تبیان، دستیار زندگی
بسزایی در كاهش شیوع هماچوری بعد از ورزش دارد نتایج یك پایان‌نامه نشان می‌دهد: هماچوری به دنبال ورزش و تحرك بدنی خوش‌ خیم بوده و می‌توان با اخذ شرح حال دقیق از نحوه ایجاد آن ضمن رفع نگرانی والدین از صرف هزینه‌های بی‌مورد جلوگ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استراحت تاثیر بسزایی در كاهش شیوع هماچوری بعد از ورزش دارد

نتایج یك پایان‌نامه نشان می‌دهد: هماچوری به دنبال ورزش و تحرك بدنی خوش‌ خیم بوده و می‌توان با اخذ شرح حال دقیق از نحوه ایجاد آن ضمن رفع نگرانی والدین از صرف هزینه‌های بی‌مورد جلوگیری كرد.

به گزارش سرویس پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌در پایان نامه پژمان غیائی و وحید شاه نظری با عنوان « آیا تحرك بدنی در ایجاد هماچوری بدون علت در بچه ها موثر است؟» آمده است: در تمامی سنین شیوع هماچوری پس از ورزش، بعد از ‌٢ ساعت استراحت و بعد از ‌٢٤ ساعت به صورت یكسان بوده و تفاوت فاحشی بین سنین و شیوع هماچوری دیده نمی‌شود البته شیوع هماچوری پس از ورزش در پسران بیشتر از دختران است، در مطالعات انجام شده نیز زنان كمتر از مردان هماچوریك شده‌اند.

در این پژوهش ‌٢٠٠ دانش‌ آموز از دو مدرسه پسرانه و دخترانه به طور مساوی انتخاب شدند و براساس پایه تحصیلی یكسان شدند (هر جنس در هر پایه ‌١٠ نفر ) سپس نمونه اول اخذ شد اگر این نمونه هماچوریك بود از مطالعه حذف می‌گردید. از بقیه افراد پس از فعالیت بدنی ( حدود ‌٢٠ دقیقه ) نمونه دوم، پس از ‌٢ ساعت استراحت نمونه سوم و پس از ‌٢٤ ساعت نمونه چهارم ( تنها افرادی كه نمونه سوم مثبت داشتند) اخذ گردید و اگر فردی پس از این مرحله هماچوریك باقی مانده بود، توسط سونوگرافی مورد بررسی دقیق قرار می‌گرفت.

نتایج این تحقیق كه با راهنمایی دكتر هوشنگ باب الحوائجی در دانشگاه علوم پزشكی همدان تهیه شده، می افزاید: ‌٢ درصد از دانش آموزان در این بررسی مبتلا به هماچوری بودند.

در این بررسی، ‌٢/٨٦ درصد دانش آموزان پس از ورزش دچار هماچوری شدند كه پس از استراحت در اكثر آنان این مشكل مرتفع شد و تنها در ‌٦/٧ درصد این مشكل پس از ‌٢٤ ساعت باقی ماند كه آنها نیز در سونوگرافی یافته های دال بر مشكل كیلویی نداشتند.

در این پایان نامه ذكر شده است: پس از ‌٢ و ‌٢٤ ساعت استراحت دختران نسبت به پسران كاهش هماچوری كمتری داشتند كه از دلایل آن تحرك بیشتر پسر بچه‌ها، دفع ادار بیشتر و غیره است كه موجب دفع سریعتر خون از جریان ادرار شده است.

مولف در خاتمه پیشنهاد كرده است: با توجه به شیوع بالای هماچوری به دنبال ورزش، باید مطالعه كنترل شده‌ای بر روی ورزشكاران حرفه ای بزرگسال نیز انجام شود.

گفتنی است، هماچوری، وجود خون در ادرار است.