تبیان، دستیار زندگی

حکم شرعی مراجعه به دعانویس چیست؟

نوشتن دعاهایى که از ائمّه معصومین (علیهم السلام) رسیده، و در کتب معتبره موجود است، اشکال ندارد. و امّا دعا نویسى حرفه اى، که متداول افراد سود جوست، صحیح نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دعا نویس

دعا نویسی غیر از طالع بینی است. هر کس صلاحیت دعا نویسی را ندارد. کسی می تواند دعا بنویسد که با تقوا و با سواد باشد و از کتاب های معتبر استفاده کند. دعا نوشتن برای دخالت در زندگی دیگران جایز نیست. به طور کلی اعتمادی به دعا نویسان حرفه ای نیست.
یکی از شرایط تاثیر دعا این است: شخصی که دعا می کند یا دعا می نویسد, انسان پاک و با تقوایی باشد, چنان که نمونه هایی در بین مردم و علما داشته ایم که دعاهای شان بی جواب نمی مانده است ; بنابراین , اگر دعانویس آدم خوبی بوده و دارای تقوا و نفس پاکی باشد, دعایش اثر خواهد داشت. اما برخی کسانی به نام دعا نویس پیدا می شوند که دعانویسی را وسیله امرار معاش خود قرار داده و مردم را از این راه فریب می دهند, نمی توان به آنان اعتماد کرد و مراجعه به آنان جایز نیست اگر انسان عالم وصالح باشد که از منابع معتبردینی استفاده کنند اشکال ندارد درغیر این صورت جایز نیست وغالبأ این افراد رمال وکلاهبردار هستند وبا شگردهای مختلف افراد را فریب می دهند.

(استفتاء از سایت آیت الله مکارم شیرازی)

منبع : شهرسوال
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.