وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز ، بیست و ششم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 28ربیع الثانی 1428قمری و 16 می 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امروز در تاریخ (26 اردیبهشت) 

       

امروزدرتاریخ(26اردیبهشت86)   

     

امروز ، بیست و ششم اردیبهشت ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 28ربیع الثانی 1428قمری و 16 می  2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

 وقوع نخستین جنگ خیابانی تاریخ بشر در «شهر ری»

 

نخستین جنگ خیابانی تاریخ بشر

2337 سال پیش در چنین روزی در 330 سال پیش از میلاد ، نخستین جنگ خیابانی بشر، به مفهوم امروز، در "شهرری" روی داد .

طبق نوشته «كالیس تنیس»، تاریخ نگار رسمی اسكندر، در آن روز در داخل شهر ری میان نیروهای اسكندر و واحدهای نظامی در حال عقب نشینی ایران نبردی خونین و كوچه به كوچه آغاز شد كه سه روز طول كشید. نیروهای اسكندر پس از پیروزی در جنگ گائوگاملا (محلی نزدیك به اربیل واقع در شمال عراق امروز) به تعقیب سربازان ایران ادامه داده و پس از چند برخورد كوتاه از جمله نبرد همدان، به ری رسیده بودند. نیروهای محلی در ارگ شهر دست به مقاومت زدند و سربازانی كه در جریان عقب نشینی بودند در كوچه ها و خانه های شهر با اسكندریان به زد و خورد پرداختند.

 با این كه در این جنگ خیابانی برنده و بازنده مشخص نبود، نیروهای ایران در سومین شب، ناگهان دست به عقب نشینی و خروج از شهر زدند و عازم شهر صد دروازه (دامغان) شدند. پس از عقب نشینی آنان كه تعجب آور بود، ارگ شهر هم سقوط كرد. داریوش سوم شاه وقت كه با این سربازان از اربیل (اربلا) عقب نشینی كرده بود، میان راه، به صلاحدید افسران ارتش و تایید یك شاهزاده هخامنشی كشته شد تا به دست اسكندر نیافتد و شكنجه و تحقیر نشود. مورخان، شكست ایران از اسكندر مقدونی را به حساب شخصیت ضعیف، دو دلی و قاطع نبودن داریوش سوم نوشته اند. بررسی تاریخ طولانی وطن نشان می دهد كه هرگونه شكست نظامی و تغییر حكومت در زمان زمامداران ضعیفی چون داریوش سوم، یزدگرد سوم ، شاه سلطان حسین و ... صورت گرفته است.

***

زادروز میرزا شرف جهان قزوینی شاعر خوش قریحه

516 سال پیش درچنین روزی در سال 912 قمری ، « میرزا شرف جهان قزوینی» فرزند« قاضی جهان» شاعر خوش قریحه ایرانی در قزوین متولد شد. او مقدمات دانش و ادب را در جوانی در زادگاهش آموخت. ادامه تحصیلش در شیراز نزد امیر غیاث الدین دانشمند نام آور، و خواجه جلال الدین محمود شیرازی سپری شد. میرزا شرف جهان علاوه بر علوم عقلی و نقلی در ادب ، شعر ؛ انشاء ، موسیقی و آواز استاد بود. بطوریكه جمیع بزرگان عصرش از اینكه از همراهان و ملازمین او بودند ، مباهات می‎كردند. میرزا شرف جهان علاوه بر فضائل اخلاقی و مرتبه والای علمی شاعری توانا به شمار می رفت و جمله نویسندگان به مقام بلند او در شاعری معترفند.غزلهای او كوتاه و روان است و بنا به گفته تقی الدین اوحدی، میرزا شرف جهان مبتكر روش جدیدی بنام "طرز وقوع" است. از وی دیوان شعری نیز بر جای مانده كه به صورت نسخه خطی موجود می باشد.

***

تصرف هندوراس توسط اسپانیا

 

505 سال پیش درچنین روزی در سال 1502 میلادی ، سرزمین هندوراس از كشورهای كنونی امریكای جنوبی كه توسط" كریستف كلمب " کشف شده بود ، ضمیمه متصرفات اسپانیا شد.

هندوراس تا پیش از این تاریخ ، مركز تمدن قوم «مایا » بود كه این قوم به یكباره نابود شد . دوران سلطه دولت اسپانیا بر این كشور مدت 313 سال یعنی تا 15 سپتامبر 1815 به طول انجامید و در این سال ،به فدراسیون آمریكا مركزی پیوست و روز 18 اكتبر 1838 كاملاش مستقل شد . هندوراس با كشورهای گوتامالا،السالوادور، و نیكاراگوا همسایه است .

***

آغاز ساخت سن پترزبورگ

304 سال پیش در چنین روزی در سال 1703 میلادی ، به دستور پطرکبیر ، امپراتوری معروف روسیه ، ساخت شهری در ساحل روز نوا و منتهی الیه خلیج فنلاند آغاز شد . پطر می خواست شهر جدید را به پایتختی خود انتخاب كند و به این سبب آن را" سن پترزبورگ "نامید .محل این شهر در منطقهای باتلاقی بود و در ساختمان آن فداكاری فراوان به كار رفت .این شهر امروزه" لنینگراد "خوانده میشود. 

این شهرپس از تأسیس پایتخت روسیه‌ی تزاری شد و در قرن های 19 و 20 مرکز چند شورش و انقلاب بود. در 1825  شورش دکابریست‌ها در آن رخ داد و سپس در 1861، پس از لغو اصول سرواژ و صنعتی شدن سریع، مرکز تبلیغات خلقیون (نارودنیک ها) بود و در آغاز قرن بیستم نقش مهمی در انقلاب 1905 و بعد در انقلاب بورژوایی فوریه و سپس انقلاب سوسیالیستی اکتبر 1917 ایفا کرد. این شهر از 1914 تا 1924 پتروگراد نامیده می شد.

در ژانویه‌ی 1924، پنج روز پس از مرگ لنین، آن را لنینگراد نامیدند. در 1991، پس از انحلال اتحاد شوروی نام نخست بدو بازگشت و امروز سن پترزبورگ نامیده می‌شود. «لنینگراد در جنگ جهانی دوم میدان نبردهای سخت و طولانی شد و از سال 1941 تا 1944 در محاصره‌ی آلمان‌ها مقاومت دلیرانه کرد. با این که جز از راه هوا آذوقه به آن نمی‌رسید، نیروی دفاعی و مردم شهر سخت مقاومت کرده، شهر را تسلیم دشمن نکردند

***

آغاز محاصره اقتصادی فرانسه توسط انگلیس

201 سال پیش در چنین روزی در  سال 1806 میلادی ، محاصره اقتصادی معروف به" محاصره بحری "از طرف دولت انگلستان برای فلج كردن اقتصاد فرانسه و در نتیجه به زانو درآوردن ناپلئون بناپارت آغاز شد .

در این محاصره ،ناوگان انگلستان مامور شده بود كه كلیه بنادر فرانسه را تحت نظر داشته و از ورود و خروج كالا به فرانسه جلوگیری كند .این محاصره سبب صدور فرمان تاریخی برلین در 21 نوامبر 1806 و ممنوعیت تجارت اروپا با انگلستان از طرف فرانسه شد. 

***

انعقاد پیمان بخارست میان روسیه و عثمانی

195 سال پیش در چنین روزی در سال 1812 میلادی ، قرارداد معروف" بخارست "میان تزار آلكساندر اول و" سلطان محمود دوم "امپراتور عثمانی در شهری به همین نام كه امروزه پایتخت كشور مجارستان است به امضا رسید .

قبل از این پیمان بین روسیه و عثمانی به خاطر طرفداری روسها از آزادیخواهان صربستان جنگ بود و پیروزی نیز با روسها بود ، اما به سبب حمله ناپلئون به روسیه ،  آلكساندر ناچار به صلح با عثمانی و استفاده از سربازان خود در جنگ با فرانسه شد. این قرارداد صلح حاوی فوایدی برای روسیه بود . از جمله اینکه موجب واگذاری سرزمین بسارابی به روسیه شد

چند سال بعد دولت روسیه، امپراتوری عثمانی را به نقض پیمان صلح بخارست متهم کرد و اعلام داشت که دولت عثمانی اصل آزادی بازرگانی و کشتیرانی در دریای سیاه را رعایت نکرده است. بدین مناسبت نیکلای اول امپراتور روسیه در17 مارس 1826 یادداشتی برای امپراتور عثمانی فرستاد. در این یادداشت از دولت عثمانی خواسته شده بود که مفاد پیمان بخارست از جمله خودمختاری صربستان را رعایت کند و نیروهای خود را از مولداوی بیرون برد و مذاکرات جدیدی پیرامون اختلافهای دو دولت آغاز گردد.

***

درگذشت ژان باتیست فوریه

177 سال پیش درچنین روزی در سال 1830 میلادی ، ژان باتیست فوریه ریاضیدان و فیزیكدان فرانسوی پس از62 سال زندگی در گذشت .

 او كار خود را با معلمی آغاز كرد و بعد از سالها تجربه به سمت استادی ریاضی درمدرسه پلی كلینیك پاریس نایل آمد .

برجسته ترین فعالیت علمی فوریه عرضه نظریه ریاضی هدایت حرارت است . این نظریه که در سال 1807 ارائه شد باعث گردید مرحله مهمی در تاریخ ریاضیات محض و ریاضیات كاربردی آغاز شود . این نظریه می گفت هر نوسان تناوبی ادامه دار را، صرف نظر از درجه پیچیدگی آن، می‌توان به صورت مجموعه‌ای ازحركتهای موجی منظم و ساده تجزیه كرد.

***

تولد ژنرال" آلكساندر فون كلوگ " از سرداران آلمان در جنگ اول جهانی

161 سال پیش در چنین روزی در سال 1846 میلادی ، ژنرال" آلكساندر فون كلوگ "یكی از برجسته ترین فرماندهان و سرداران آلمان در جنگ جهانی اول در" مونستر "متولد شد .وی از خانوادهای اشرافی بود و پدر و جدش نیز اتریشی بودند در جنگ اول وی فرمانده سپاه اول آلمان بود و در اوت 1914 میلادی در جنگ با مارشال" فرنچ "فرمانده انگلیسی پیروزی یافت .كلوگ ،روز 26 اكتبر 1934 میلادی درگذشت .

***

درگذشت ادیب الممالك فراهانی

 

92 سال پیش درچنین روزی در سال 1336 قمری ، ادیب الممالك فراهانی متخلص به امیری نویسنده و شاعر معروف ایرانی بدرود حیات گفت.

پدرش حاجى میرزا حسن پسر میرزا صادق پسر میرزا معصوم متخلص به "محیط" بوده است كه از بزرگ ترین علم و ادب به شمار مى رفته است . ولادت مرحوم ادیب الممالك به طورى كه خود وى نوشته است روز پنجشنبه چهاردهم

محرم 1277 قمرى دوازده دقیقه به طلوع آفتاب مانده بوده است . محل ولادتش "گازران" از قراى بلوك (شرّا) از توابع اراك بوده است. وى امتیاز خودش را بر دیگر افراد خانواده قایم مقام در آن دانسته كه مادرانشان همگى از جمله خوانین و بانوان دوران بوده اند و خلاف سایر اقوام و بستگانش، مادرانشان هیچگاه از خدمتكاران و خدمه نبوده اند.

وی آموختن ادبیات عربی و زبانهای خارجی را از سنین كودكی آغاز كرد و با استعداد سرشارش بسرعت مدارج تحصیلی را طی نمود. در سال 1316 هجری نویسندگی را بطور جدی شروع كرد و در همین ایام ، اداره روزنامه های ادب ، مجلس ، عراق عجم، و آفتاب را به عهده گرفت. او ضمن اینگونه فعالیت ها در اداره های فرهنگ و عدلیه مشغول به كار شد. در جریان انقلاب مشروطه به خیل مجاهدان پیوست و به یاری آنان شتافت. ادیب الممالك در سرودن انواع قالبهای شعری توانایی ویژه ای داشت و به سبك اساتید قدیم را به خوبی رعایت می كرد. وی از جمله شاعرانی بود كه برای نخستین بار مضامین و مفاهیم میهن دوستی، اجتماعی و سیاسی را در اشعارش بیان نمود. گفتنی است اهل فن عقیده دارند كه اغلب اشعار ادیب الممالك بیانگر زندگی اجتماعی و مبارزات سیاسی خود اوست.

***

انعقاد قرارداد تاریخی سایكس ـ پیكو بین نمایندگان بریتانیا و فرانسه

91 سال پیش درچنین روزی در سال 1916 میلادی ، قرار داد تاریخی سایكس ـ پیكو بین نمایندگان بریتانیا و جمهوری فرانسه به امضا رسید . چون امضاكنندگان این قراردا " سرمارك سایكس "انگلیسی و" شارل فرانسوا پیكو "فرانسوی بودند ، به این اسم معروف گردید .

به موجب این قرار داد دولتهای انگلیس و فرانسه كشورهای عربی را میان خود تقسیم و سرزمین فلسطین را از این مجموعه جدا كردند تا از طریق دستگاه بین المللی اداره شود . اما انگلیس كه چندی بعد آن پیمان را مغایر با سلطه خود بر كانال سوئز دید در سال 1917 با استفاده از ضعف روسیه و انقلابی كه در آن كشور به وقوع پیوست، از پیمان سرباز زد و فلسطین را تحت قیمومیت خویش در‌آورد.

واین توطئه حساب شده سرانجام به اشغال سرزمین فلسطین و تشكیل دولتی صهیونیستی در آن منطقه منجر شد .

***

تولد خوان رولفو

خوان رولفو

89 سال پیش در چنین روزی در سال 1918 میلادی خوان رولفو یکی از مشهور ترین نویسندگان مکزیکی ، در سایولا متولد شد .

او در روستاى كوچك سن گابریل بزرگ شد؛ منطقه اى روستایى كه شدیدا ً تحت تاثیر عقاید خرافى بود و مرده ها مثل بیشتر نقاط روستایى مكزیك اهمیت و احترام زیادى داشتند. نبرد هاى منطقه اى بین باند هاى خلافكار و متدینین در خانواده او منجر به مرگ هاى فراوانى شدند. این سال هاى اولیه زندگى در شكل گیرى دنیاى تخریب شده اى كه خوان رولفو در اثر كوتاه اما درخشانش تصویر مى كند نقشى بسزا داشته اند.او در سال 1934 به مكزیكوسیتى آمد تا به عنوان كارمند اداره مهاجرت در دفتردارى اسناد دولتى كار كند و از سال 1938 داستان هاى چشمگیرش را در مجلات ادبى چاپ کرد . در 15 داستان «وضوح در شعله ها» (1953) رولفو، اولین گام هاى تعالى اولیه اش را از طریق نثرى موجز و روان طى مى كند. در این مجموعه داستان ها او حقیقت دهقان هاى منطقه اش را از خلال داستان هاى ساده اجتماعى بیان مى كند. اثر بعدى او «پدرو پارامو» (1955) فرمى كامل تر براى بیان حقیقت كشورش دارد. كتاب از جهانى سخن مى گوید كه در آن راز و واقعیت كنار هم زندگى مى كنند. این اثر یكى از شاهكار هاى ادبیات معاصر اسپانیایى زبان محسوب مى شود. رولفو علاوه بر رمان فیلمنامه هایى هم نوشته است كه معروف ترین آنها پرنده زخمى (1963) نام دارد. او در 1970 جایزه ملى ادبیات مكزیك و در 1983 جایزه ادبیات شاهزاده اسپانیا (پرنس آستوریاس) را از آن خود كرد.

***

انقلاب فرهنگی چین

 

 

مائو

41 سال پیش در چنین روزی در سال 1966 میلادی ، حزب كمونیست چین اطلاعیه ای را منتشر ساخت که به موجب آن اعلام شد از روز بعد ( یعنی 17 می )  انقلاب فرهنگی این كشور آغاز خواهد شد كه مائو رهبر وقت چین آن را برای دو سال پیش بینی كرده بود.

هدف از این انقلاب، پاكسازی چین از بوروكراسی بد، فساد اداری و همچنین تصفیه حزب كمونیست این كشور از كسانی بود كه بدون وفاداری به این عقیده، صرفا به خاطر داشتن سهم و برخورداری از قدرت خود را در آن جا زده بودند. هدف دیگر انقلاب، زدودن باقیمانده رسوم و علائق و تفكر (فرهنگ) بورژوازی از جامعه چین بود. مائو خواسته بود كه این انقلاب به دست دانشجویان و كارگران داوطلب انجام شود.

***

درگذشت شادروان دكتر مهدی درخشان

14 سال پیش درچنین روزی در سال 1372 شمسی  شادروان دكتر مهدی درخشان ، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران در گذشت . او در تهران متولد شد و مدتها در دانشگاه آنكارا به تحقیق و تدریس مشغول بود . از مرحوم درخشان آثار ارزنده ای چون تصحیح دیوان اشعار كسایی ، تفسیر جزء سی ام قرآن مجید و جواهر القرآن باقی است .

***

ممنوع الورود شدن به كلیسا ، بدلیل رای ندادن به جرج بوش !

2 سال پیش در چنین روزی در سال 2005 میلادی ، «چان چاندلر» كشیش كلیسای «وینسویل» واقع در ایالت كارولینای شمالی 9 تن از اعضای كلیسا را از ورود به آن جهت دعای هفتگی ممنوع ساخت .

دلیل این اقدام این بود که آن 9 نفر اعتراف كرده بودند در انتخابات نوامبر 2004 (شش ماه پیش از آن) به جای جورج بوش به «جان كری» نامزد حزب دمكرات رای داده بودند !! چاندلر قبلا به مراجعین كلیسا اندرز داده بود كه به بوش رای بدهند.

لئونارد پیتز مفسر آمریكایی كه مقالات او توسط سندیكای «میامی هرالد» توزیع می شود در آن روزها نوشته بود كه چاندلر با این عمل خود ظاهرا مرتكب نقض چند قانون دنیوی شده است:

     1ـ نقض قانون اساسی آمریكا كه كلیسا را از سیاست جدا ساخته است.

     2ـ نقض قانون انتخابات كه تاكید بر مخفی بودن رای دارد یعنی نباید از كسی سئوال شود كه به چه كسی رای داده و     آن را علنی سازد.

     3ـ كلیسا یك نهاد عمومی است و نمی شود ورود افراد را در ساعاتی كه دایر است به آن ممنوع ساخت و ....

    به نوشته پیتز، این قبیل كارها ایمان مردم را سست و تضعیف می كند.

***

منابع:

روزنامک

مهر

صدا و سیما

پارس ادمین

قدس تی وی

شرق

فرهنگ معین

سایت ترکیه

 دائره المعارف بزرگ اسلامی

رشد 

ایرانیکا

کتابخانه لوگوس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین