تبیان، دستیار زندگی

غار نیاسر کاشان مخوف اما دیدنی

غار نیاسر کاشان در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا و در رشته کوه هایی در شرق شهر نیاسر در نزدیکی کاشان قراردارند. این غارها باعث شده اند که این منطقه در نیاسر بسیار رمزآلود شود. هرچند بسیاری از غارهای اصفهان هنوز ناشناخته مانده اند اما در کتاب غار و غارنورد تألیف علی جوانشاد اطلاعات جامعی در مورد غارهای شناخته شده ایران و اصفهان وجود دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
غار نیاسر کاشان

غارهایی دست ساز با هویتی مبهم
هدف از ساخت غار نیاسر کاشان همچنان برای پژوهشگران مبهم است؛ بیشتری مدارک کشف شده نشان می دهند که هدف از ساخت غار نیاسر کاشان فعالیت های مذهبی بوده تا کاربری مسکونی یا نظامی. بعضی از چیزهایی که نشان دهنده این است که این غارها برای اهداف مذهبی مورداستفاده قرار می گرفته اند، محل های نشستن آن ها و این نکته است که غار نیاسر تنها 400 متر از بهترین آتشکده ای که از زمان ساسانیان تاکنون باقی مانده یعنی آتشگاه نیاسر، فاصله دارد. برخی از دست ساخته هایی که در این غارها پیدا شده ‍است عبارتند از کوزه های مربوط به دوران ساسانی و پارت ها، سکه هایی متعلق به سلجوقیان و ایلخانان، مجسمه ای از سر یک قوچ و سنگ های آسیاب در نزدیکی کاشان.

ریشه های کهن نیاسر
باستان شناسان معتقدند که این غارها حدود 2000 سال پیش و در زمان پارت ها کنده شده اند، اگرچه برخی از چیزهایی که در آن ها پیدا شده است مربوط به عصر ساسانیان و سلجوقیان است. قسمت های عمده‎ ای از سازه این غارها دست نخورده باقی مانده است، اگرچه ورودی این غارها بسیار وسیع است. در واقع یک ورودی بسیار بزرگ وجود داشته که با زمین لرزه ای در سال 1980 در نزدیکی کاشان از بین رفته است و برخی آثار آن زمین لرزه هنوز هم دیده می شود.
غار نیاسر کاشان

قسمت های دیدنی غارهای نیاسر
طول و عمق این غار در نزدیکی کاشان مجموعاً چیزی حدود 950 متر و 60 متر است. غارهای نیاسر با دقت بسیار بالایی طراحی و مهندسی شده اند که جز دیدنی های غار نیاسر است. در عمق غارها، راه هایی تونل مانند برای اتصال قسمت های مختلف طراحی شده و به راهروهای متعددی نیز می رسد. علاوه بر پیچیدگی در طراحی غارهای نیاسر، مسیرهای شیب دار آن نیز که راه باران را مسدود کرده و از وقوع سیل جلوگیری می کنند نیز قابل توجه است .علاوه بر این ها دریچه های هوایی است که به دقت در این غارها کنده شده اند تا کار تهویه هوا را انجام دهند. درون این تونل ها بازدیدکنندگان با دوراهی و سه راهی های روبه رو می شوند که تنها یکی از آن ها به انتهای تونل می‎رسد. بقیه راه ها افراد را به بیراهه می برند و حتی کسانی را که بدون اجازه وارد غار شده اند در دام می اندازند. یک قسمت بسیار جالب از معماری این غارها نشیمن گاه های کوچکی است که در کنار چاه ها وجوددارد. آیا این ها بریا بازدیدکنندگان ساخنه شده است؟ سرانجام، وقتی یک بازدیدکننده به انتهای یک تونل می خزد با فضایی روبه رو می شود که در آن فاصله بین زمین و سقف بیشتر است. در این جا بازدیدکنندگان سنگ آسیاب گردی با ابعاد 80 سانتی متر می بینند. در انتهای تونل شما می توانید آثار مبهمی از چرخش سنگ اسیاب به شکل یک خورشید را روی دیوار ببینید.
غار نیاسر کاشان

زمان غواصی در غارهای نیاسر!
این مقصد کهند وباستانی ایرانی در 30 کیلومتری شهر کاشان و در شهر نیاسر واقع شده است. ساعات بازدید و غواصی در غار نیاسر برای بازدیدکنندگان یکشنبه و دوشنبه ساعت 8 صبح تا 6 عصر است. نگران سفر ماجراجویانه خود نباشید. گشت وگذار در این غارها به تجهیزات ویژه ای نیاز ندارد. عمیق ترین غارها 9 متر عمق دارند و در تمام طول مسیر دستگیر ها و نردبان های آهنی قرار داده شده است. بسیار مهم است که بدانید مسیرهای این غارها ارتفاعی حدود 90 سانتی متر و عرضی برابر با 60 سانتی متر دارند. به خاطر اینکه برای رفتن به این غارها باید در بسیاری از جاهای تنگ آن دولا شوید، ما این غارها را به افرادی که ترس از جاهای تنگ و تاریک دارند و یا مشکل فیزیکی دارند توصیه نمی کنیم. برای افرادی که ترس از جاهای تنگ ندارند و همچنین مشکل فیزیکی خاصی هم ندارند ولی نگران اکسیژن هستند باید بگوییم که خوشبختانه در غارهای نیاسر در نزدیکی کاشان تهویه بسیار مناسب و اکسیژن فراوانی وجود دارد.

منبع: سایت همگردی