تبیان، دستیار زندگی

غذاهایی برای راحت تر نفس کشیدن

۱۰ گزینه غذایی سالم برای بهبود آسم

یکی از بارزترین مشخصه‌های التهاب مزمن راه‌های هوایی، بیماری آسم است. خیلی از غذاها ممکن است این روند التهابی را بدتر کنند و برخی از غذاها هم ممکن است باعث بهبود این حالت شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
غذاهای مناسب برای آسمی ها
در صورت ابتلا به آسم، قرار نیست شما دارودرمانی را کنار بگذارید اما بدانید که انتخاب غذاهای مناسب می‌تواند نفس کشیدن شما را راحت‌تر و احتیاجتان به دارو، ماسک یا اسپری را کمتر کنند:

سیر: تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که دو بار در هفته و هر بار سه حبه سیر خام می‌خورند، تا ۴۴ درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار می‌گیرند و این خطر، حتی در افراد سیگاری نیز به میزان ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. البته این بدین معنی نیست که می‌توانید با خیال راحت سیگار بکشید و با خوردن سیر، خسارات ناشی از استعمال دخانیات را از بین ببرید.

غلات کامل: رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات‌های ساده مثل پاستای سفید یا مافین، تولید دی اکسیدکربن را افزایش داده و فشار روی ریه‌ها را بیشتر و در نتیجه، تنفس را سخت‌تر می‌کند.

لوبیا: عنصر روی، سلنیوم و منیزیم موجود در لوبیا، به بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی کمک می‌کند تا نیاز کمتری به دستگاه تهویه پیدا کنند.

سیب: این‌طور ثابت شده که خوردن منظم سیب و یا حتی سرکه سیب در دوران بارداری احتمال تولد نوزاد با مشکل آسم یا سایر مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد.

تخم کدو، تخم آفتابگردان و دانه کتان، حاوی منیزیم هستند که یک ماده معدنی مهم برای افراد مبتلا به آسم است. منیزیم به عضلات مجاری هوایی کمک می‌کند تا در آرامش باشند

روغن زیتون: چربی‌های تک زنجیره و چند زنجیره موجود در روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن کانولا، نه تنها برای سلامتی پوست، مو و قلب مفیدند بلکه نقش مهمی در سلامتی ریه‌ها بازی می‌کنند. روغن زیتون، با خطرات ناشی از آلودگی هوا، مثل پرفشاری خون و نقص رگ‌های خونی که اکسیژن رسانی به بدن را کاهش می‌دهند، افزایش ضربان قلب و مشکلات تنفسی، مبارزه می‌کند.

قهوه: کافئین، مانند یک متسع کننده نایچه‌های تنفسی عمل نموده و مجاری هوایی تنگ را در افراد مبتلا به آسم، گشاد کرده و خستگی عضلات تنفسی را کاهش می‌دهد. بنا بر مطالعات، کافئین، فعالیت ریوی را تا چهار ساعت پس از مصرف، بهبود می‌بخشد.

ماهی سالمون: امگا ۳ خاصیت ضدالتهابی دارد و احتمالاً خاصیت مثبت این ماده در بهبود وضعیت تنفسی چه در افراد مبتلا به آسم و چه در افراد عادی ناشی از همین خاصیت ضدالتهابی آن است. البته تحقیقات اخیر نشان داده که امگا ۶ برعکس امگا ۳ خاصیت ایجاد التهاب در بدن دارد و برای همین باید حواستان باشد که مواد غذایی حاوی امگا ۳ مصرف کنید نه امگا ۶. ماهی‌هایی مثل سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی منابع عالی امگا ۳ هستند.

چای سبز: مهم‌ترین جزء چای سبز، آنتی‌اکسیدان کوئرستین است که مانند یک ضدآسم طبیعی عمل می‌کند. این یعنی، چای سبز، ترشح هیستامین و سایر ترکیبات التهاب زا را که در بدن علائم آلرژی ایجاد می‌کند، کندتر می‌کند.

دانه‌ها: تخم کدو، تخم آفتابگردان و دانه کتان، حاوی منیزیم هستند که یک ماده معدنی مهم برای افراد مبتلا به آسم است. منیزیم به عضلات مجاری هوایی کمک می‌کند تا در آرامش باشند.

سبزیجات چلیپایی: سبزیجاتی مثل بروکلی، جوانه بروکسل، کلم پیچ و گل کلم، خطر سرطان ریه را کاهش می‌دهند. این گروه از سبزیجات، حاوی مقادیر زیاد یک ترکیب طبیعی به نام گلوکوزینولات هستند که از پیشرفت برخی از انواع سرطان، از جمله سرطان ریه، در حیوان و انسان، جلوگیری می‌کند. به این ترتیب که سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده و التهاب را کاهش می‌دهند.

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.