تبیان، دستیار زندگی
662;يام امام خميني ( ره ) به مناسبت شهادت است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پيام امام خميني ( ره ) به مناسبت شهادت استاد مطهري

سخنراني حضرت امام در مدرسه ي فيضيه به مناسبت شهادت استاد

پيام امام خميني به مناسبت اولين سالگرد شهادت استاد

پيام امام خميني به مناسبت دومين سالگرد شهادت استاد

بيانات امام خميني به مناسبت سومين سالگرد شهادت استاد

پيام علامه طباطبايي

پيام امام خميني ( ره ) به مناسبت شهادت استاد مطهري

بسم الله الرحمن الرحيم

انالله و انا اليه راجعون

اينجانب به اسلام و اولياي عظيم الشأن و به ملت اسلام و خصوصا ملت مبارز ايران، ضايعه ي اسف انگيز شهيد بزرگوار ، متفکر ، فيلسوف و فقيه عالي مقام مرحوم آقاي حاج شيخ مرتضي مطهري قدس سره را تسليت و تبريک عرض مي کنم؛ تسليت در شهادت شخصيتي که عمر شريف و ارزنده ي خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف کرد و با کجرويها و انحرافات مبارزه اي سرسختانه کرد؛ تسليت در شهادت مردي که در اسلام شناسي و فنون مختلفه ي اسلام و قرآن کريم ، کم نظير بود. من فرزند بسيارعزيزي را از دست داده ام و در سوگ اونشستم . وي از شخصيتهايي بود که حاصل عمرم محسوب مي شد. در اسلام عزيز به شهادت اين فرزند برومند و عالم جاودانه ، ثلمه اي وارد شد که هيچ چيز جايزين آن نيست.  تبريک از داشتن اين شخصيتهاي فداکار که در زندگي و پس از آن با جلوه خود نورافشاني کرده و مي کنند. من در تربيت چنين فرزنداني که با شعاع فروزان خود مردگان را حيات مي بخشند و به ظلمتها نور مي افشانند، به اسلام بزرگ، مربي انسانها و به ملت اسلامي تبريک مي گويم. من اگر چه فرزندعزيزي که پاره ي تنم بود از دست دادم ، لکن مفتخرم که چنين فرزندان فداکاري در اسلام وجود داشت و دارد.

«مطهري» که در طهارت روح ، قوت ايمان و قدرت بيان کم نظير بود، رفت و به ملأ اعلي پيوست، لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصيت اسلامي ، علمي و فلسفي اش نمي رود.

ترورها نمي توانند شخصيت اسلامي مردان اسلام را ترور کنند. آنان بدانند که به خواست خداي توانا ، ملت ما با رفتن اشخاص بزرگ در مبارزه عليه فساد ، استبداد و استعمار مصمم تر مي شوند. ملت ما راه خود را يافته و در قطع ريشه هاي گنديده ي رژيم سابق و طرفداران منحوس آن از پاي نمي نشينند. اسلام عزيز با فداکاري و فدايي دادن عزيزان رشد نمود. برنامه ي اسلام از عصر وحي تاکنون بر شهادت توأم با شهامت بوده است. قتال در راه خدا و راه مستضعفين در رأس برنامه هاي اسلام است. (ومالکم لاتقاتلون في سبيل الله و المستضعفين من الرجال و النساء و الولدان).

اينان که شکست و مرگ خود را لمس نموده و با اين رفتار غيرانساني مي خواهند انتقام بگيرند يا به خيال خام خود مجاهدين در راه اسلام را بترسانند، بد گمان کرده اند. از هر موي شهيدي از ما و از هر قطره ي خوني که به زمين مي ريزد انسانهاي مصمم و مبارزي به وجود مي آيد.

شما مگر تمام افراد ملت شجاع را ترور کنيد، والا ترور فرد هر چه بزرگ باشد براي اعاده ي چپاولگري سودي ندارد. مليت که با اعتقاد به خداي بزرگ و براي احياي اسلام به پا خاسته با اين تلاشهاي مذبوحانه عقبگرد نمي کند. ما براي فداکاري حاضر و براي شهادت در راه خدا مهيا هستيم.

اينجانب روز پنجشنبه 13 ارديبهشت 58 را براي بزرگداشت شخصيتي فداکار و مجاهد در راه اسلام و ملت عزاي عمومي اعلام مي کنم و خودم در مدرسه فيضيه روز پنجشنبه و جمعه به سوگ مي نشينم. از خداوند متعال براي آن فرزند عزيز اسلام رحمت و غفران و براي اسلام عزيز، عظمت و عزت مسئلت مي نمايم . سلام بر شهداي راه حق و آزادي.

روح الله الموسوي الخميني 12/2/58

سخنراني حضرت امام در مدرسه ي فيضيه به مناسبت شهادت استاد

اعوذبالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم

يکي از فرقهاي مکتب اسلام، مکتب توحيد با مکتبهاي انحرافي، مکتبهاي الحادي اين است که رجال اين مکتب ، شهادت را براي خودشان فوز عظيم مي دانند(يا ليتني کنت معکم فافوز فوزاً عظيماً) . از شهادت استقبال مي کنند، چون قائل هستند به اينکه ما بعد اين عالم طبيعت عالمهاي بالاتر، نوراني تر از اين عالم است. مؤمن در اين عالم در زندان است و بعد از شهادت از زندان بيرون مي رود. اين يکي از فرقهايي است که بين مکتب توحيد با ساير مکتبهاست. جوانهاي ما شهادت را طالب اند؛ علماي متعهد ما براي شهادت پيشقدم مي شوند. آنهايي که به خدا و به روز جزا اعتقاد ندارد، آنها بايد از موت بترسند؛ آنها از شهادت بايد بترسند. ما و شاگردان مکتب توحيد از شهادت نمي هراسيم، نمي ترسيم. بيايند امتحان کنند چنانکه امتحان کردند. و يکي از نکته هايي که مافوق حديث تحقق پيدا کرده اين است که «يؤيد هذا الدينُ برجُل فاجر» با مردهاي فاجر، اراده ي خدا اين دين ما تاييد مي شود. به واسطه ي محمد رضا، اين مرد فاجر، خواهي نخواهي اين دين تاييد شد. براي اينکه هر چه ظلم بيشتر باشد و هر چه ستمکاري بيشتر باشد، دين عدل بيشتر تاييدمي شود. ظالم با احکام، با اعمال ظالمانه ي خودش دين عدل را تاييد مي کند و لايزال اين طور بوده است.

فرعون با فرعونيت و طغيانش دين موسي را تاييد مي کند و ابوسفيان با طغيان، دين رسول اکرم ( ص ) را تاييد مي کند و محمد رضا با طغيان و عصيان و جور و ستم، دين اسلام را تاييد مي کند، همان طوري که از قشر متفکرين روحاني، دين ما تاييد مي شود. خداي تبارک و تعالي مي فرمايد که از قشرهاي فاسد هم، از رجل فاجر هم، دين اسلام و دين خدا تاييد مي شود، و آن به همين معناست که گفتم. نه تاييد مي کند، تاييد مي شود (لايزال يؤيد هذا الدين برجل فاجر).

اين رجل فاجري که خون عزيز ما را به زمين ريخت، دين خدا را تاييد کرد، يعني خدا دين خودش را به او تاييد کرد. با ريختن خون عزيز ما انقلاب ما تاييد شد. اين انقلاب بايد زنده بماند؛ اين نهضت بايد زنده بماند، و زنده ماندنش به اين خونريزيهاست. بر يزيد خونها را، زندگي ما دوام پيدا مي کند؛ بکشيد ما را، ملت ما بيدارتر مي شود. ما از مرگ نمي ترسيم و شما هم از مرگ ما صرفه نداريد.

دليل عجز شماست که در سياهي شب متفکران ما را مي کشيد؛ براي اينکه «منطق» نداريد. اگر منطق داشتيد که صحبت مي کرديد؛ لکن منطق نداريد. منطق شما ترور است؛ منطق اسلام ترور را باطل مي داند؛ او منطق دارد. لکن با ترور شخصيتهاي بزرگ ما، شخصهاي بزرگ ما، اسلام ما تاييد مي شود. نهضت ما زنده شد؛ در تمام اقشار ايران باز زندگي از سر گرفت؛ اگر سستي و ضعفي پيدا کرده بود زنده شد. اگر نبود شهادت اين مرد بزرگ و اگر اين مرد بزرگ در بستر خودش مرده بود، اين تاييد نمي شد، اين موج بر نمي خاست. الان موجي در همه ي دنيا، همه دنيايي که به اسلام علاقه دارند، بلند شد؛ ساير کشورها هم. برادران من! از موت نرسيد:

آنکه مردن پيش چشمش تهلکه است           نهي لاتلقوا بگيرد او به دست

مردن تهلکه نيست، مردن حيات است. آن عالم«حيات» است، اين عالم مرده است. از مردن نترسيد و نمي ترسيد. آنها بايد بترسند که مردن را از بين رفتن مي دانند، هلاک و فنا مي دانند. چرا مسلمين از موت بترسند؟! چرا علما از موت بترسند؟! اين مکتب باقي است . مکتب اسلام باقي است، اين نهضت باقي است، تا اين ريشه هاي گنديده هم زير خاک برود، تا اين ريشه هاي گنديده هم قطع بشود، تا اين توطئه هاي ضعيف هم خنثي بشود.

خداوند شما را تاييد کند. خداوند برادرهاي ما را، خواهرهاي ما را تاييد کند که همه براي اسلام مفيد هستيد و همه نهضت را به پيش برديد. الان هم همه با هم به پيش.

والسلام عليکم و رحمةالله و برکاته

پيام امام خميني به مناسبت اولين سالگرد شهادت استاد

بسم الله الرحمن الرحيم

گرچه انقلاب اسلامي ايران به رغم بدخواهان و ماجراجويان به خواست و توفيق خداوند متعال به پيروزي رسيد و نهادهاي اسلامي انقلابي يکي پس از ديگري در ظرف تقريباً يک سال با آرامش و موفقيت انجام گرفت، لکن به ملت ما و به حوزه هاي اسلامي و علمي خسارتهاي جبران ناپذير به دست منافقين ضد انقلاب واقع شد، همچون ترور خائنانه ي مرحوم دانشمند و اسلام شناس عظيم الشأن حجةالاسلام آقاي حاج شيخ مرتضي شهيد مطهري رحمة الله عليه.

اينجانب نمي توانم در اين حال (اشاره به ايام ناراحتي قلبي امام )، احساسات و عواطف خود را نسبت به اين شخصيت عزيز ابراز کنم. آنچه بايد عرض کنم درباره او، آن است که وي خدمتهاي ارزشمندي به اسلام و علم نمود وموجب تاسف بسيار است که دست خيانتکار ،اين درخت ثمربخش را از حوزه هاي علمي و اسلامي گرفت و همگان را از ثمرات ارجمند آن محروم نمود.

مطهري فرزندي عزيز براي من و پشتوانه اي محکم براي حوزه هاي ديني و علمي ، خدمتگزاري سودمند براي ملت و کشور بود. خدايش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جايگزين فرمايد.

اکنون شنيده مي شود که مخالفين اسلام و گروه هاي ضد انقلاب در صدد هستند که با تبليغات اسلام شکن خود دست جوانان عزيز دانشگاهي ما را از استفاده از کتب اين استاد فقيد کوتاه کنند. من به دانشجويان و طبقه روشنفکران متعهد توصيه مي کنم که کتابهاي اين استاد عزيز را نگذارند با دسيسه هاي غير اسلامي فراموش شود. از خداوند متعال توفيق همگان را خواهنم .

