سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

داستان‌هایی که هرگز فراموش نخواهید کرد

مجموعه داستان «تماس سرد و یازده داستان کوتاه دیگر» نوشته چاک پالانیک و ترجمه محمود مؤمنی از جمله كتاب‌های ادبیات جهان است كه به تازگی منتشر شده است. این مجموعه در برگیرنده دوازده داستان كوتاه است كه هر كدام وجهی از عاطل و باطل بودن زندگی و مرگ را به رُخ می‌كشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تماس سرد

داستان‌های این مجموعه دست به افشاگری از جنبه‌هایی از زندگی می‌زنند كه برای مخاطب‌شان گاه آزار دهند می‌شود و گاه لبخندی بر لبان او می‌نشاند و سرخوشش می‌كند. داستان‌های چاك پالانیك كه هنوز در ایران نویسنده‌ای شناخته شده نیست، لذت داستان كوتاه خوانی را یادآوری و تاكید می‌كند. برخی از داستان‌ها هم در عین خنده‌دار بودن، تلخ‌اند و چندان هم نمی‌تواند آن را به یك شوخی خنده دار تشبیه كرد.

هنر داستان گویی چاك پولانیك در این است كه زندگی آمریكایی را به گونه‌ای روایت می‌كنند كه به این راحتی‌ها از یاد نمی‌رود و كابوس‌ها و خواب‌ها و بیداری‌های به تصویر كشیده، مدام جلوی چشم است. «اجساد متحرك» از جمله داستان‌های كوتاه این مجموعه است كه سرنوشتی تراژیك در انتظار دانش آموزی باهوش قرار می‌دهد. این سرنوشت تلخ از بابت مصرف ماده‌ای مخدر است كه شوك الكتریكی از دستگاه الكتروشوك فلبی آن را ایجاد می‌كند.

توقع‌ها و آروزها و خواسته‌های آدم‌ها در داستان‌های این نویسنده‌ی معاصر آمریكایی در حدی كوچك و دم دستی است كه گاه خواننده را به خنده وامی‌دارد. این وضعیت را در داستان «تق‌تق» سراغ گرفت كه پسری امیدوار است تا بتواند برای آخرین بار جوکی سخیف را برای پدر محتضرش تعریف کند. یا باید در داستان «تونل عشق» را مثال زد. این داستان، ماجرای ماساژدرمانگری روایت می‌شود که شغلی عجیب دارد؛ او برای مشتریان محتضرش آسودگی فراهم می‌کند.

چاک پالانیک
در پشت جلد کتاب آمده است: دوازده داستان کوتاه فوق‌العاده از نویسنده پرآوازه باشگاه مشت‌زنی که نمی‌توانید از خواندنشان بگذرید. تماس سرد مجموعه‌ای است توأمان با رنج و لذت که ذهن مخاطبان را درگیر روایت‌های شگفت‌انگیز خود می‌کند. چاک پالانیک، یکی از نویسندگان مسحورکننده ادبیات معاصر آمریکا، را روایت‌هایی که پوچی مرگ و زندگی را ترسیم می‌کنند مخاطبان خود را وارد دنیایی می‌کند که فرازونشیب‌هایش هم مایه عذاب آن‌ها را فراهم می‌کند و هم خشنودی‌شان.

قسمتی از متن کتاب
«هر فردی قدم پیش می‌گذارد تا دست کسی را بگیرد که دست کسی را گرفته که آن فرد هم دست کس دیگری را گرفته که آن کس دست دایی‌ام را گفته و دایی‌ام دست من را گرفته است. این حادثه واقعاً اتفاق می‌افتد. شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما دلیلش این است که کلمات باعث می‌شوند هرچیزی که حقیقت دارد کهنه و پیش‌پاافتاده به نظر برسد. چون کلمات همیشه چیزی را که سعی داری بگویی خراب می‌کنند.»

چاک پالانیک نویسنده و مقاله نویس مشهور آمریكایی است كه با انشتار رمان باشگاه مبارزه و تبدیل آن به فیلمی سینمایی به كارگردانی دیوید فینجر به نویسندة ای اسم و رسم دار تبدیل شد.

مجموعه داستان «تماس سرد و یازده داستان کوتاه دیگر» نوشته چاک پالانیک و ترجمه محمود مؤمنی را نشر چترنگ منتشر كرده است.
منبع: ایبنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین