وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تاثیر ژل آلورا بر سوختگی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان اسلام در بخش سمینار

در منابع دارویی، فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است، ولیکن یکی از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آن ها می باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نگار تجملیان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دوازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 126  گروه در بخش های سمینار های علمی، غرفه های نمایشگاهی و مسابقات به عنوان گروه های برتر، برگزیده و معرفی شدند.
بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
تاثیر ژل آلورا بر سوختگی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان اسلام در بخش سمینار
مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: تاثیر ژل آلورا با درمان استاندارد برسوختگی روی موش آزمایشگاهی
نام مدرسه: دبیرستان سلام پسرانه
نام استاد: آقای مجید بیدل
دانش آموزان: فربد فتحی

مقدمه:
در منابع دارویی، فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است، ولیکن یکی از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آن ها می باشد. در ذیل به اختصار به برخی از این موارد اشاره می شود:

1) آلوئه ورا در درمان ترک های پوستی و خشکی پوست، بخصوص اگزمای دور چشم یا پوست های بسیار حساس موثر می باشد. روغن یا کرم آلوئه ورا برای پوست های خشک مناسب بوده و سبب نرم و براق شدن پوست می گردد.

2) آلوئه ورا با اکسیژن رسانی بیشتر به سلول های پوست، سبب ترمیم بافت پوست می گردد.

3) آلوئه ورا پوست های آفتاب سوخته را ترمیم و نرم می کند. هم چنین از آلوئه ورا به علت داشتن خواص ضد سوختگی می توان در کرم های ضد آفتاب استفاده کرد.

4) آلوئه ورا سلول های پوستی مرده را از بین می برد و سبب جایگزین شدن سلول های جوان می شود. از این رو پوست تازه و درخشان می گردد.

5) آلوئه ورا مانع از پیری پوست و چروک آن می گردد.

6) آلوئه ورا شدت رنگدانه های پوستی را کاهش می دهد، بنابر این سبب کمرنگ شدن لکه های پوستی می شود و همچنین می تواند لکه های سر سیاه را از بین ببرد.

7) آلوئه ورا سبب افزایش قدرت جذب رطوبت پوست گردیده و پوست را انعطاف پذیر می سازد، همچنین آلوئه ورا به علت داشتن کلاژن و ویتامین E الاستیسیته و نرمی پوست را افزایش داده و سبب باقی ماندن رطوبت در پوست می گردد. بنابراین آلوئه ورا بهترین مرطوب کننده برای پوست می باشد.

8) برخی تحقیقات نشان داده اند که آلوئه ورا در درمان ترک بین انگشتان پا، که یک بیماری قارچی است، موثر می باشد.

9) امروزه در بیشتر دنیا برای درمان آکنه (جوش) از محصولات مختلف آلوئه ورا استفاده می شود.

10) لوسیون آلوئه ورا به عنوان پاک کننده برای پوست کاربرد دارد.

11) آلوئه ورا تأثیر خنک کنندگی بر روی پوست دارد. بنابراین در ساخت کرم های سرد به کار می رود.

در مجموع به کمک گیاه معجزه گر آلوئه ورا می توان پوستی متفاوت، زیبا و برتر را تجربه نمود.
تاثیر ژل آلورا بر سوختگی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان اسلام در بخش سمینار
آلوئه ورا در درمان دیابت
برخی پژوهش های اروپایی نشان دادند که ژل آلوئه ورا قند خون را در جانوران آزمایشگاهی کاهش می دهد.

اخیراً دانشمندان دریافته اند از آنجا که آلوئه ورا قادر است آنزیم های موجود در پانکراس را فعال نماید، می تواند در افرادی که دچار دیابت و هیپوگلسیمی هستند به تعادل و تنظیم قند خون کمک کند.

 

آلوئه ورا در درمان زخم معده
آلوئه ورا ترشح اسیدی معده را تنظیم و کنترل می نماید. همچنین خواص بی حس کننده، منعقد کننده خون، ضد باکتری و درمان کننده دارد..

خوردن ژل آلوئه ورا سبب می شود این ژل به جداره لوله های گوارشی بچسبد و سرعت بهبود زخم ها را افزایش دهد. ژل معجزه گر آلوئه ورا قادر به کاهش اسید های معده (عامل اصلی تشدید زخم های معده) می باشد. از این رو، این ژل برای درمان زخم های معده بسیار موثر شناخته شده است.
تاثیر ژل آلورا بر سوختگی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان اسلام در بخش سمینار

مصرف و خوردن آلوئه ورا پیش از هر وعده غذایی، برای کسانی که از نظر هضم غذای مصرفی با مشکل رو به رو هستند نیز مفید است، زیرا آلوئه ورا سبب تحریک شیره گوارشی و ایجاد جربان طبیعی آن و در نتیجه کمک به شکستن مواد غذایی جهت جذب توسط سلول ها می شود.

نکات احتیاطی
با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است، پزشکان مصرف خوراکی آن در طول دوران بارداری و شیردهی را برای خانم ها منع می کنند. آلوئه ورا چنان خواص چشمگیر و متعددی دارد که نام ها و القاب زیادی برای خود کسب کرده است از جمله: گیاه درمانگر، گیاه سوختگی، دکتر گلدانی و گرز بهشتی ژل Aloe برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آن را ادامه ندهید.

تاثیر ژل آلورا بر سوختگی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان اسلام در بخش سمینار
ژل آلوئه ورا
ژل Aloe برای درمان زخم های عمیق موثر نیست. شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد، زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباض های رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند. مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماری های معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می شود. مصرف زیاد این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.

مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر 12 سال نباید گیاه آلوئه ورا مصرف کنند.

تداخل های احتمالی
مصرف طولانی و مزمن شیره Aloe می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره Aloe را با ادرار آورهای (مدر های تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف شود) بیشتر است.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان
تهیه: نگار تجملیان-  تنظیم: نسرین صادقی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین