وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

متخصص بیماری‌های عفونی می گوید؛

تفاوت‌های سرماخوردگی با آنفلوآنزا

علامت اصلی سرماخوردگی آبریزش بینی و عطسه های مکرر است. بیمار سرماخورده مثل بیمار دچار آنفلوآنزا بدن درد و تب زیاد ندارد و احساس ناتوانی نمی کند و می تواند در محل کار حاضر شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرماخوردگی و آنفلوآنزا
دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی به سئوالات زیر پاسخ می دهند.

علت شیوع عفونت های تنفسی در فصل سرما چیست؟
با شروع فصل سرد سال احتمال بروز عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بیشتر می شود و علت آن تجمع بیشتر افراد در خانه ها، مدارس و خوابگاه ها و از طرفی جریان ناکافی هوا به علت بسته بودن پنجره است که تبادل هوا کمتر اتفاق می افتد. فرد مبتلا با دست دادن، بوسیدن، عطسه و سرفه بیماری را به دیگران منتقل می کند.

آنفلوآنزا چه ویژگی هایی دارد؟
آنفلوآنزا یک بیماری حاد دستگاه تنفسی است که با علائمی مانند تب، بدن درد و کوفتگی همراه است. علامت اصلی این بیماری بروز ناگهانی و تب شدید است که به حدود 40 درجه هم می رسد. سرفه ابتدا خشک است و بعد همراه خلط می شود. بعد از این تنگی نفس و عوارضی مانند عفونت های ریوی و عفونت گوش میانی ممکن است روی دهد.

آنفلوآنزا و سرماخوردگی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
علامت اصلی سرماخوردگی آبریزش بینی و عطسه های مکرر است. بیمار سرماخورده مثل بیمار دچار آنفلوآنزا بدن درد ندارد و احساس ناتوانی نمی کند و می تواند در محل کار حاضر شود. آنفلوآنزا پرسروصداتر است. تب در سرماخوردگی 5/37 تا 1/38 درجه سانتی گراد است و به 39 و 40درجه نمی رسد. فرد عطسه های مکرر، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارد که در آنفلوآنزا مشاهده نمی شود.

ویروس ها تا چند ساعت در سطح اشیا باقی می مانند؟
بسته به نوع ویروس فرق می کند. اما برای پیشگیری همه افراد مبتلا باید به طور منظم دست های خود را بشویند، چون این کار باعث قطع زنجیره انتقال بیماری می شود. در منزل بهتر است اتاق این افراد از اتاق دیگران جدا شود. هنگام عطسه و سرفه فرد از دستمال کاغذی استفاده کند و بلافاصله آن را درسطل زباله دردار بیندازد و دستش را بشوید.
چه افرادی باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند؟
افراد در معرض خطر مانند افراد مبتلا به بیماری زمینه ای مانند دیابت، آسم، بیماری ریوی، بیماران کلیوی، افراد اچ آی وی مثبت. در ضمن افرادی که در اماکن شلوغ مانند عزا و عروسی شرکت می کنند از دست دادن و روبوسی با مبتلایان خودداری کنند.
در حال حاضر ما سه نوع ویروس آنفلوآنزا را در محیط اطراف مان داریم در حالی که قبلا فقط یک مورد ویروس افراد را مبتلا می کرد.
نوعی از ویروس آنفلوآنزا اسهال هم ایجاد می کند. در اینجا که بیمار اسهال دارد نباید آنتی بیوتیک بگیرد. این افراد باید به مدت 2 تا 3 روز در خانه استراحت کنند و به این شکل دیگران هم به بیماری مبتلا نمی شوند. خود فرد هم با استراحت احساس بهتری دارد و زودتر بهبود می یابد.
باید اضافه کنم اگر فرد دچار عوارض آنفلوآنزا مثل پنومونی یا سینه پهلو شد باید آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مصرف کند. چون بعضی افراد برعکس کسانی هستند که این دارو را خودسرانه مصرف می کنند، یعنی وقتی پزشک دارو را تجویز می کند مصرف نمی کنند.
به نظر من برای پیشگیری از آنفلوآنزا باید مطالب مربوطه در کتب درسی از دوران دبستان گنجانده شود. از دست دادن و روبوسی با کسی که از سفر برگشته و سرماخورده هم بپرهیزید .
این فرد بهتر است ماسک بزند و حتی مهمانی یا ولیمه دیرتر داده شود. اگر کسی آنفلوآنزا دارد حتی سفر خارجی مهمی هم دارد، بداند که این بیماری را به یک کشور دیگر انتقال می دهد. در این خصوص و در راستای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا بهتر است همه افراد احساس مسئولیت داشته باشند.
معلمان در مدارس، پزشکان در مراکز دولتی و غیردولتی، حتی روحانیون محترم در مساجد و مراسم ختم اطلاع رسانی کنند و فرهنگ سازی در جامعه انجام شود. نباید کسی را از تزریق واکسن آنفلوآنزا بترسانیم.
خانمی هر سال با شروع فصل سرما، در فضای مجازی از ابتلای فرزندش به سندروم گیلن باره می نویسد. دیگران که این صحبت تکراری را دوباره دریافت می کنند، نمی دانند آیا واکسن را باید تزریق کنند یا نه .

زمان مناسب برای تزریق واکسن آنفلوآنزا چه موقع است؟
افراد در معرض خطر باید در مهر و آبان ماه واکسن بزنند. اما اگر این افراد تا الان هم واکسن نزدند می توانند واکسن را تزریق کنند.

منبع: جام جم
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین