تبیان، دستیار زندگی

با این گیاهان باهوش‌تر شوید

گیاهانی برای عملکرد بهتر مغز

اگر دوست دارید به باشگاه افراد باهوش بپیوندید، باید کارایی و عملکرد مغزتان را به روش‌های گوناگون بهبود ببخشید. برخی از غذاها به افزایش حافظه کمک می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سبزیجات
بسیاری از محققان، بازی‌های ریاضی، حل کردن معما و بازی‌های فکری را بهترین روش افزایش هوش می‌دانند. اما کارشناسان تغذیه نیز به خوراکی‌هایی اشاره کرده‌اند که در باهوش کردن افراد مؤثر هستند.
در این مبحث تعدادی از گیاهانی که کیفیت و عملکرد مغز را بالا می‌برند معرفی شده است.

گندم کامل

مغز مانند هر عضوی از بدن به انرژی نیاز دارد و نمی‌تواند بدون آن درست کار کند. توانایی تمرکز، از تأمین دائمی و مناسب انرژی، به شکل گلوکز در خون به سمت مغز، ناشی می‌شود. این انرژی را می‌توان از طریق مصرف گندم کامل به دست آورد. گلوکز موجود در گندم به آرامی وارد جریان خون می‌شود و فرد در کل روز از لحاظ ذهنی فعال و هوشیار باقی می‌ماند.

ماهی روغنی

بدن اسیدهای چرب ضروری را نمی‌تواند تولید کند و این نوع چربی‌ها باید از طریق رژیم غذایی به بدن برسند. چربی‌های امگا 3 مانند اسیدهای ایکوساپنتانوییک و دوکوساهگزائنوئیک، به طور طبیعی و به شکل آماده و بی دردسر در ماهی‌های روغنی یافت می‌شوند. آن‌ها برای عملکرد مغز، قلب، مفاصل و به طور کلی سلامت عمومی خوب هستند.
از ماهی‌های روغنی می‌توان به سالمون، قزل آلا، خال مخالی، شاه ماهی و ماهی دودی اشاره کرد.
البته بذر کتان، روغن سویا، تخم کدو تنبل، روغن گردو و دانه سویا نیز حاوی امگا 3 هستند.
کمبود اسید دوکوساهگزائنوتیک خطر بیماری آلزایمر و کمبود حافظه را افزایش می‌دهد.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی نوعی آنتی‌اکسیدان به نام لیکوپن است که می‌تواند از بدن در برابر صدمات رادیکال‌های آزاد که سلول‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند حمایت کند. رادیکال‌های آزاد در تولید بیماری فراموشی و به ویژه آلزایمر نقش بسزایی دارند.

انگور فرنگی سیاه

فقط یک مشت دانه کدو تنبل در روز می‌تواند تمام "روی" مورد نیاز روزانه فرد را تأمین کند. "روی" برای حافظه و مهارت‌های تفکر، حیاتی و ضروری است

از مدت‌ها پیش تصور بر این است که ویتامین سی می‌تواند چابکی ذهن را افزایش دهد و یکی از بهترین منابع این ویتامین حیاتی، انگور فرنگی سیاه است.

تخم‌های کدو تنبل

فقط یک مشت دانه کدو تنبل در روز می‌تواند تمام "روی" مورد نیاز روزانه فرد را تأمین کند. "روی" برای حافظه و مهارت‌های تفکر، حیاتی و ضروری است.

بروکلی

خوراکی‌های حاوی ویتامین کا می‌توانند عملکرد شناختی مغز را افزایش دهند و قدرت مغز را بهبود بخشند و بروکلی حاوی مقادیر زیادی ویتامین کا هست.

مریم گلی

از مدت‌ها پیش نام مریم گلی با بهبود حافظه گره خورده است. امروزه با مطالعات بیشتر در خصوص این گیاه معلوم شده است که افزودن این گیاه به رژیم غذایی می‌تواند حافظه فرد را بالا ببرد.

آجیل

تحقیقی در مجله آمریکایی بیماری‌های اپیدمی می‌گوید، دریافت ویتامین ای جلوی کاهش عملکرد شناختی مغز، به ویژه در سالمندان، را می‌گیرد. آجیل سرشار از ویتامین ای است. سبزیجات سبز، مارچوبه، زیتون، تخم مرغ، برنج قهوه‌ای و گندم کامل نیز حاوی ویتامین "ای" می‌باشند.

گل تلفونی و جینسنگ

هردو گیاه تلفونی و جینسنگ عملکرد شناختی مغز را افزایش می‌دهند و استفاده آن‌ها در کنار یکدیگر بسیار فوق‌العاده است.
گاهی اوقات پزشکان به جای استفاده از داروهای شیمیایی برای درمان اختلال کم توجهی بیش فعالی از جینسنگ استفاده می‌کنند.
همچنین از گیاه تلفونی ماده‌ای به نام وینکریستین استخراج می‌شود که قدرتمندترین ماده ضدسرطان شناخته شده در جهان است. در واقع استفاده آن عمر کودکان مبتلا به سرطان خون را بیشتر کرد. این ماده اثرات مثبتی روی عملکرد شناختی مغز دارد و حتی از تومورهای مغزی می‌کاهد.

رزماری (اکلیل کوهی)

رزماری حاوی ماده‌ای به نام اوکالیپتول است – که البته نباید آن را با اوکالیپتوس اشتباه گرفت- و این ماده می‌تواند سرعت و دقت عملکردهای ذهنی را بالا ببرد. اگر دانش آموزان در زمان امتحانات از این گیاه استفاده کنند، می‌توانند نمرات بالاتری به دست آورند.

جینکو

این گیاه در تولید سلول‌های مغز کمک می‌کند. تحقیقات بسیاری نشان داده است که این گیاه برای بهبود حافظه خوب است و قدرت تفکر را افزایش می‌دهد.

منبع: زندگی آنلاین
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.