تبیان، دستیار زندگی

کُندی کار در دفاتر اسناد رسمی

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به وجود برخی گلایه‌ها مبنی بر قطع مکرر سیستم‌ها در دفاتر اسناد رسمی، علت کُندی کار در دفاتر اسناد را توضیح داد و گفت: سیستم‌ ثبت الکترونیک هیچ نقصی ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تویسرکانی
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، احمد تویسرکانی درباره قطع مکرر سیستم ثبت آنی در دفاتر اسناد رسمی و معطل شدن مراجعه‌کنندگان اظهارکرد: متأسفانه چون زیرساخت فناوری در کشور ضعیف است الآن تقریباً تمام وقفه‌ها و مشکلاتی که در رابطه با کندی کار در برخی نقاط داریم، مربوط به همین مسئله است.

وی اضافه کرد: در همین یکی دو هفته اخیر، مشکلات مربوط به سیستم‌های ثبت احوال بود. چون سیستم‌های ما باید به‌لحظه از طریق سیستم‌های ثبت احوال، هویت فرد را بررسی و صحت آن را احراز کند که متأسفانه سیستم‌های ثبت احوال قطع شده بود و دفترخانه‌ها به مشکل برخوردند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه گاهی اوقات هم پرداخت الکترونیک مواجه با کُندی است اضافه کرد: خوشبختانه سیستم ثبت الکترونیک اسناد رسمی تا کنون نقصی نداشته است و کار را به‌خوبی انجام دادیم و اگر هم نقصی وجود دارد از سیستم‌های جنبی است که برای انجام امور به استفاده از آنها نیاز داریم.

تویسرکانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره میانگین مدت زمان پاسخگویی به استعلام‌های قضایی و صدور اسناد رسمی تک‌برگی و گلایه مردم از طولانی بودن زمان صدور اسناد تک‌برگی اظهار کرد: در حال حاضر استعلامات قضایی به‌لحظه پاسخ داده می‌شود و استعلام‌های قضایی که به‌صورت سیستمی صورت می‌گیرد، ظرف یک‌ساعت پاسخ می‌دهیم.

معاون رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: در رابطه با اسناد مالکیت، در مرحله گذار هستیم. گاهی کسی تقاضای صدور سند تک‌برگ می‌‌کند و وقتی به سابقه مراجعه می‌‌کنیم می‌بینیم که دو یا سه مرحله معامله صورت گرفته اما خلاصه معاملات را در دفاتر نبرده‌اند و برای به‌روزرسانی سوابق، گاهی با تأخیر مواجه می‌شویم.

وی توضیح داد: هم‌اکنون 80 درصد تقاضاها ظرف سه روز پاسخ داده می‌شود؛ یعنی اگر کسی قبلاً سند تک گرفته یا سوابق را به‌روزرسانی کرده باشد و بخواهد ملک خود را معامله کند، ظرف دو روز سند جدید صادر می‌شود.

تویسرکانی اضافه کرد: بخشی که قدری مشکل داریم، تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگی است که یک مرحله ما عقب هستیم و باید کل سوابق و عقبه را به‌روز‌رسانی و در بانک اطلاعات ذخیره کنیم که کار ما را قدری با تأخیر مواجه می‌کند. 
منبع: خبرگزاری تسنیم