تبیان، دستیار زندگی

همراه با نیایش‌های روزانه حضرت فاطمه(س)

در کتاب «همراه با فاطمه(س)» با فاطمه(س) و نیایش‌های شیوای او همراه می‌شویم تا پس از هر نمازی که به آستان پروردگار به جا می‌آوریم هم‌زبان با او خواسته‌هایی از خداوند بخواهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
همراه با فاطمه(س)

در دنیای وارونگی ارزش‌ها، یاد و نام پاکان و نیکانِ روزگار، دلگرمیِ جان‌هایی است که هنوز به دنیای بهتر، امید دارند، اما در روزهایی که نامِ نیکان و دین، دستاویز است و اعمال مدعیان، تهی از روش پیشوایان است، برای گم نکردن راه باید باز به آسمان چشم دوخت و مسیر را در این ناکجاآباد با دنبال کردن ستاره‌هایِ انسانیت که سیرت و رفتار نیک و عدالت پیشگی و راستی در عمل و حرف‌شان، آنها را در تاریخ درخشان نگاه داشته یافت.

ستاره راهنما گرچه دور است و ابرهای تاریک جهل و کردارهای دور از سیره معصومین از سوی آنها که نام دینداری را یدک می‌کشند، چشم‌ها را از روشنایی ماه و ستارگان تابناک که پیشوایان راستین و ائمه هدایتگرند محروم نموده، اما اکنون بیش از همیشه بازگشت و خوانِش دوباره کلام و حدیث آنان احساس می‌شود، تا فراموش نکنیم؛ اخلاق، توجه به محرومین و گسترش عدل و برابری، رشد انسان و حرمت دل و قلب آدمیان را نگاه داشتن، پیام دین مبین ما است و پاکیزه زیستن، شیوه و پیام پیشوایان برای ما بوده است.

آنچه در نیایش انسان با پروردگار بر زبان می‌آید، اندازه وجودی ما را به تصویر می‌کشد، خواسته‌ها و آرزوهای ما، سقف دنیای ما را نشان می‌دهد، و فاطمه که درود خداوند بر او باد، مادر مهربانی است که در نیایش‌های خالصانه‌اش به ما می‌آموزد که آرزوهای‌مان دنیای بزرگتر از فردیت را در بر گیرد، فاطمه الگوی کسانی است که بیشتر از خودشان هستند، و زندگی و مرگ‌شان، زندگی ساز است و خیر و نیکی را  می‌گستراند.

پس با فاطمه (س) همراه می‌شویم در دعاهای روزانه که هر روز هفته را برکت دهیم به کلماتش و دعاهای صبحگاه و شامگاهان که طلوع و غروب‌مان را در کنار او یاد گیریم که چگونه شروع کنیم و چگونه به پایان بریم.

با فاطمه(س) و نیایش‌های شیوای او همراه می‌شویم تا پس از هر نمازی که به آستان پروردگار به جا می‌آوریم هم زبان با او خواسته‌هایی از خداوند بخواهیم که در رشد و آرامش جسم و جان‌مان موثر باشد و خیر و صلاح را برای ما و جامعه‌مان به ارمغان آورد.

کتاب «همراه با فاطمه علیها السلام» مجموعه‌ای است که دعاهای حضرت زهرا سلام‌الله را گرد آورده و با ترجمه‌ای شیوا آن را در اختیار دوستدارانش قرار می‌دهد.

این مجموعه توسط زینب مهاجری گرد آوری شده و با افزودن متونی ادبی در حاشیه دعاها و ویراست ترجمه به تالیف در آمده است. انتشارات کتاب جمکران در بهار 1395 این کتاب را به چاپ رسانیده و در هشتاد و سه صفحه در قطع پالتویی آن را در بازار کتاب عرضه کرده است.

در بخشی از کتاب «همراه با فاطمه (س)» می‌خوانیم:

«در سایه‌سار دعای روز سه‌شنبه:

خدای من! در زمان و مکانی که یاد تو به فراموشی سپرده شده و هرکسی به بازیچه‌ای سرگرم و مشغول است، مرا به یاد خویش انداز و یادت را در دلم زنده کن تا از فراموشی آنان به یاد بخشندگی و نعمت‌هایی که به ما ارزانی داشته‌ای افتم.

آنجا که مردمان تو را در خاطر دارند و زمینه‌ای برای بندگی تو فراهم است، مرا پیشرو در سپاسگزاری‌ات قرار ده تا تنها به یاد تو بسنده نکنم و قدردان این شرایط نیک باشم. معبود من هنگامه‌ای که همه شکرگزار و عمل کننده اوامر تو هستند مرا چنان بخواه که آنچه عمل می‌کنم و هر آنچه از نیکی‌ها که بر زبانم جاری می‌شود ریشه در یقینی قلبی داشته باشد.

خدای من! همانگونه که انجام دستوراتت، تضمین کننده نجات نیست زیرا امکان غرور و خرسندی از خویش را به دنبال دارد، گناهان و غفلت مرا نیز موجب ناامیدی از رحمت و بخشش خویش قرار نده.

یاری‌ام کن تا به غرور و تکبر برخاسته از انجام اعمال نیک دچار نشوم و سنگینی و محنت بر دوش کشیدن بار گناهان را  نیز بر خورد جاری سازم، بلکه با انجام اعمالی نیک که در جهت خواست تو است، دستوراتت را به بهترین وجه و به کمال و زیبایی انجام دهم...»

منبع: فارس