تبیان، دستیار زندگی

روز تولد مادرشوهرتان را هم فراموش نکنید.

آیین مادر شوهر داری

با این توصیه ها می توانید روابط با مادر همسرتان را طوری تنظیم کنید که نه سیخ بسوزد نه کباب. آیین مادرشوهرداری را اینجا یاد بگیرید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مادرشوهر

 بیایید با خودمان روراست باشیم. تعداد کمی از خانم ها به خوبی با مادرشوهر شان کنار می آیند گاهی اوقات جر و بحت های بین عروس و مادرشوهر به قدری جدی می شود که زندگی زوج ها را با مشکلات جدی روبه رو می کند؛ البته بعضی وقتها این شرایط بد به این دلیل پیش می آید که تازه عروس ها از همان ابتدا نمی دانند چطور باید با مادرشوهر شان رفتار کنند یا چه واکنشی باید نشان دهند. این احتمال وجود دارد که بدرفتاری مادرشوهر بازتابی از رفتار نامناسب خودشان باشد. پس اگر تصمیم به ازدواج دارید یا به تازگی وارد زندگی مشترک شده اید، بهتر است نکات کلیدی درباره ادبیات رفتار با مادرشوهر را بدانید. اگر هم سالها از ازدواج شما گذشته باز هم بدانید که برای شروع یک رابطه دوستانه با مادرشوهر هیچ وقت دیر نیست و استفاده از این توصیه ها می تواند به تقویت روابط بین شما و مادرشوهرتان کمک کند. وقتی با مادرهمسرتان رابطه خوبی داشته باشید، این موضوع درخوشحالی همسر تان و بهبود روابط شما تاثیر دارد و ازبحث و جدل های بیهوده می کاهد.

وقتی مادرشوهرتان کاری برای تان انجام می دهد، تشکر کنید و همواره سپاسگزار رفتارهای خوب اوباشید. فکر نکنید که به خاطر پسرش این را انجام داده و وظیفه اوست


دلسرد نشوید
حتی در بدترین شرایط و وقتی که با یک مادرشوهر بد قلق روبه رو هستید، باز هم به خودتان بگویید: «مشکلات با مادرشوهر بالاخره یک روز حل می شود ». با این طرز فکر با تمام وجود تلاش کنید و هیچ وقت دلسرد نشوید.

اجازه دهید در کنارتان باشد.
وقتی مادرشوهر به خانه شما می آید با او همان طور رفتار کنید که با سایر مهمانان برخورد می کنید. کنارش بنشینید، با او حرف بزنید و اگر می خواهد هنگام تهیه غذا به شما کمک کند، جلوی او را نگیرید. بدین ترتیب می توانید همدیگر را بهتر بشناسید و روابط صمیمانه تری داشته باشید. اگر هم دیدید که قصد هیچ کمکی ندارد، دلخور نشوید. از همسرتان بخواهید در تهیه مقدمات میز غذا و جمع آوری آن به شما کمک کند. همان طور که در مورد سایر مهمان ها هم ممکن است تمام مراحل پذیرایی را خودتان انجام دهید.

درکش کنید.
خودتان را جای مادرشوهرتان بگذارید و به این فکر کنید که مادرشوهرشما سالها برای پرورش و بزرگ کردن پسرش وقت گذاشته و ممکن است نسبت به آدم های دیگری که وارد زندگی فرزند شی می شوند، حساسیت داشته باشد. بنابراین شما هم این شرایط را قبول کنید و به دنبال تغییر روابط مادر و پسری نباشید. به طور مثال اگر مادرشوهر شما عادت دارد که در روز چند بار به پسرش زنگ بزند این موضوع را بپذیرید و این روابط را آزار دهنده نپندارید. از سوی دیگر رقابت با مادرشوهر را کنار بگذارید و اگر از زبان او شنیدید که می گوید پسرم دستپخت مرا خیلی دوست دارد، حسادت تان گل نکند.

عشق و محبت تان را نشان می دهد.
برای مادر شوهر تان جملات محبت آمیز بنویسید یا در مناسبت های مختلف به او کارت تبریک بدهید. واژه های تان را خشک و رسمی انتخاب نکنید و کلمات صمیمانه تری به کار ببرید تا نوشته های شما بتوانند احساس خوبی را به مادرشوهرتان منتقل کند و پیمان دوستی تان روز به روز محکم تر شود.

در تلگرام یا او در ارتباط باشید
این روزها که ابزارهای ارتباط جمعی گسترده تر شده با مادرشوهرتان بیشتر در تماس باشید و او را از وقایع زندگی تان با خبر کنید. هر چند روز یک بار به او تلفن بزنید و اتفاقات تازه ای که در خانواده تان افتاده را برایش تعریف کنید. اگر فرصت تماس ندارید از طریق تلگرام سلام و احوالپرسی کنید. می توانید عکس های خانوادگی تان را هم برایش بفرستید یا اگر فرزند دارید، عکس فرزندان تان را به او نشان بدهید. مادربزرگ ها عاشق این هستند که عکس نوه هایشان را داشته باشند.

از مادرشوهر غول نسازید!
پیش زمینه های ذهنی مادرشوهرهای دیگران را از ذهن تان دور کنید و درباره مادرشوهر خودتان از همان ابتدا مثبت بیندیشید. این طرز تفکر مثبت را به او هم منتقل کنید. تمام زمینه های ذهنی بد را دور بریزید و از او غول نسازید. ممکن است او واقعا بخواهد با شما رفتار خوبی داشته باشد. شاید هم به تازگی با این واقعیت روبه رو شده و هنوز نمی داند چطور باید مادرشوهر خوبی باشد. به او فرصت دهید تا شما را بهتر بشناسد.

او را درنوه داری مشارکت دهید.
وقتی بچه دار شدید به مادرشوهرتان فرصت دهید تا در نگهداری از فرزند تان به شما کمک کند. شاید بخواهد نوه اش را کمی لوس کند و اجازه دهد که شکلات و شیرینی بخورد یا بعد از وقت خوابش همچنان بیدار بماند. با اینکه این کارها کمی از دایره سلامت و ایمنی کودکان خارج است اما اگر به محکم شدن پیوند شما و مادرشوهرتان کمک می کند، اشکالی ندارد که گاه و بیگاه اتفاق بیفتد. پس در این شرایط آنها را همراهی کنید.

دلخوری هارا به موقع برطرف کنید.
اگر از موضوعی ناراحت هستید، دلخوری های به ظاهر کوچک را با همسرتان در میان بگذارید. این درددل ها باید با جرو بحث های بیهوده تفاوت داشته باشد؛ البته این به همسر شما بستگی دارد که چطور از شما حمایت و اوضاع را آرام کند. در مجموع توصیه می شود اجازه ندهید احساسات بد در وجود شما انباشته شود.

با مادرشوهرتان به گردش بروید.
هر چند وقت یک بار مادرشوهرتان را در تعطیلات آخر هفته به پیک نیک ببرید یا او را به مهمانیها، جشنهای تولد و ... دعوت کنید؛ حتی می توانید با او به خرید بروید. اگر میخواهید جشن تولد فرزند تان را با دوستان جشن بگیرید، سعی کنید مهمانی بعدی تان را خانوادگی برگزار کنید و از مادرشوهرتان بخواهید که در این مراسم حتما شما را همراهی کند. خودتان با او تماس بگیرید و نشان دهید که از حضور او در جمع خانواده خوشحال می شوید.

به یاد داشته باشید که بعضی از مادرشوهرها تصور می کنند که هیچ زنی به اندازه خود آنها پسرشان را دوست ندارد و فقط آنها هستند که می توانند پسرشان را خوشحال کنند. گاهی هم تصور می کنند شاید پسرشان بعد از ازدواج از آنها دورتر شود

اصل احترام را ازیاد نبرید
همیشه و در هر شرایطی به مادرشوهرتان احترام بگذارید. به یاد داشته باشید که او از لحاظ سنی بزرگتر و پخته تر از شماست و شاید در زندگی گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشته باشد. بنابراین می توانید از او بخواهید درباره دوران کودکی، نوجوانی زمانی که ازدواج کرده و همین طور چگونگی بزرگ کردن فرزندانش با شما حرف بزند. اگر اتفاقات بدی برایش افتاده با او همدردی و از تجربیاتش استفاده کنید.

مثل مادر خودتان دوستش داشته باشید
اگر برای روز تولد مادرتان هدیه می خریید، روز تولد مادرشوهرتان را هم فراموش نکنید. اگر هفته ای یک بار به خانه مادر تان میروید. یک بار در هفته هم برای دیدن مادرشوهر تان وقت بگذارید. در مجموع مادرشوهر را مادر خودتان بدانید و با او همان رفتاری را داشته باشید که نسبت به مادر تان دارید.

تشکر کنید و و قدردانی باشید
وقتی مادرشوهرتان کاری برای تان انجام می دهد، تشکر کنید و همواره سپاسگزار رفتارهای خوب اوباشید. فکر نکنید که به خاطر پسرش این را انجام داده و وظیفه اوست. استفاده از چند جمله تشکر آمیز کار سختی نیست و و او را خوشحال می کند. این طوری شما هم از خودتان راضی تر میشوید.

صبر وتحمل تان رابالا ببرید
انتظار نداشته باشید که همه به طور خودکار ورود شما را به خانواده جدید خوش آمد بگویند. ممکن است به گروه افراد خوش شانسی تعلق داشته باشید که با آغوش باز مادرشوهر پذیرفته می شوند یا شاید از بدو ورود مشکلاتی برای تان پیش بیاید. به هر حال باید بدانید برای شناخت خانواده جدید تان به زمان بیشتری نیاز دارید و باید صبر و تحمل تان را بالا ببرید.

موهایش را در آسیبا سفید نکرده
خوب گوش دادن را یاد بگیرید و به پند و اندرزهای مادرشوهرتان توجه کنید. به یاد داشته باشید تجربیات او خیلی بیشتر از شماست. ممکن است با بعضی از نظرات او مخالف باشید و از اظهار نظرهایش خوش تان نیاید اما در این شرایط هم سعی کنید که حداقل به حرف هایش گوش بدهید و در ظاهر نشان دهید به ایده های او احترام می گذارید. هرتوصیه ای را به عنوان یک حمله شخصی نپندارید در مقابل نصیحت هایش گارد نگیرید. او فقط می خواهد برای شما مفید باشد.


منبع: لحظه نما
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.