تبیان، دستیار زندگی
دندان‌های سفید، درخشنده و سفیدتر از ظروف چینی ستاره‌های هالیوودی از روی بیلبوردها، پوسترها و پرده ی سینما چشم افراد را خیره می‌كنند و فکر می کنند چه طور می‌توانند با آنها رقابت كنند؟ البته سفید كردن دندان ها با کمک دندان پزشك‌ها، مواد سفیدكننده‌ و خیل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دندان شما کاملا سفید است!

دندان‌های سفید، درخشنده و سفیدتر از ظروف چینی ستاره‌های هالیوودی از روی بیلبوردها، پوسترها و پرده ی سینما چشم افراد را خیره می‌كنند و فکر می کنند چه طور می‌توانند با آنها رقابت كنند؟

دندان هایی سفید

البته سفید كردن دندان ها با کمک دندان پزشك‌ها، مواد سفیدكننده‌ و خیل عظیم داروهایی كه بدون نسخه هم فروخته می‌شوند، برای همه ی افراد میسر است. سفیدكننده‌ها، آدامس‌های ضد پوسیدگی، ژل ‌ها، حتی خمیر دندان‌ها و دهان ‌شویه‌های درخشان ‌كننده، وسوسه‌های معمول بسیاری از افراد هستند.

مواد سفید‌كننده دندان، امروزه جزو مواد آرایشی هستند كه میزان تقاضا برایشان در صدر مواد دیگر است؛ علاوه بر این كه رواج و محبوبیت این مواد هر لحظه در حال صعود است. بیرون از مطب دندان پزشكان، استفاده از آنها هر لحظه عمومی‌تر می‌شود.

البته استفاده از آنها محدود به افراد خاصی نیست؛ «جیمی بركرت» دانشجوی 23 ساله نیویوركی، معتقد است در این مورد دچار اعتیاد و عقده روحی شده است: «دندان‌های بسیار سفیدی دارم، اما هنوز فكر نمی‌كنم به اندازه كافی سفید باشند.»

او با استفاده از نوارهای باریك سفید‌كننده، تقریباً یك سال است كه لبخند درخشانی دارد. اگرچه به نظر می‌رسد سفید كردن دندان برای میلیون‌ها آمریكایی، توانسته ارضا ‌كننده و موفقیت‌آمیز باشد تا بتوانند اعتماد به نفس شان را ارتقا دهند و سن‌شان را مخفی نگه‌ دارند، اما برخی هم دریافته اند كه این كار رنج و زحمت نیز به همراه دارد. از آن بدتر این كه، كسانی كه به میزان زیاد از سفیدكننده‌های دندان استفاده می کنند، ممكن است آسیب جدی در انتظارشان باشد.

«ایرن اشمایگل»، رئیس انجمن دندان‌سازی زیبایی آمریكا می‌گوید: «افرادی وجود دارند كه فكر می‌كنند هرگز نمی‌توانند به حد كافی دندان‌های سفیدی داشته باشند. مواردی داشته‌ام كه دندان افراد نیاز به روت‌كانال پیدا كرده، چون بیش از حد دندان‌هایشان را سفید كرده بودند و بافت‌ها آسیب دیده بود.

با ساییدن مقداری از مینای دندان، دندان‌های شما نیمه‌ شفاف، مات و غیر طبیعی خواهند شد. احتمال دارد به آبی یا آبی خاكستری نیز تغییر رنگ دهند.»

البته ماجرا به پوسیدگی‌های مشهود و قابل درمان خاتمه نمی ‌یابد، بعد از آن سوزش هم آغاز می‌شود. نتایج یك مطالعه نشان داد، نیمی از افرادی كه دندان‌هایشان را سفید كرده‌اند، نوعی حساسیت نسبت به مواد سفید‌كننده را تجربه كرده‌اند؛ از خارش ملایم لثه گرفته تا سوزش شدید لثه ها.

یك شهروند 32 ساله آمریكایی اهل سانفرانسیسكو بعد از انجام جلسات سفید كردن، كه در آنها از ژل‌های مخصوصی استفاده می‌شده، مجبور شده مثل نقل و نبات از مسكّن استفاده كند. اگرچه اذعان دارد كه تجربه خوشایندی را پشت سر نگذاشته، اما پشیمان نیست و می گوید: «دوست دارم حتی با خرج مقدار قابل توجهی پول، هر چه بیشتر ظاهر مناسبی پیدا كنم.»

شاید مسئله اینجاست كه متأسفانه ما فكر می‌كنیم «متناسب» بودن خیلی دور از دسترس است. به عنوان مثال، «جیمی» هر وقت احساس نیاز برای رتوش سفیدی دندان‌هایش می‌كرده، مقدار بیشتری از مواد سفید‌كننده را به كار می‌برده است. اولین «رتوش» سفیدكاری دندان‌هایش را سه ماه بعد از دوره دو هفته‌ای درمان انجام داد، در حالی كه گفته می‌شود یك دوره سفیدكاری باید برای یك سال دوام داشته باشد.

علیرغم این وضع، او اصلاً نگران حفظ سلامتی دندان‌هایش نیست: «من و هم‌اتاقی‌هایم همیشه شوخی می‌كنیم كه دندان‌هایمان وقتی 32 ساله شویم، یك به یك كاملاً ریخته‌اند و مجبوریم از دندان‌ مصنوعی استفاده كنیم. اما این موضوع واقعاً مرا پریشان و ناراحت نمی‌كند. ترجیح می‌دهم در هر صورت دندان‌های بسیار سفیدی داشته باشم.»

«مارتین زاش»، رئیس آكادمی دندان پزشكی و دندان‌سازی آمریكا، اطمینان می‌دهد كه در این موارد دندان‌های تان نمی‌ریزد: «همه مواد و محصولاتی كه در دندان پزشكی استفاده می‌شوند و تقریباً اكثر تولیداتی كه بدون نسخه نیز فروخته می‌شوند، ایمن و سالم هستند.تعداد كمی از تولیدات نیز اسیدی هستند و استعمال مفرط محصولات اسیدی احتمال پوسیدگی و ضایعات دیگر را افزایش می‌دهد.»

او پیشنهاد می‌كند حتی پیش از استفاده از محصولاتی كه بدون نسخه فروخته می‌شوند حتماً با یك دندان پزشك مشورت کنید، چون كسانی كه این كار را به تنهایی انجام می‌دهند، ممكن است بیش از حد به آن بپردازند: «طبیعی است كه پس از اولین اثر داروها، دندان‌هایتان بهتر به نظر می‌آیند، بنابراین بیشتر استفاده می‌كنید؛ بدون آن كه بدانید چه زمانی باید مصرف را متوقف كنید.»

اما اصولاً چرا ما می‌خواهیم دندان‌هایمان از سفیدی شبیه سرویس‌های بهداشتی شوند؟! بعضی‌ها بازیگران سینما را مسئول می‌دانند كه: «دندان‌های بی‌عیبی دارند. وقتی به طور مستمر و دائماً آنها را می‌بینیم، این فكر به ذهن می‌آید كه دندان‌های ما بی‌عیب و كامل نیستند.»

سوی دیگر ماجرا این است كه آیا این ظاهر اغواكننده كه ما را به سمت درمان و دارو می‌كشاند، واقعی است؟!

«ویكتوریا پیتز»، استادیار جامعه شناسی، می‌گوید: «آنچه كه در بسته‌های دارو به روح ما فروخته می‌شود تصویر لبخند هنرپیشه‌های هالیوودی است! اما این لبخندهای ظاهری هالیوودی پر از لایه و روكش است و واقعی نیست.

آنها واقعاً دندان‌هایشان را سفید نمی‌كنند و شما حقیقیت دندان‌هایشان را نمی‌بینید. شاید بپرسید: «پس ما به دنبال خیالی واهی هستیم؟» متأسفانه پاسخ به شما این است: «بله، كاملاً!»

البته یك نگاه اجمالی به تاریخ نشان می‌دهد دندان‌های سفید، حتی پیش از ظهور لبخندهای فریبنده هالیوودی و دوره‌های چندین میلیون‌ دلاری سفید كردن دندان، مورد بحث و توجه بوده است.

«اسكات اسوانك»، دندان پزشك و موزه‌دار موزه ملی دندان پزشكی بالتیمور، می‌گوید: «بشر هزاران سال است كه این كار را انجام می‌دهد. یونانی‌ها معجون‌هایی برای سفیدی دندان داشتند و در آغاز رنسانس نیز اروپایی‌ها برای این كار موادی روی دندان‌هایشان می‌گذاشتند.» در واقع آن مواد، همین «كلوركس» امروزی است كه «مینای دندان را از بین می‌برد.» آنها برای مدتی دندان‌های سفیدتری داشتند و بعد از آن پوسیدگی شدید آغاز می‌شد.

سفید كردن دندان ها‌ رشد و پیشرفت داشته است. به هر حال تمایل و علاقه ما برای داشتن ظاهری زیبا، همیشه باقی خواهد ماند، ولی بهتر است برای هر درمانی، جوانب آن را بیشتر بسنجیم؛ قبل از این كه عملاً به روكش‌های لبخند هالیوودی رو بیاوریم!

مترجم : فرزانه فخریان

منبع: Msnbc، دسامبر 2006

*مطالب مرتبط :

مواد سفیدكننده دندان: مفید یا مضر؟

لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

آیا جرم گیری باعث آسیب به دندان ها می شود؟ 

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟ 

فلوراید؛استحکام دهنده دندان 

علت دندان درد

نحوه ی مسواک زدن صحیح (همراه با تصاویر)

شناخت علل پوسیدگی دندان 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.