تبیان، دستیار زندگی

سرنوشت گیشه سینما از بهمن تا اسفند

اکران فصل سوخته

در ادبیات شفاهی سینمای ایران، به دوران بعد از جشنواره فجر، « فصل اکران سوخته» گفته می شود. در این روزها فیلم هایی روی پرده می روند که معمولا بضاعت فروش ندارند و غالبا بازمانده های اکران سال هستند. از آن سو مخاطبان تازه از 10 روز جشنواره فارغ شده اند و کمتر حوصله سینما رفتن دارند. فراموش نکنیم شلوغی پایان سال و درگیری خانواده ها را که تاثیر مستقیم روی سینما رفتن می گذارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
بدون تاریخ بدون امضا

با این مقدمه می خواهیم گیشه سینما از 25 بهمن تا 25 اسفند 96 را بررسی کنیم. در این یک ماه فیلم های «بدون تاریخ؛بدون امضا»،«اسرافیل»،«مادری»،«هاری»،«من یک ایرانی ام»،«ما خیلی با حالیم» و «شاخ کرگدن» روی پرده رفتند. اکران برخی فیلم ها کمی زودتر شروع شد و «آینه بغل» از قبل روی اکران بود.

البته فیلم مجید مجیدی یعنی«آن سوی ابرها»در آخرین لحظه به اکران نرسید و «عصبانی نیستم!» رضا درمیشیان هم از محاق بیرون نیامد. نمایش این دو فیلم می توانست ترکیب اکران پس از جشنواره فجر در سال 96 را خاص تر کند.

در همین مقدار هم بازه اکران فجر تا نوروز جز معدود زمان هایی است که چراغ سینما روشن بود و فیلم ها فروش معقولی داشتند. در همین مدت بود که «آینه بغل» به فروش خود ادامه داد و توانست رتبه دوم جدول را از «گشت 2» بگیرد. این فیلم اگر اندکی فرصت می داشت تبدیل به پرفروش ترین فیلم سال 96 می شد.

شگفتی سازی با نوید و تهرانی


موفق ترین گیشه بعد از «آینه بغل» به یک فیلم تلخ اختصاص دارد: بدون تاریخ؛ بدون امضا. فیلم وحید جلیلوند بیش از 4 میلیارد تومان فروخت و در رتبه یازدهم جدول ایستاد. بازی خوب نوید محمد زاده، امیر آقایی و هدیه تهرانی در گیشه این فیلم تاثیری مستقیم دارد. این میزان فروش نشان می دهد، فیلم ها همیشه می توانند گیشه داشته باشند. تازه،داریم از فیلمی تلخ صحبت می کنیم.

باز هم تهرانی


هدیه تهرانی فیلم «اسرافیل» را هم بعد از جشنواره روی اکران داشت. این فیلم را آیدا پناهنده ساخته و پس از حضور در جشنواره های مختلف جهانی، روی پرده سینماها رفت. «اسرافیل» حدود 600 میلیون فروخت و اگر در زمانی مناسب تر فرصت اکران پیدا می کرد ، براحتی به فروش بالای 2 میلیارد تومانی دست می یافت. داستان عاشقانه فیلم که با رگه هایی از مشکلات اجتماعی ممزوج شده به همراه بازی خوب بازیگران از جمله هدیه تهرانی و پژمان بازغی برگ برنده های «اسرافیل» هستند.

دیگر فیلم ها


«هاری» امیراحمد انصاری مدت ها توقیف بود و بالاخره 25 بهمن امسال فرصت اکران بدست آورد. این فیلم فقط  350 میلیون تومان فروخته که رقم پایینی است اما فراموش نکنیم 35 فیلم که پیش از آن اکران شده اند، فروشی پایین تر از «هاری» دارند! فیلم به عنوان تجربه اول یک کارگردان اثری قابل دفاع است اما ضعف های آن زیادی گل درشت است.

 «مادری» رقیه توکلی نیز فروش معقولی داشته: 300 میلیون تومان. فیلم از بازیگرانی چون هومن سیدی، هانیه توسلی و نازنین بیاتی بهره برده و حتما بخش اعظمی از این فروش بخاطر نام آن ها است. اگر فیلم در زمان مناسب تری روی پرده می رفت، شانس فروش آن زیاد بود.

«شاخ کرگدن» و سه فیلم دیگر اما فروش شان نومید کننده بود. «شاخ کرگدن» محسن محسنی نسب فقط 35 میلیون تومان فروش داشته است. «بلوک 9،خروجی 2» ساخته علیرضا امینی چهار سال توقیف بود و با 32 میلیون تومان فروش شکست سنگینی خورد.

فیلم پرحاشیه «من یک ایرانی ام» به کارگردانی محمد رضا آهنج نیز 23 میلیون تومان بیشتر نفروخت. کمترین فروش در اکران بعد از جشنواره به «اشک نرگس» ساخته احمد عبداللهیان اختصاص دارد؛ با 9میلیون تومان فروش. با این حال فیلم همچنان دو پله بالاتر از «ماه در جنگل» و «قلب سفید قاصدک ها» ایستاده است که در زمانی بهتر به نمایش درآمدند.