این استان با وسعتی برابر 97491 كیلومتر مربع 8/5 درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده است و مساحت آن حدود چهار برابر استان تهران میباشد. این استان از 34 درجه و 13 دقیقه تا 37 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و از 51 درجه و 51 دقیقه تا 57 درجه و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موقعیت جغرافیایی استان سمنان

موقعیت جغرافیایی استان سمنان

این استان با وسعتی برابر 97491 كیلومتر مربع 8/5 درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده است و مساحت آن حدود چهار برابر استان تهران میباشد.

این استان از 34 درجه و 13 دقیقه تا 37 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و از 51 درجه و 51 دقیقه تا 57 درجه و 3 دقیقه طول شرقی با مركزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

بخشهای تابعه  :

بر اساس آخرین تقسیمات كشوری، این استان دارای 4 شهرستان، 12 بخش، 16 شهر، 28 دهستان و 2651 آبادی است كه 789 آبادی دارای سكنه می باشد.

شهرستانهای استان عبارتند از: 1- سمنان 2- شاهرود 3- دامغان 4- گرمسار

شهرستان سمنان :

دارای مساحت 22191 كیلومتر مربع از غرب به شهرستان گرمسار و بخش فیروز كوه، از شرق به شهرستان دامغان، از جنوب به كویر مركزی ایران در نهایت به شهرستان نائین و استان اصفهان و از شمال به شهرستان ساری در استان مازندران محدود است و ارتفاع شهرستان از سطح دریا 117/1 متر و اختلاف ساعت تهران با آن 7 دقیقه و 40 ثانیه است.

شهرستان شاهرود:

شاهرود بزرگترین و شرقی ترین شهرستان این استان می باشد كه با مركز استان حدود 170 كیلومتر فاصله دارد. از شمال به ارتفاعات سلسله جبال البرز و شهرستانهای گنبد كاووس و گرگان، از شرق به سبزوار، از جنوب به دشت كویر و مرز استان اصفهان، از مغرب به دامغان هم مرز بوده و 43 درصد جمعیت استان را در خود جای داده، و از دیر باز چهارراه بزرگ بازرگانی ایران به آسیای میانه بوده است.

وجود آب وهوای مناسب موقعیت خوبی را برای ایجاد دانشگاههای متعدد فراهم آورده و وجود آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، ابن یمین فرومدی، با یزید بسطامی، شیخ حسن جوری و ... قلاع مختلف، كاروانسراهای زیبا،‌ بازار سرپوشیده، مساجد قدیمی و تكایای فروان، وجود اختران فقاهت، آیت الله سید محمود شاهرودی، حاج شیخ آقا بزرگ اشرفی، ملا محمد كاظم خراسانی شاهرودی و... روشنای حركتهای دینی در شاهرود بوده است.

این شهر مفتخر است كه اولین شهر شهید پرور كشور(نسبت تعداد شهدا به جمعیت) است و همواره هدایت خود را به دست وارستگان دینی سپرده است.

وجود ادارات كل راه و ترابری، راه آهن، دخانیات، دانشگاه علوم قرآن، دانشگاه علوم پزشكی، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشكده توانبخشی، سازمان تبلیغات اسلامی، پارك علمی فناوری، شركت نفت، تحقیقات كشاورزی، ولشكر58 تكاور ذوالفقار بعلاوه تنها گروه پداوند هوایی سپاه از دیگر ویژگیهای این شهرستان می باشد.

شهرستان دامغان :

دامغان با وسعت 14027 كیلومتر مربع از طرف شمال به خط الراس و به جبال البرز، از شرق به شهرستان شاهرود، از جنوب به دشت كویر مركزی و از غرب به شهرستان سمنان منتهی میشود.

شهرستان گرمسار:

از نظر جغرافیایی غربی ترین شهرستان استان سمنان است، دارای 9512 كیلومتر مربع وسعت میباشد از شمال به دماوند، از غرب به ورامین از شرق به سمنان و از جنوب به كویر مركزی محدود است.

منبع :

تبیان سمنان

 

 

 

مطالب مربوط به استان :

جغرافیای طبیعی استان سمنان

سابقه تاریخی استان سمنان