والسلام علي عبادالله الصالحين

روح الله الموسوي الخميني

30/1/1359

پيام امام خميني به مناسبت دومين سالگرد شهادت استاد

بسم الله الرحمن الرحيم

سالروز شهادت شهيدي مطهري است که درعمر کوتاه خود اثرات جاويدي به يادگار گذاشت که پرتوي از وجدان بيدار و ورح سرشار از عشق به مکتب بود. او با قلمي روان و فکري توانا در تحليل مسائل اسلامي و توضيح حقايق فلسفي با زبان مردم و بي قلق و اضطراب به تعليم و تربيت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بي استثناء آموزنده و روانبخش است و مواعظ و نصايح او که از قلبي سرشار از ايمان و عقيدت نشأت مي گرفت، براي عارف و عامي سودمند و فرحزاست.

اميد آن بود که از اين درخت پرثمر، ميوه هاي علم و ايمان بيش از آنچه بجا مانده، چيده شود و دانشمنداني پربها تسليم جامعه گردد. مع الاسف دست جنايتکاران مهلت نداد و جوانان عزيز ما را از ثمره طيبه اين درخت برومند محروم نمود، و خداي را شکر که آنچه از اين استاد شهيد باقي است با محتواي غني خود مربي و معلم است.

مرحوم شهيد استا مطهري به ابديت پيوست؛ خدايش با رحمت خود با مواليانش محضور فرمايد.

روح الله الموسوي الخميني

9/2/1360

بيانات امام خميني به مناسبت سومين سالگرد شهادت استاد

... و چون روز منطبق است با سالروز وفات مرحوم مطهري رحمه الله، من بايد يک کلمه هم از او به شما عرض کنم . مرحوم آقاي مطهري يک فرد بود، جنبه هاي مختلف در او جمع شده بود، و خدمتي که به نسل جوان و ديگران کرده است، کمتر کسي کرده است. آثاري که از او هست، بي استثناء همه ي آثارش خوب است و من کس ديگري را سراغ ندارم که بتوانم بگويم بي استثناء آثارش خوب است. ايشان بي استثناء آثارش خوب است، انسانساز است، براي کشور خدمت کرده، در آن حال خفقان خدمتهاي بزرگ کرده است اين مرد عاليقدر. خداوند به حق رسول اکرم او را به رسول اکرم ( ص ) محشور بفرمايد.

پيام علامه طباطبايي

باسمه تعالي

به ياد يک شخصيت علمي و فلسفي که با درگذشت خود دنيايي را غرق اسف ، و جهان فضل و دانش را با از ميان رفتن خود عزادار نمود.

مرحوم مغفور مطهري که دانشمندي بود متفکر و محقق، داراي هوش سرشار و فکري روشن و ذهني واقع بين، تاليفاتي که از خود به يادگار گذاشته وتحقيقاتي که در اطراف مقاصد علمي و برهان نگاشته و در لابلاي کتابهايش به چشم مي خورد، اعجاب آور است.

مرحوم مطهري با تاريخ زندگي پر ارزش و سعادتمند خود که پر از تلاش علمي و تفکر فلسفي بود به شيفتگان علم و فلسفه، پيغامي رسا و پر ارزش مي فرستد که از کوشش و تلاش کمال هر گز آرام ننشسته و مجاهده ي علمي و کمالي را هرگز فراموش نکنند و حيات خود را که بهترين متاع انساني است در بازار حقايق به حيات معنوي – که حيات عالي انساني است و تا دنيا دنياست بقاي ابدي دارد – تبديل کنند و در اين چند روز زندگي شيفته و فريخته ي شخصيتهاي ساختگي و خيالي نباشند.

آري، يک راه باريکي که يک مرد دانشمند به حقايق باز کند، براي وي حيات ابدي مي بخشد و از دنيا و مافيها ارزنده تر است.

محمد حسين طباطبايي

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.