تبیان، دستیار زندگی

دانشمندان در جستجوی راز جوان سازی

دانشمندان آمریکایی دریافته‌اند تزریق خون یک انسان نوجوان به بدن‌هایی سالخورده از خاصیت جوان سازی برخوردار است، حتی اگر این بدن‌ های سالخورده به انسان تعلق نداشته باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
دانشمندان در جستجوی راز جوان سازی
براساس گزارش ساینس آلرت به نقل از همشهری، این روش که شاید در نگاه اول شبیه به بخشی چندش آور از یک افسانه قدیمی درباره جادوگران باشد، روی موش‌ها به آزمایش گذاشته شده‌ است. در این پژوهش جدید، محققان نمونه خون یک گروه از افراد سالم و جوان ۱۸ ساله را گرفته و آن ها را به موش‌های ۱۲ ماهه که در دوره میانسالی بودند، برابر ۵۰ سالگی انسان، تزریق کردند.
این موش‌ها برای سه هفته و دو بار در هفته پلاسمای خون انسان را دریافت می‌کردند. (پلاسما جزئی تشکیل‌دهنده از خون است که دانشمندان معتقدند دارای خواص جوان‌ سازی است). سپس محققان شرکت Alkahest در کالیفرنیا رفتار موش‌ هایی که به آن ها پلاسما تزریق شده بود را با گروه پیر و جوان موش‌ های سه و ۱۲ ماهه مقایسه کردند.
خون جدید باعث جوان شدن مجدد موش‌ های پیر شد و آن ها مانند موش‌های جوان گروه کنترل شده توانایی خود را برای دویدن در فضای باز به دست آوردند. هم چنین موش‌ های میانسال که به دلیل سالخوردگی قدرت حافظه خود در یافتن مسیر را نیز از دست داده بودند،‌ پس از دریافت خون توانستند مانند موش‌های جوان مسیر خود را درون یک مارپیچ بیابند.
دانشمندان در جستجوی راز جوان سازی
به گفته محققان ویژگی‌های جوان سازی خون افراد جوان در تفاوت‌ هایی نهفته‌ است که میان ساختارهای پروتئینی پلاسمای نو و کهنه وجود دارد. پلاسما شامل هزاران پروتئین است و پلاسمای جوان شامل تعدادی از پروتئین‌ هایی است که می‌تواند مجددا بافت‌ها را جوان سازی کند اما این پروتئین‌ ها به مرور زمان و افزایش سن توسط مولکول‌های آسیب‌ دیده جایگزین می‌شوند.
بررسی برش‌های مغزی موش‌ های دریافت‌ کننده و موش‌ های گروه کنترل هم چنین نشان داد در مغز موش‌هایی که پلاسمای جوان دریافت کرده بودند، نورون‌ های بیشتری ایجاد شده‌ است. نورون‌ها درون نوروژن‌ ایجاد می‌شوند، بخشی که برای توانایی یادگیری و به خاطر سپردن از اهمیت بالایی برخوردار است و ظاهرا پلاسمای جوان می‌تواند فرایند ساخت نورون‌ ها را تشدید کند.


منبع: http://bigbangpage.com