تبیان، دستیار زندگی
اشعه آفتاب و پوست صورت به طور طبیعی همه شما دهقانان را دیده اید. دهقانانی كه از صبح تا شب جلوی آفتاب زحمت می كشند گندم می كارند، می چینند، و درو می كنند، محصول برمی دارند و ... خواه ناخواه از اشعه آفتاب به طور دایم برخوردارن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنچه یك شناگر باید بداند

اشعه آفتاب و پوست صورت

به طور طبیعی همه شما دهقانان را دیده اید. دهقانانی كه از صبح تا شب جلوی آفتاب زحمت می كشند گندم می كارند، می چینند، و درو می كنند، محصول برمی دارند و ... خواه ناخواه از اشعه آفتاب به طور دایم برخوردارند. آنها بدنی سالم و بازوان قوی را دارا هستند . با اشتها غذا می خورند، خوب می خوابند، و كمتر مریض می شوند. اما اگر سن آنها را بپرسید، هرگز باورتان نخواهد شد، كه با صورت چین و چروك دار سن وسال آنها چقدر كمتر است! یك دهقان چهل ساله سالم از نظر چین و چروكهایی كه در صورت و دستها دارد، با یك شخص شصت ساله شهری به سختی تشخیص داده می شود. زیرا پوست آنها تحت تاثیر مستقیم اشعه آفتاب به تدریج نرمی و لطافت خود را از دست داده، و به اصطلاح" شاخی" شده است، و در نتیجه علایم پیری زودرس در آنها آشكار گشته است.

دكترمارشال ایتالیایی، در مورد تاثیر زیان آور آفتاب روی پوست صورت به بررسیهای دقیق پرداخته، و بامطالعه در پوست صورت افراد مختلف، و با كمك گرفتن از علم آمار نتیجه گیری كرده است كه اگر اشعه آفتاب به طور مستقیم و مداوم به پوست صورت بتابد، به جای سالم كردن سبب چین و چروك آن شده، و به زیبایی انسان لطمه وارد می كند.

پروفسور شوسترانگلیسی هم به یك آزمایش عجیب و غیرعادی در این مورد زده، و به نتیجه جالبی رسیده است: وی موهای بدن چهارصد موش سفید را تراشیده ، و مدت چندین هفته آنها را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار داده است. درنتیجه پوست بدن آنها به زودی چروكیده شده، و نصف موشها در این مدت از بین رفته اند.

پروفسور شوستر انگلیسی و دكتر مارشال ایتالیایی پس از تجربه های متعدد و ممتد خود بر علیه برنزه شدن اعلام جنگ داده، و آن را وسیله ای برای پیری زودرس پوست داشته اند.

برنزه شدن

درعصرما هدف از برنزه شدن تنها تامین سلامت جسم نیست. وقتی تابستان فرا می رسد، عده ای از مردم، مخصوصاً جوانان هوس می كنند، به موازات تغییراتی كه در لباس و آرایش خود می دهند، پوست خود را نیز برنزه كنند، و آن را به رخ مردم و دوستان بكشند، و به آشنا و بیگانه ثابت كنند كه آنها مدتی در ساحل دریا و یا استخر روباز به سر برده اند! روی این اصل آنها مدتی در ساحل دریا و یا استخر رو باز پا می گذارند، وظیفه خود می دانند كه خود را بی دریغ به دست اشعه آفتاب بسپارند. بخصوص هنگامی كه فقط یك روز یا چند ساعت به دریا و یا استخرهای چند ساعته دسترسی پیدا می كنند قسمت اعظم این مدت را به روی دریا و یا روی تخت های كنار استخر دراز می كشند، تا با پوستی برنزه به شهر و یا به منزل بازگردند . شاید اگر این اشخاص از تاثیر اشعه خورشید بر روی پوست، و تغییراتی كه در آن می دهد، با اطلاع بودند، در روش خود تجدید نظر نموده و با این آتش بازی نمی كردند. من باچشمان خودم سوختگی پا و سرشانه را بارها دیدم و علت آن هم، نداشتن استفاده صحیح از تاثیر اشعه خورشید می باشد.

در این قسمت ، كه باید از شنا صحبت شود، ما به طور خیلی خلاصه از منافع و مضار آفتاب نیز صحبت می كنیم، و از آنچه كه در كنار دریا و یا استخرهای روباز، سلامت ما را تامین می كند یا آن را به خطر می اندازد با شما گفتگو می نماییم.