تبیان، دستیار زندگی

روش صحیح نوشیدن چای در طب سنتی

شما هم با نوشیدن چای، ترش می‌کنید؟!

چای هم می‌تواند ریفلاکس معده به مری را تشدید کند و هم می‌تواند در جلوگیری از ریفلاکس مؤثر باشد. چگونه ممکن است چای هر دو اثر را ایجاد کند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چای
در متون مفرده‌شناسی نزدیک به روزگار ما - مثلاً در کتاب مخزن الادویه - چای تقویت‌کننده و محکم‌کننده دهانه معده دانسته شده است در حالی که بسیاری از مردم گزارش می‌کنند که با مصرف چای، بیشتر ترش می‌کنند. آیا نظر حکمای گذشته در مورد چای اشتباه بود؟

* نکته اینجاست که اگر مانند گذشته، به چای مواد معطر افزوده نشده باشد و دیردم باشد و دبش و گس و قدری تلخ از کار درآید، دهانه معده را محکم می‌کند و از طریق افزایش تونوسیته عضلات صاف اسفنکتر تحتانی مری، جلوی ریفلاکس را می‌گیرد اما اگر چای مصرفی از همین چای‌های معطر و زود دم متداول باشد و دبش و گس و تلخ از کار در نیاید، نوشیدن آن حتی می‌تواند باعث شل شدن دهانه معده و بروز ریفلاکس شود.

اگر چای مصرفی از همین چای‌های معطر و زود دم متداول باشد و دبش و گس و تلخ از کار در نیاید، نوشیدن آن حتی می‌تواند باعث شل شدن دهانه معده و بروز ریفلاکس شود

* مدت دم کشیدن چای نیز در اعمال دارویی آن مؤثر است. چای بهاره گیلان، چای سبز یا حتی چای سفید اگر فرصت دم کشیدن کافی برای رها شدن تانن‌ها را نداشته باشد، نمی‌تواند کمکی به تقویت معده و دهانه آن بکند.
همین‌طور اگر به آن مواد یا گیاهان معطر شل‌کننده عضلات صاف (مانند نعناع، بابونه، بادرنجبویه) افزوده شود باز هم این نتیجه به دست نمی‌آید.
البته افزودن برخی گیاهان معطر به چای (به‌خصوص گل محمدی کهنه نشده) موجب تقویت اثرات محکم‌کننده چای می‌شوند.

منبع: سلامانه - دکتر مجید انوشیروانی، استادیار دانشکده طب سنتی و مکمل مشهد
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.