تبیان، دستیار زندگی

بخشیدن دارایی

چرا امام حسن(ع) تمام دارایی هایش را دو بار بخشید اما خداوند در قرآن می گوید كه نه چنان دستت را باز بگیر و نه بسته ؟‌
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخشیدن دارایی

پاسخ: با سلام. برای پاسخ ابتدا تصحیح سوال، لازم به نظر می‌رسد:
1. بخشش اموال دو بار نبوده بلكه سه بار بوده است.
2. امام حسن علیه‌السلام تمام اموالش را نبخشید بلكه نیمی از آن را بخشید.
آنچه در منابع متعبر تاریخی به چشم می‌خورد آن است كه امام حسن علیه‌السلام در طول دوران حیاتشان سه بار تمامی اموالشان را به دو نیم كرده و نیمی را برای خود نگهداشته و نیمی دیگر را در راه خدا بخشید. اما ظاهرا در طول تاریخ و یا در نوشتار برخی نویسندگان به اشتباه این موارد به دوبار تقلیل یافته و در برخی دیگر به جای نیمی از اموال تمام اموال آمده است برخی نیز معتقدند چون ایشان مقدار متنابهی از اموال خویش را بخشیده است برخی گمان كرده اند و یا به صورت مبالغه آورده اند كه ایشان تمام اموالشان را در راه خدا تقسیم كرده است.
به عنوان مثال ر.ك:‌ نام كتاب: فضائل پنج تن علیهم السلام در صحاح ششگانه اهل سنت، نویسنده: سید مرتضى فیروزآبادى / مترجم محمدباقر ساعدى‏، ناشر: فیروزآبادى‏،مكان نشر: قم‏
طبقات كبرى، نویسنده: ابن سعد كاتب واقدى / مترجم محمود مهدوى دامغانى‏، ناشر: فرهنگ و اندیشه‏، مكان نشر: تهران‏
همچنین در باب اینكه چرا ایشان چنین می‌كرد باید گفت:‌این مسئله سیره و از جمله اخلاقیات ایشان در زندگی‌شان بوده است. امام حسن مجتبى (ع) گاهى مبالغ قابل توجهی پول یكجا به مستمندان می‎‏بخشیدند تا زندگى آبرومندانه‏‏اى تشكیل بدهند و احیاناً سرمایه‏‏اى براى خود تهیه نمایند و دیگر نیاز نباشد هر روز دست نیاز به سوی این و آن بلند كنند. به دلیل همین بخشش‏های بی‏نظیر، امام حسن(ع) به «كریم اهل بیت(ع)» شهرت یافتند.

منبع : پرسمان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .