واقعیت این است كه : مواد شیمیایی از جمله حشره كش ها، رنگ ها، براق كننده ها، واكس ها ، چسب ها، پاك كننده ها ، خوشبو كننده ها وسفید كننده ها، دارای مواد تبخیر شونده هستند. پس از استفاده از این مواد بخشی از آن تبخیر شده ، وار...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلاینده های هوای خانه

واقعیت این است كه :

مواد شیمیایی از جمله حشره كش ها، رنگ ها، براق كننده ها، واكس ها ، چسب ها، پاك كننده ها ، خوشبو كننده ها وسفید كننده ها، دارای مواد تبخیر شونده هستند. پس از استفاده از این مواد بخشی از آن تبخیر شده ، وارد هوای تنفسی می شود. بعضی از این مواد نیز ممكن است قابل اشتعال باشند.

واكنش های سریع این مواد عبارتند از: سوزش وخارش چشم ، بینی وگلو ، سردرد . تماس با این مواد درطولانی مدت منجربه از دست دادن قدرت تمركز، حالت تهوع، آسیب كبد و كلیه و دستگاه اعصاب می گردد. اثرسرطان زایی برخی از این مواد بر حیوانات و انسان به اثبات رسیده است .< h2>برا ی مقابله چه باید كرد؟- در ابتدا باید مشخصات روی بسته های مواد شیمیایی را به خوبی مطالعه و بعد آنها را خریداری كرد.

- به تركیبات ماده و اخطارها ی لازم درمورد آنها توجه كنید.

- ازهرماده ای درموارد مصرف ذكر شده بر روی بسته آن و براساس اطلاعات داده شده استفاده كنید. مثلاً اگر روی بسته پودری نوشته شده بود برای پاك كردن وان ، دستشویی و كاشی ، از آن برای پاك كردن جرم ظروف استفاده نكنید.

- این مواد را دربسته بندی هایی انتخاب كنید كه امكان پاشیده شدن ، نشت كردن و ریزش نداشته باشند.

- مواد شیمیایی را در ظروف اصلی خودشان نگه داری كرده و سعی كنید برچسب مشخصات روی ظروف حفظ شود.

- بهتر است مصرف مواد شیمیایی را با به كارگیری روش های زیر كاهش داد.

- ترشحات و لكه ها را به سرعت تمیز كنید.

- پسمانده های غذا را به سرعت ( قبل از خشك شدن ) از روی ظروف پاك كنید.

-رطوبت های اضافی را در هر جای خانه سریعاً كنترل كنید ( آب های راكد – نشت لوله ها -  چكه )

ممكن است موادی به كارببرید كه ظاهراً بی خطر باشند، اما هر چیزی كه تبخیر شده و وارد هوا شود ، برحسب مقدار مصرف ، روش مصرف ، درجه سمی بودن آن و درجه حساسیت افرادی كه با آن تماس دارند، می تواند عامل آلودگی هوا باشد.

- استفاده از توری برای جلوگیری از ورود حشرات بهتر از استفاده از مواد حشره كش است.

- مواد خوشبوكننده هوا در واقع فقط سلول های بویایی را بی حس می كنند وگرنه  تأثیری در رفع بوی بد ندارند. نظافت و تهویه مناسب بهترین راه برای رفع بوی ناخوشایند درمحیط خانه است.

رنگ ها ی  پلاستیك كم ضررتر از رنگ های روغنی هستند. به این دلیل كه با آ ب رقیق می شوند درحالی كه درنقاشی با رنگ های روغنی بایستی ا ز تینر و حلال های نفتی استفاده كرد. این مواد تبخیر شده وهوا را آلوده می كنند.

- نقاشی با قلم مو بهتر از نقاشی با وسایل رنگ پاش یا اسپری های رنگی است.

اسپری و پیستوله مقدار زیادی رنگ وارد فضا می كنند.

- پس از نقاشی بایستی در و پنجره ها را كاملا  بازگذاشت تا رنگ زودتر خشك شده وهوای آلوده خانه كاملاً تهویه شود.

- ذخیره كردن مواد سوختی خصوصاً بنزین در محل زندگی به علت تبخیر آن موجب آلودگی هوا شده و احتمال آتش سوزی را نیز افزایش می دهد.

- در خشكشویی ها به جای آب و مواد پاك كننده معمولی برای پاك كردن لباس ها ، از مواد شیمیایی استفاده می شود. باقیمانده این مواد بر روی لباس ها درخانه و محل نگهداری لباس به تدریج تبخیر می شوند . این مواد از آلوده كننده های هوای خانه هستند . حتی الامكان از خشكشویی  لباس ها خودداری كنید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.