سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید

عواطف نوه خود را با هدیه نخرید

نکاتی برای ایجاد یک رابطه خوب با نوه ها

فرقی نمی‌کند که شما نوه‌هایتان را زیاد می‌بینید، یا کیلومترها از آنها فاصله دارید. مهم این است که بتوانید خاطره خوشی در ذهن آنها به جا بگذارید و نقشی آموزنده در زندگی آنان ایفا کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
نوه


به عنوان پدربزرگ یا مادربزرگ، همه ما دوست داریم اوقات خوشی را با اعضای خانواده از جمله نوه‌هایمان بگذرانیم. شما می‌توانید با توجه کردن به علائق نوه‌هایتان رابطه‌ای بسیار خوب و صمیمی ‌با آنها داشته باشید. فرقی نمی‌کند که شما نوه‌هایتان را زیاد می‌بینید، یا کیلومترها از آنها فاصله دارید. مهم این است که بتوانید از خودتان خاطره خوشی در ذهن آنها به جا بگذارید و نقشی آموزنده در زندگی آنان ایفا کنید.

معمولا کودکان بودن با پدربزرگ و مادربزرگ‌شان را خیلی دوست دارند زیرا فشارهای معمولی که توسط والدین‌شان به آنها وارد می‌شود، از ناحیه پدربزرگ و مادربزرگ به آنها وارد نمی‌شود.نقش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در زندگی کودک
از آنجا که تحولات و نیازهای خانواده‌ها مدام در حال تغییر است، پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها نقش‌های گوناگونی در زندگی نوه‌های خود ایفا می‌کنند.
برخی پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مسئولیت نگهداری و مراقبت از نوه‌هایشان را به عهده می‌گیرند در حالیکه برخی دیگر نوه‌هایشان را فقط در تعطیلات و یا آخر هفته‌ها می‌بینند. به هر حال اولین کاری که برای ایجاد یک رابطه خوب بین خود و نوه‌تان باید انجام دهید این است که کارهای زیر را انجام دهید:

برای ایجاد یک رابطه خوب بین خود و نوه‌تان چه باید بكنید؟
 خیلی صریح و واضح نقشی را که قرار است در زندگی نوه‌تان داشته باشید به فرزندتان توضیح دهید. مثلا اگر قرار است روزهایی از هفته را شما از نوه‌تان مراقبت و نگهداری کنید، به فرزندتان بگویید که حد و حدود این مراقبت تا کجاست. از قوانینی که فرزندتان برای نوه‌تان وضع کرده آگاه شوید. پیگیری یکی از مهم‌ترین عوامل در تربیت کودکان است.
پس سعی کنید بفهمید که انجام کدام کارها برای نوه‌تان در خانه خودشان ممنوع است تا شما نیز آن کارها را ممنوع کنید.
 اگر کاری را ممنوع کرده‌اید و برای آن تنبیه خاصی در نظر گرفته‌اید، در صورتی‌که نوه شما آن کار را انجام داد، حتما تنبیه را اجرا کنید.

 خانه خود را برای بازی کودکان آماده کنید. خانه شما باید برای بازی کودکان محیط امنی باشد. ممکن است از زمانیکه شما کودکی در خانه داشته‌اید چندین سال بگذرد، به همین دلیل باید تمام وسایلی که به نظرتان می‌رسد ممکن است خطر آفرین باشد را از دسترس کودک خارج کنید.

کارهایی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نباید انجام دهند
شما با نشان دادن علاقه خود به نوه‌تان و مراقبت از او می‌توانید نقش خود را به خوبی به عنوان یک پدربزرگ یا مادربزرگ ایفا کنید. برای جلوگیری از تنش در خانواده از کارهای زیر جداً بپرهیزید:

مثل والدین کودک رفتار نکنید
تربیت کردن کودک وظیفه شما نیست، البته شکی نیست که شما باید فرزند خود را در این رابطه راهنمایی کنید، اما لازم نیست مانند آن‌ها با کودک رفتار کنید.
همچنین به تصمیماتی که فرزند شما برای فرزندش می‌گیرد احترام بگذارید.

عواطف نوه خود را با هدیه نخرید
راحت‌ترین راه برای کسب محبوبیت بین نوه‌هایتان این است که برای آنها انواع و اقسام هدیه‌ها را بخرید، اما توجه داشته باشید که قبل از اینکار با پدر و مادر کودک حتما مشورت کنید.
همچنین می‌توانید به جای اینکه برای او هدیه بخرید، با او یک فعالیت هیجان‌انگیز انجام دهید. مثلا او را به پارک برده و با او بازی کنید. با اینکار می‌توانید از خود خاطره خوشی را نیز در ذهن او به جا بگذارید.

همیشه اصل تعادل را رعایت کنید
گاه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به نوه‌های اول خود خیلی توجه می‌کنند اما به مرور که تعداد نوه‌ها افزایش می‌یابد، نمی‌توانند این توجه را به آنها نیز بکنند.  فراموش نکنید که شما باید بتوانید عدالت را بین نوه‌های خود اجرا کنید. در نتیجه هر کاری که برای نوه‌های اول خود کرده‌اید، باید برای سایر نوه‌های‌تان نیز انجام دهید.

همیشه به حد و حدود توجه داشته باشید
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که برای نوه‌های خود حد و مرزی مشخص نمی‌کنند، فقط کار فرزند خودشان را سخت تر می‌کنند.
مثلا اگر ساعت خواب آنها را رعایت نکنید، به آنها اجازه دهید هر چه قدر می‌خواهند تنقلات نا سالم مصرف کنند، و یا هر کاری دوست دارند انجام دهند، شما باعث شکل‌گیری عادات و رفتارهای بد در آنها می‌شوید. رفتارهایی که معمولا والدین کودک سعی می‌کنند از شکل گیری آنها جلوگیری کنند.

اوقات بیشتری را با نوه‌های‌تان بگذرانید
سعی کنید تا می‌توانید در اوقات بیکاری با نوه‌های‌تان باشید. معمولا کودکان بودن با پدربزرگ و مادربزرگ‌شان را خیلی دوست دارند زیرا فشارهای معمولی که توسط والدین‌شان به آنها وارد می‌شود، از ناحیه پدربزرگ و مادربزرگ به آنها وارد نمی‌شود.

شما نیز سعی کنید اوقاتی را که با آنها هستید، خیلی سختگیری نکنید. البته این به معنای نادیده گرفتن حد و حدود منطقی نیست.

کودکان عاشق بازی در محیط باز هستند. سعی کنید تا می‌توانید اوقات خود را با آنها در بیرون از خانه سپری کنید.  مثلا آنها را به پارک ببرید و اگر برایتان مقدور است با آنها بازی کنید.  کوهنوردی و یا پیاده روی نیز ایده‌های خوبی هستند. در هر صورت هدف شما باید بهبود رابطه خود با نوه‌تان باشد.

همچنین می‌توانید گاه نوه‌تان را در فعالیتی که شما در حال انجام آن هستید شرکت دهید. معمولا کودکان از کارهایی از قبیل باغبانی و قلاب بافی خوششان می‌آید. با وارد کردن فرزندتان در فعالیتی که انجام می‌دهید، هم شما به کارتان می‌رسید، هم نوه شما با شما اوقات خوشی را می‌گذراند.

سفر کردن با نوه‌هایتان نیز می‌تواند بسیار مفید و هیجان‌انگیز باشد، اما توجه داشته باشید که مقصد سفر باید مکانی امن برای کودکان باشد.  همچنین همه نوه‌های خود را با هم به سفر نبرید، زیرا معمولا در این حال نگهداری از آنان کار دشواری است. همچنین در طول سفر به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که حوصله کودکان سر نرود. فراموش نکنید که نیازهای شما با نیازهای نوه‌تان بسیار متفاوت است.

سعی کنید نیازهای هر دو شما به گونه‌ای برآورده شود. اما نکته‌ای که ممکن است برای عده‌ای سوال باشد این است که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که از نوه خود دور هستند چه باید بکنند؟

بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ممکن است چنین شرایطی داشته باشند. به چنین افرادی پیشنهاد می‌شود حتما از طریق فرزند خود از شرایط نوه‌تان مطلع شوید.ایجاد ارتباط از کیلومترهای دور‌تر کار مشکلی به نظر می‌رسد اما امروزه با پیشرفت ابزارهای ارتباطی، این کار روز به روز راحت‌تر می‌شود.  پس سعی کنید با استفاده از تلفن و یا اینترنت با نوه‌تان ارتباط برقرار کنید.


منبع: زندگی آنلاین
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین