وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای در یک کتاب تشریح شد

خسرو آقایاری کتاب « آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای» را منتشر کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای

خسرو آقایاری نویسنده و پژوهشگر فرهنگ عامه تازه‌ترین کتاب خود را با عنوان «آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای» و با موضوع واکاوی و تشریح سنت ورزش پهلوانی در ایران منتشر کرد.

آقایاری در تازه‌ترین مکتوب خود که با عنوان «آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای» منتشر شده است به سراغ فصل مشترک میان تمامی باورها و عقاید پهلوانی در ایران رفته و به مرور آنها پرداخته است.

این کتاب با مقدمه‌ای مفصل از نویسنده شروع می‌شود که در آن به تفصیل درباره پیشینه ورزش در جهان و ایران صحبت شده است و در کنار آن درباره چگونگی پیوند آیین‌های پهلوانی و سنت جوانمردی و عیاری با ورزش در ایران سخن به میان آمده و فلسفه این امر بازگو می‌شود.

نویسنده در ادامه به بررسی پیشینه سنت‌های پهلوانی در افسانه‌های کهن از شهریاران کیانی پرداخته و از دل آن با مخاطب به جستجوی ریشه‌ شکل‌گیری محلی برای ورزش که امروزه از آن به «زورخانه» تعبیر می‌شود می‌پردازد و در سنت کهن و باستانی ایران به دنبال ریشه‌های شکل‌گیری این مکان می‌پردازد.

بخش دیگری از این کتاب که در واقع بیشترین حجم از کار را به خود اختصاص می‌دهد به تشریح بخش‌های مختلف زورخانه به عنوان نماد پهلوانی و ورزش سنتی ایرانی می‌پردازد و در این میان از گود مقدس ورزش، مقامات و شیوه ورود به این مکان و پس از آن معرفی ابزار و لوازم ورزش سنتی ایرانی در زورخانه می‌پردازد.

بخش دیگری از متن به معرفی ساختار و ارکان ورزش در زورخانه و مدیریت این مکان اختصاص دارد و در کنار آن نگاهی به اختصار به فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با آن نیز انداخته شده است.

کتاب در بخش دیگری از متن خود به معرفی کشتی و کشتی‌گیری سنتی در ایران پرداخته است و ضمن معرفی شیوه برگزاری آن در آیین و سنت ورزش پهلوانی، به معرفی اصطلاحات و سنت‌های کشتی پهلوانی و فنون کشتی پرداخته شده است و به دنبال آن درباره انواع شیوه برگزاری کشتی‌های سنتی پهلوانی در ایران و مناطق مختلف آن توضیح داده است.

معرفی آیین‌های عیاری و جشن‌ها و شیوه‌های برگزاری جشن‌های زورخانه‌ای نیز از دیگر بخش‌های این کتاب به شمار می‌رود.

آقایاریپیش از این و  در سال جاری با مجموعه «رخصت مرشد» که از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است،   از زبان مردم این دیار داستان‌ها و افسانه‌های روایت شده درباره آنها را در قالب داستان و حکایت برای مخاطب روایت کرده است و شاید حاصل کار او را بتوان تنها دایره المعارف داستانی درباره آیین‌ها و سنت‌های پهلوانی در ایران زمین دانست که تاکنون مدون شده است.

انتشارات کتاب نیستان اثر پژوهشی و فاخر «آیین پهلوانی و سنت‌های زورخانه‌ای» را با قیمت ۵۷ هزار تومان و در ۶۲۰ صفحه منتشر کرده است.

منبع:مهر
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین