تبیان، دستیار زندگی

ﻧﻘﺶ ﺣﺠﺎب در اﻣﻨﯿﺖ و آراﻣﺶ زﻧﺎن

کسانی که حجاب را سبب امنیت زن می دانند، پس چرا برای محجبه ها مزاحمت وجود دارد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حجاب

اولا در یک پدیده امکان نقش آفرینی چندین عامل وجود دارد. مثلا گرما می تواند ناشی از نور خورشید باشد اما بدون نور خورشید نیز ممکن است با استفاده از سوخت های فسیلی گرما داشته باشیم. بنابراین اینکه برای بعضی از محجبه ها مزاحمت می شود، دلیل نفی امنیت آفرینی حجاب نیست و همین مقدار که حجاب سبب عدم طمع عده ای در بعضی مواقع می شود، خود دلیل کافی برای اثبات امنیت آفرینی حجاب است.

ثانیا هر عامل تا حدی بازدارندگی دارد. لباس ضد گلوله می تواند جان انسان را در مقابل شلیک گلوله حفظ کند. اما آیا لباس ضد گلوله در مقابل بمب و موشک هم کارآیی دارد؟ در جوامع افراد بزه کاری وجود دارند که حتی از امن ترین سیستم ها هم دزدی می کنند. اما هیچ وقت این اتفاق سبب نمی شود که مردم از قفل عادی و ساده دست بکشند. بلکه باید علاوه بر اقدامات ساده ای که در غالب موارد امنیت آفرین است، اقدامات ویژه ای نیز در مقابل بزه کاران در نظر گرفت.

ثالثا اگر چه هیچ شکی وجود ندارد که غریزه جنسی با تحریک نا به جا به حالت بی تعادلی و مرض می رسد و از همین رو باید مانع تحریک ها در سطح خیابان و جامعه شد، اما تنها حکمت حجاب امنیت آفرینی و جلوگیری از مرض دیگران نیست. و این تنها یکی از حکمت های حجاب است. از همین رو زن مسلمان در جامعه ای که پوشش های بسیار ناموجه رایج است، همچنان حجاب خود را حفظ می کند در حالی که آن جامعه دچار تباهی شده است. چون دستور خدا، حفظ کرامت خود و ... هم دلایلی برای حجاب می باشند.

یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً (۵۹ احزاب) اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى‏ هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

منبع : شهرسوال
 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.