سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

از فراز کوهسنگی مشهد را ببینید!

یکی از اماکن گردشگری که از گذشته مورد توجه مردم مشهد بوده و همچنین گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، حتما به این مکان برای گردش می روند، مجموعه تفریحی کوهسنگی است. کوهسنگی یا کوه سنگی دو کوه کله قندی شکل است که جدا از رشته کوه بینالود در محدوده ی شهری مشهد قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کوهسنگی مشهد

بین کوهسنگی و رشته کوه بینالود بزرگراه آسیایی فاصله ایجاد کرده و این کوه معروف امروزه در داخل شهر مشهد قرار دارد و پس از پارک جنگلی ملت، دومین پارک بزرگ این شهر و همچنین یک مجموعه ی تفریحی و علمی است که از زیباترین پارک‌ های ساخته‌ شده در کشورمان است.

اگرچه که در سال های اخیر هر روز آسمانخراشها و ساختمان های بلند و نازیبا باعث شده زیبایی های بافت قدیمی و سنتی این پارک رفته رفته محو شود و جذابیت طبیعی آن را تحت تاثیر قرار دهد اما با این همه، هنوز مجموعه تفریحی کوهسنگی یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری این شهر است. در ایرانگردی امروز با الی گشت به شهر تاریخی مشهد برویم و گشت و گذاری در این پارک داشته باشیم.

تاریخچه مجموعه تفریحی کوهسنگی
پارک گوهسنگی یا مجموعه علمی تفریحی کوهسنگی بیش از هر چیز ساختمان موزه بزرگ استان خراسان که به سبک و با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر در این پارک بنا شده جلوه ای ویژه از هنر و زیبایی به این مکان داده است. سنگ، سبزه، آب و نور عناصر چهارگانه زیباساز این مجموعه است و همه آن چیزهایی است که از گذشته گردشگران را به سمت کوهسنگی می کشاند.

جالب است بدانید که چون مشهد پایتخت نادرشاه بود مصالح آرامگاه او نیز از سنگ‌های سخت گرانیت کوهسنگی تهیه شده است این آرامگاه در داخل شهر مشهد قرار دارد. آنچه که درباره ی تاریخ مجموعه تفریحی کوهسنگی ثبت شده این است که، شاه عباس، تاج شاهی خود را در سن ۱۶ سالگی و توسط مرشد قلی استاجلو در کوهسنگی بر سر گذاشت.
کوهسنگی مشهد

مجموعه تفریحی کوهسنگی تا سال ۱۳۱۰ خورشیدی بدون هیچ تغییری در ساختار طبیعی آن به عنوان یک منطقه ییلاقی برای مردم مشهد بود که جاذبه‌های طبیعی آن شامل، آب و هوای معتدل،  کوه‌هایی که به راحتی صعود به آن امکان پذیر است، فضای سبز و درختان انبوهی که زیبایی خاصی به آن داده اند، مناظر طبیعی و رودخانه‌ ی روان که چشم انداز فوق العاده ای را مقابل گردشگران قرار می دهد.

در سال های اخیر با ساخت و سازهایی  امکانات سیاحتی و تفریحی زیادی را در این پارک فراهم کرده اند که همین باعث توجه روزافزون گردشگران شده است، امکانات تفریحی جدید شامل استخر، ایجاد قنات و توسعه فضای سبز اطراف پارک است. درباره چگونگی شکل گیری مجموعه تفریحی کوهسنگی باید گفت، آلمان ها سال ۱۳۱۸ خورشیدی در این منطقه  ساختمانی دو طبقه بنا کرده و با جدول کشی خیابان‌ها، نرده کشی و ایجاد فضای سبز و گل کاری محوطه، این مکان به پارکی طبیعی تبدیل شد.

از طرفی در همان زمان از سوی شهردار شهر میلان چند تندیس به شهردار مشهد به عنوان هدیه داده شد که از این تندیس ها دو مجسمه انسانی کنار استخر بزرگ کوهسنگی، روبروی رستوران و تالار این مجموعه قرار گرفت و دو عدد شیر سنگی در درب ورودی پارک نصب شد.

در سال ۱۳۴۰ خورشیدی با توسعه شهر مشهد، مجموعه تفریحی کوهسنگی بوسیله یکی از خیابان های اصلی و بزرگ به بدنه اصلی شهر مشهد وصل شد که این خیابان تا مدتی طولانی، یکی از خیابان های برتر کشور بود که از مجموعه تفریحی کوهسنگی تا میدان راه آهن شهر مشهد ادامه داشت و این مجموعه تفریحی با رستوران ها و تالار آن مکانی برای خوشگذرانی بود. همچنین نخستین باغ وحش شهر مشهد در غرب کوهسنگی بنا شد اما بعدها از بین رفت و ساخت و سازهای مسکونی و تجاری در آن جا شکل گرفت.

ویژگی های مجموعه تفریحی کوهسنگی
کوهسنگی با آب و هوای پاک و معتدلش در شهر مشهد به شکل مثلث دیده می شود و قسمت بزرگی از این پارک که باعث جذابیت آن شده همان ارتفاعات و دو کوه سنگی این پارک است و دلیل نام گذاری این مجموعه هم وجود همین دو کوه سنگی در این منطقه است، اگر بالای این کوه ها قرار بگیرید تمام شهر دیده می شود و چشم‌انداز زیبایی از نقاط گوناگون شهر شامل حرم مطهر امام رضا، باغ‌ های مشهد و سایر ساختمان ها و اماکن در مقابل شما قرار دارد.

اگر  هنگام غروب بر فراز ارتفاعات کوهسنگی باشید یکی از رویایی ترین و زیباترین لحظات را برای خود ثبت خواهید کرد چون در بعداز ظهر و وقت غروب دیدن شهر از بلندی این کوه یکی از زیباترین مناظر از شهر مشهد را به تصویر می کشد و چنان که گفتیم دومین پارک بزرگ مشهد، و همچنین سومین مکان پربازدید توسط گردشگران، پس از حرم امام رضا و آرامگاه فردوسی بزرگ است.

به دنبال طرح های توسعه مجموعه تفریحی کوهسنگی به عنوان یکی از گردشگاه های پربازدید مشهد، بویژه در سال های اخیر اقداماتی در جهت بهبود امکانات رفاهی و تفریحی انجام شده و برای زیبا سازی آن تلاش های زیادی صورت گرفته است از جمله نخستین نورافشانی‌های شهر مشهد در کوهسنگی انجام شد.
کوهسنگی مشهد

مسیر دسترسی به مجموعه تفریحی کوهسنگی
این مجموعه تفریحی در شهر مشهد و در بزرگراه کلانتری قرار دارد و گردشگران می توانند با هواپیما، قطار، اتوبوس یا اتومبیل به شهر مشهد سفر کرده و از فرودگاه با تاکسی به این پارک بروند. همچنین از ایستگاه راه آهن با اتوبوس یا تاکسی به کوهسنگی بروند. از پایانه اتوبوس های مسافربری شهر مشهد هم که فاصله ی کمی با این پارک دارد با تاکسی می شود به کوهسنگی رفت.

دیگر جاذبه های مجموعه تفریحی کوهسنگی
علاوه بر آب و هوا و طبیعت زیبا و همچنین مسیر جذاب رسیدن بر روی کوه های پارک کوهسنگی، جاذبه های دیگری هم در این مجموعه وجود دارد که گشت و گذار در آن خالی از لطف نیست. این جاذبه ها شامل موارد زیر است:

استخر بزرگ پارک کوهسنگی
رستوران های متعدد در اطراف مجموعه تفریحی کوهسنگی
 مراکز خرید کوهسنگی
مراکز ورزشی و تفریحی و شهربازی
موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی
دریاچه مصنوعی ( این مورد و موارد زیر از طرح های در دست اجرا است)
جزیره پرندگان
احداث باغ موزه طبیعی
باغ پذیرایی
 باغ فرهنگی
 باغ سنگی
 باغ آرامگاه
باغ ورزشی
باغ تفریحی
رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه
 شهر بازی تابستانی
شهر بازی سرپوشیده
 مسیر منوریل تفریحی در اطراف کوه‌ها

 منبع: مجله گردشگری الی گشت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین