تبیان، دستیار زندگی
موارد استفاده از حلقه‌هایی که با گل خشک تزیین می‌شوند، بسیار زیاد است. زیرا تزیینات با گل خشک ماندگارتر و دائمی‌ترند. این حلقه‌ها بر روی در آپارتمان‌ها، روی ستون سالن‌ها، و روی دیوار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت حلقه‌هایی با گل خشک

گل‌آرایی با گل های خشک(3)

گل خشک

قسمت اول(طریقه ی خشک کردن گل)

قسمت دوم(هنر تزیین با گل خشک)

موارد استفاده از حلقه‌هایی که با گل خشک تزیین می‌شوند، بسیار زیاد است. زیرا تزیینات با گل خشک ماندگارتر و دائمی‌ترند. این حلقه‌ها بر روی در آپارتمان‌ها، روی ستون سالن‌ها، و روی دیوار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در کشورهای غربی عقیده ی خاصی به وجود حلقه‌های روی در دارند و معتقدند که پلیدی و بدی از داخل حلقه نمی‌تواند وارد خانه شود.

انواع حلقه‌ها:

1- حلقه‌های چوبی که در بازار هم وجود دارند؛

2- حلقه‌های جدید که با فوم درست شده‌اند؛

3- از شاخه‌های بید قرمز بدلیل انعطاف زیاد هم حلقه‌ درست می‌کنند.

البته گاهی شاخه‌ای از بیس خارج می‌شود که مشکلی نیست و بعد از اتمام کار آن را حالت می‌‌دهیم. این حلقه‌ها را می‌توانیم در سایزهای مختلف به اشکال مختلف از جمله قاب عکس، قلب و حتی به  شکل توپ ساخت. با بافت درهم توپ‌های زیبایی را می‌سازیم و چنانچه برگ‌های چوبی بزرگتر و کلفت‌تر باشند ممکن است خوب بافته نشوند، لذا به کمک سیم آن‌ها را مهار می‌کنیم.

برای تزیین حلقه‌های ساخته شده از روبان‌ها با گل‌هایی که هماهنگی رنگی نیز داشته باشند استفاده می‌کنیم و هم‌چنین گل‌های مورد نظر را به وسیله چسب بر روی بیس می‌خوابانیم.

طرز استفاده از حلقه‌های پارچه‌ای

حلقه‌های اسفنجی یا فومی را با روبان یا یک پارچه روتختی بطوری که اصلاً حلقه‌ دیده نشود، می‌پوشانیم. این حلقه برای در اتاق خواب و یا اتاق بچه‌ها که لوازم مورد علاقه ی بچه‌ها روی آن چسبانده شده است، مناسب می‌باشد.

حتی می‌توانیم دو حلقه که یکی کوچکتر باشد و درون حلقه‌ی بزرگتر قرار گیرد درست کنیم و سپس آن را تزیین کنیم. برای تزیین این حلقه از میوه‌های خشک و جنگلی مثل انار و بلوط استفاه می‌کنیم. البته می‌توان حلقه‌های فومی را با گل‌های شاخه‌ای کشیده کاملاً بپوشانیم و به وسیله‌ی سیم آن‌ها را به دور حلقه‌ی فومی محکم کنیم. حلقه‌هایی را که با ساقه‌های خشک مختلف درست شده‌اند را حلقه‌های نافرم یا وحشی می‌گویند. بیشتر آن‌ها را برای در ورودی باغ، ویلا یا جایی که زیاد فرمی نداشته باشد استفاده می‌کنند.

در بعضی از قسمت‌های این حلقه‌ها می‌توان از روبان‌هایی که از کنف هستند استفاده کرد. هم‌چنین در تزیین آن از میوه‌های خشک جنگلی هم استفاده می‌شود.

گل‌آرایی با گل خشک و پرندگان کوچک

می‌توان تزیینات مختلفی را با پرندگان و بافت چوپ درست کرد. این تزیینات را روی در آپارتمان و دیوارها و روی میز قرار می‌دهند.

ابتدا بافتی از چوب‌های انعطاف‌پذیر مثل یاس رونده یا بید را به صورت بیس حلقه‌ای درست می‌کنیم. سپس فرم یک خانه را با اسفنج در می‌آوریم و روی آن را با پوست تنه ی درخت خرما می‌پوشانیم. سپس حلقه‌ی کوچکی را با پوست درخت خرما درست می‌کنیم و در قسمت مرکزی خانه قرار می‌دهیم. قسمت‌های مختلف خانه را با خزه یا پوشال و کنار آن را با نی باتلاق همچنین پشت خانه را با گل‌های جارو کشیده تزیین می‌کنیم. برای هماهنگی ،هر شاخه‌ای که در سمت راست خانه بکار بردیم ، در سمت چپ هم استفاده می‌کنیم.

برای پاپیون زدن به کار بهتر است که از کنف استفاده شود. بدین صورت که کنف را خیس و بعد از هم باز می‌کنیم و چند تا از رشته‌های آن را با هم جمع می‌کنیم و پاپیون می‌زنیم.

برای شیروانی خانه چند ساقه ی خشک شده درخت خرما را در بالای خانه فرم می‌دهیم، سپس پرنده‌های کوچک را در جایی که رنگ یکنواخت ‌تری دارد قرار می‌دهیم تا بهتر دیده شوند.

این یک طرح مدرن و فانتزی بوده و برای خانه‌های ییلاقی فوق‌العاده مناسب است. همچنین این تزیین برای روی میز در اتاق‌نشیمن و پذیرایی بسیار قشنگ و زیبا است.

منبع:سایت هنرکده

مقالات مرتبط:

گل آرائی برای مجالس سوگواری

آموزش گل رز (بدون سیم)

گل های رز روبانی

آموزش درختچه بنژامین

حسن یوسف

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.