی افراد تلویزیون را مانند یک چسب می دانند که افراد نمی توانند از آن جدا شوند. برنامه ها و فیلم های تلویزیونی مانع دل کندن فرد و رفتن به رختخواب می شود.
یکی از دلایل مهمی که افراد را از قرار دادن این وسیله در اتاق خواب منع می کند، نیز همین مسئله است.

مرگ زودرس
محقان ثابت کرده اند که یکی از دلایل مرگ زودرس تماشای بیش از حد تلویزیون است. افرادی که بیش از سه ساعت در روز به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند.
اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که برنامه های تلویزیونی را زیاد دنبال می کنید، به فکر راه چاره و جایگزین کردن تفریحات سالم دیگری مانند ورزش کردن باشید.


منبع: ایران بانو
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.