تبیان، دستیار زندگی

حساسیت های پوستی در اثر گذاشتن کلاه گیس

مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس

کلاه گیس از الیاف مو در دو نوع طبیعی و مصنوعی تهیه می‌شود و در میان خانم‌ها رایج تر است. از جمله مزایای استفاده از کلاه گیس می‌توان به قیمت ارزان نسبت به روش‌های ترمیمی مو اشاره کرد. حساسیت‌های پوستی، قارچ‌ها و تجمع میکروب‌ها نیز از معایب استفاده از کلاه گیس‌های زنانه بشمار می‌آیند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کلاه گیس

استفاده از کلاه گیس در میان خانم‌ها رواج بیشتری دارد و در موارد متعددی می‌تواند استفاده شود. برخی افراد به دلیل طاسی سر تحت تاثیر پرتو درمانی یا شیمی درمانی از موی مصنوعی استفاده می‌کنند و برخی به دلیل طاسی‌های موروثی و یا کم‌پشتی موهایشان ترجیح می‌دهند با استفاده از این الیاف مصنوعی جلوه خاصی به زیبایی ظاهری خود ببخشند. استفاده از کلاه گیس مزایا و معایب خاص خود را دارد و لازم است در این زمینه برخی نکات را مد نظر داشته باشید.

اگر بهداشت موهایی که در آرایشگاه‌ها برای اکستنشن استفاده می‌شود رعایت نشده باشد، امکان انتقال بیماری‌های پوستی و حتی شپش از آن‌ها وجود دارد. بنابراین بهتر است در انتخاب موی مصنوعی و حتی آرایشگاهی که برای اکستنشن مو به آن مراجعه می‌شود، دقت بیشتری داشت. منبع: ستاره


کلاه‌گیس، گیسوی مصنوعی است که اغلب از مو ساخته می‌شود و مردان و زنان کم‌مو یا بی‌مو آن را مانند کلاه بر روی سر قرار می‌دهند. کلاه گیس ممکن است به صورت کامل بوده و روی سر قرار گیرد و یا اینکه تارهای مو بصورت تک به تک و یا دسته‌ای به روش‌های گوناگون مانند چسب، کلیپس، مواد اتصال‌دهنده، بافتن و غیره به موهای قبلی فرد و یا پوست سر متصل گردند.

به نظر متخصصان استفاده از کلاه گیس فقط در مواردی جایز است که طاسی فرد بسیار شدید و وسیع و بانک موهای پشت سر وی هم ضعیف و اندک باشد، یعنی امکان انجام عمل کاشت مو به صورت طبیعی وجود نداشته باشد. در این موارد اگر شخص با طاسی سرش به هر دلیل مشکل داشته و تمایل به مودار شدن داشته باشد کلاه گیس انتخاب خوبی بوده و استفاده از آن توصیه می‌گردد.

انواع کلاه گیس
کلاه گیس‌ها دو نوع هستند. یا از الیاف مصنوعی درست می‌شوند یا از موهای طبیعی انسان. نمونه‌ای که در آن‌ها از موهای مصنوعی استفاده می‌شود، سبک‌تر و بهداشتی‌تر از آن‌هایی هستند که با موی طبیعی ساخته شده‌اند اما چون از نظر ظاهری مصنوعی به نظر می‌رسند، افراد معمولا تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارند. توجه داشته باشید که اگر کلاه گیس با موی طبیعی انسان درست شده باشد، دقیقا مانند موی طبیعی انسان، کم کم آلودگی محیط بر آن اثر می‌گذارد و ممکن است میکروب و قارچ به آن نفوذ کند و سلامت پوست را در معرض خطر قرار دهد بنابراین باید همانند حفظ بهداشت موهای طبیعی به آن‌ها توجه داشت. از این رو شامپو زدن و شستشوی مداوم آن‌ها به خصوص در فصل گرما که تعریق و امکان بروز آلودگی‌ها بیشتر است، ضروری است.

روشی جایگزین برای موی مصنوعی
افرادی که تمایلی به استفاده از کلاه گیس با الیاف مصنوعی ندارند می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ترمیم مو بهره ببرند. در این روش موهای طبیعی انسانی روی پوست سر یا تارهای موی خود فرد با گره زدن ثابت می‌شود یا الیافی مثل تور را روی سر می‌چسبانند و موها را به آن گره می‌زنند.

مزیت ترمیم مو این است که در شرایطی مثل باد، طوفان و در استخر و هنگام ورزش، فرد دیگر نگران جدا شدن موها از سرش نخواهد بود ولی این روش اشکالاتی هم دارد. از آنجا که موهای گره زده شده رشدی ندارند ولی موهای خود فرد رشد می‌کنند، بعد از مدتی موها ظاهر نامناسب و نامرتبی پیدا خواهند کرد و لازم است به فردی که موها را ترمیم کرده، مراجعه شود تا آن‌ها را مرتب کند.

یکی از اشکالات دیگر این روش این است که اگر موهای اضافی به موهای خود فرد وصل شده باشد، تار مو به علت وزن اضافی‌ که به آن تحمیل شده، دچار کشیدگی می‌شود و امکان دارد باعث آسیب به ریشه و کم‌پشتی دائمی موها شود. اینکه برای هر شخص چه روشی مناسب است، به سلیقه و شرایط زندگی او بستگی دارد.

مزایا و معایب استفاده از کلاه گیس
برای مزایایی که این الیاف مو می‌تواند داشته باشد موراد زیر ذکر می‌گردد:
استفاده آسان
برگشت‌پذیری سریع بودن در صورت نارضایتی فرد
افزایش اعتماد به نفس
نگهداری و شستشوی آسان
قیمت نسبتا ارزان‌ نسبت به کاشت مو و روش‌های ترمیمی دیگر

از آنجایی که هر روشی اعم از استفاده از موی مصنوعی و یا کاشت مو می‌تواند معایبی هم به همراه داشته باشد درباره استفاده ار کلاه گیس هم می‌توان معایب زیر را برشمرد:
غیر طبیعی بودن (در صورت استفاده از الیاف مصنوعی در ساخت آن) نسبت به موی طبیعی

نگرانی و ترس بابت جدا شدن از سر
حساسیت پوست سر به چسب‌های نگهدارنده (اگر بهداشت این الیاف درست مانند موی طبیعی حفظ شود، معمولا مشکلی ایجاد نمی‌شود ولی برخی از آن‌ها با چسب به سر وصل می‌شوند و امکان دارد این چسب باعث بروز حساسیت پوستی، قرمزی و خارش شود)

احساس سنگینی روی سر
امکان بروز بیماری‌ها (بعضی میکروب‌ها مثل میکروب سل و برخی قارچ‌ها ممکن است روی کلاه گیس‌هایی که در شرایط غیربهداشتی تهیه می‌شوند، وجود داشته باشد و امکان اینکه این آلودگی‌ها به بدن مصرف کننده منتقل شود وجود دارد.

اگر بهداشت موهایی که در آرایشگاه‌ها برای اکستنشن استفاده می‌شود رعایت نشده باشد، امکان انتقال بیماری‌های پوستی و حتی شپش از آن‌ها وجود دارد. بنابراین بهتر است در انتخاب موی مصنوعی و حتی آرایشگاهی که برای اکستنشن مو به آن مراجعه می‌شود، دقت بیشتری داشت. 

منبع: ستاره
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.