تبیان، دستیار زندگی

شرح مختصری

نام فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ و شرح مختصری از احوال آنها را ارائه دهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 
 شرح مختصری

پاسخ :
برخی از تواریخ فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ را هشت فرزند ذكر كرده اند و بعضی كمتر، «شیخ مفید در كتاب الإرشاد فرموده كه حضرت جواد ـ علیه السّلام ـ دارای چهار فرزند پسر و دختر بود»[1]. محدث قمی در منتهی الآمال به نقل از كتاب تاریخ قم نام چند دختر دیگر از امام جواد ـ علیه السّلام ـ را ذكر می كند. از بین فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ برخی به خاطر نقش اجتماعی بیشتر به صورت برجسته در تاریخ یاد شده اند و بعضی هم تنها نامشان ذكر شده و شرح حالی از آنها به میان نیامده، ما هم در این نوشته طبق نقل تاریخ به شرح حال بعضی از آنها می پردازیم و به ذكر نام بعضی دیگر اكتفا می كنیم.
قبل از پرداختن به اسامی فرزندان حضرت ذكر دو نكته لازم است و آن اینكه مادر همه فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ بانویی است به نام «سمانه مغربیه» كه زنی با كمال بود ولی از ام الفضل همسر دیگر امام فرزندی به دنیا نیامد.
نكته دیگر آنكه همه این فرزندان بزرگوار منشأ خدمات ارزنده ای برای جهان اسلام بودند و هركدام در دوران خود از بهترین مردان و زنان به شمار می رفتند و از شایستگان زمان بودند و عموماً در اطراف شهر قم مدفونند، سادات و مردان مجاهد و بزرگواری از نسل پاك ایشان به دنیا آمدند، برنامه های عمرانی قم و موقوفات و قبه و بارگاه حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ به دست ایشان انجام گردیده و آنها كه در قم می زیستند منشأ خدمات شایسته ای برای مردم قم بودند.
فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ :
1. امام علی النقی الهادی ـ علیه السّلام ـ : ایشان پیشوا و رهبر و هادی امت اسلام بعد از پدر بزرگوارشان بودند، آن شخصیت والا نیز مانند پدر بزرگوار و پدران گرامیش تمام عمر 28 ساله را تحت نظر شدید خلفای عباسی بود. لذا شیعه از محضر پر فیض ایشان بصورت كامل و آزاد نتوانست استفاده كند.
2. موسی مبرقع: دومین فرزند برجسته و بزرگوار امام جواد ـ علیه السّلام ـ ابو احمد موسی مبرقع نام دارد از آنجا كه موسی دارای شمایل بسیار زیبا و صورت جمیل بود كه هر كس را به یك نظر می فریفت در كوچه ها برقع به صورت می انداخت تا زنان و مردان از دیدن او ناراحت نشوند از این جهت او را موسی مبرقع گویند. تولد موسی مبرقع را در سال 214 هـ.ق نوشته اند و در هنگام مرگ پدرش حدود 5 یا 6 سال بیشتر نداشت، چنانكه برادر بزرگوارش حضرت علی النقی ـ علیه السّلام ـ 7 یا 8 سال بیشتر نداشت، موسی 30 ساله بود كه از مدینه هجرت كرد و راهی قم شد و در هنگامی كه در شهر مدینه بود، سرپرستی اولاد امام جواد ـ علیه السّلام ـ را می كرد و اموال صغار آن بزرگوار را سرپرستی می نمود و موقوفات و صدقات پدرش را به اهلش می رسانید.
در سال 244 بود كه متوكل عباسی كه از موقعیت موسی مبرقع وحشت داشت او را از مدینه به بغداد احضار كرد و ایشان را در شهر سامرا منزل داد تا او را مثل برادر بزرگوارش امام علی النقی ـ علیه السّلام ـ زیر نظر داشته باشد و ایشان تا سال 247 كه متوكل مُرد در سامرا بود، پس از مرگ متوكل، موسی به ایران آمد و سال 256 بود كه به قم وارد شد. موسی در قم مزارعی ایجاد كرد و خود به كار كشاورزی پرداخت و در همان جا ساكن گردید.»[2] در شهر قم ساداتی كه منتسب به موسی مبرقع هستند خود را به سادات برقعی معرفی نموده و به این عنوان مشهورند. موسی مبرقع پنج پسر داشت به نام های: ابوالقاسم حسین و علی و احمد و محمد و جعفر.
«اولاد و ذریّه موسی مبرقع غالبا در ری و قم بودند و از آنجا به قزوین، همدان، خراسان، كشمیر، هندوستان و سایر بلاد منتشر شدند، و الان در بلاد شیعه از اعظم طوائف سادات و اشرافند»[3].
«موسی مبرقع در شب چهارشنبه هشت روز مانده به آخر ربیع الاول سال 296 هـ.ق در شهر قم وفات كرد و او را در منزل خودش به خاك سپردند و اكنون آرامگاه او مشهور است به چهل اختران»[4] بقعه بزرگ که به نام 40 اختران است در كتیبه آن اسم شاه طهماسب به تاریخ 935 ثبت است. نخستین كسی كه در آن دفن شد محمد بن موسی مبرقع بوده، پس از آن همسر او بُرَیْهد[5] دختر جعفر (فرزند امام علی النقی) در كنار شوهر دفن شد. در كنار محمد فرزند موسی و نزدیكی آرامگاه او گروهی از علوی ها و فاطمی ها، همگی از اعقاب موسی مبرقع می باشند كه در آن جایگاه دفنند» و معروفند به چهل اختران و امروزه ملجأ و مأمنی هستند برای شیفتگان امامت و ولایت و مرهمی برای دلسوختگان و دردمندان.
3. حكیمه خاتون: این زن با تقوا كه از شایسته ترین زنان عصر خود به شمار می رفت و در فضل و هنر ممتاز بود، از برجسته ترین دختران امام جواد ـ علیه السّلام ـ می باشد. حكیمه در طول حیات پربركتش 4 امام را درك كرد و از محضر آنان بهره برد، پدر گرامیش امام جواد ـ علیه السّلام ـ ، برادرش حضرت هادی ـ علیه السّلام ـ ، برادرزاده اش امام عسكری ـ علیه السّلام ـ و امام زمان (عج) را كه خود افتخار قابلگی امام دوازدهم را هم داشت.
از افتخارات دیگر حكیمه خاتون، تعلیم و تربیت نرجس خاتون مادر امام زمان (عج) بود، حكیمه در نزد ائمه ـ علیهم السّلام ـ مكرم و محترم بود و مورد وثوق و اطمینان تا جائی كه به مقام سفارت امام نائل آمد، عرایض مردم را به امام زمان (عج) می رسانید و توقیعات امام را به مردم بر می گردانید.
گویند: نواب امام زمان (عج) به وسیله این بانو با امام رابطه برقرار می كردند در كمال الدین از احمد بن ابراهیم نقل شده كه گفت من بر حكیمه خاتون دختر امام جواد ـ علیه السّلام ـ در سال 262 وارد شدم و هرچه می خواستم از پشت پرده از آن حضرت می پرسیدم او به ما جواب می داد و او واسطه حجة بن الحسن العسكری بود كه تمام امور مربوط به شیعه را انجام می داد»[6].
از حكیمه خاتون اخبار و احادیث بسیاری نقل شده و آیات بسیاری را تفسیر نموده است كه دلیل بر قدرت علمی و روح ایمان و ولایت او می باشد. او با یكی از علویین به نام ابو علی الحسن المحدث از نوادگان امام سجاد ـ علیه السّلام ـ ازدواج كرد و نتیجه این ازدواج یك پسر و یك دختر بود.
حكیمه خاتون سرانجام در سال 274 هـ.ق وفات یافت. مرقد شریفش در جوار ضریح امام هادی و امام عسكری ـ علیهما السّلام ـ قرار دارد كه زیارت آن جناب مستحب مؤكد است.
ـ دیگر فرزندان امام جواد ـ علیه السّلام ـ كه هر كدام در موقعیت و زمان روزگار خود از برترین و بهترین مردم دوران خود بودند در تاریخ شرح حالی از آنها وارد نشده، تنها اسامی آنها در صفحات تاریخ به چشم می خورد كه در ادامه به این اسماء مقدس اشاره می شود:
4. ابو احمد حسین
5. ابو موسی عمران
6. فاطمه
7. خدیجه
8. ام كلثوم
«در تاریخ قم نام زینب، ام محمد و میمونه هم به چشم می خورد كه از دختران امام جواد ـ علیه السّلام ـ به شمار رفته اند»[7].
«مرحوم شیخ مفید هم از دختران امام جواد ـ علیه السّلام ـ دختری به نام «اماحه» نام برده و فرموده امام جواد ـ علیه السّلام ـ چهار فرزند داشت، علی كه امام بعد از او بود موسی، فاطمه و اماحه»[8].
نتیجه: آنچه در تاریخ مشهور است این است كه امام جواد ـ علیه السّلام ـ صاحب هشت فرزند بود كه نام سه نفر از آنها یعنی (علی النقی ـ علیه السّلام ـ ، موسی و حكیمه) مورد اتفاق همه است امّا در نام بقیه اختلاف وجود دارد كه اسامی آنها ذكر شد.


معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1ـ تحلیلی از زندگانی امام محمد تقی ـ علیه السّلام ـ
2ـ زندگانی امام جواد ـ علیه السّلام ـ
3ـ منتهی الآمال، شیخ عباس قمی.
4ـ الإمام الجواد من المهد الی اللّحد، سید محمد كاظم قزوینی.
--------------------------------------------------------------------------------
[1] . شیخ مفید، الإرشاد، چاپ كنگره شیخ مفید، چاپ اول، 1413ق، ج2، ص295.
[2] . محمد حسین ناصر الشیعه، تاریخ قم، بیروت، انتشارات دارالفكر، چاپ سوم، 1350ش، ص114.
[3] . شیخ عباس قمی، منتهی الامال، قم، انتشارات هجرت، چاپ یازدهم، ج2، ص622.
[4] . چهل اختران محله ای است در خیابان آذر شهر مقدس قم.
[5] . Boraiheh.
[6] . شیخ صدوق، اكمال الدین، قم، دارالكتب الاسلامیه، چاپ دوم، 1395ق، ج2، ص501.
[7] . محمد حسین ناصر الشیعه، تاریخ قم، بیروت، انتشارات دارالفكر، چاپ سوم، 1350، ص114.
[8] . شیخ مفید، الإرشاد، چاپ كنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق، ج2، ص295.

منبع : پرسمان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .