تبیان، دستیار زندگی

چه كسی دانشگاه آزاد را از ریل ولایت خارج می كند؟

دانشگاه آزاد اسلامی كه در سال های گذشته رویه های نسبتاً هماهنگی را با دولت و نهادهای زیر مجموعه اش در پیش گرفت و نظام آموزشی كشور را به یك وحدت رویه مطلوب نزدیك كرد، مدتی است كه دوباره در مسیر جدایی از بدنه اصلی آموزش عالی كشور قرار گرفته است؛ اتفاقی كه البته نه تنها مطلوب جامعه علمی و دانشگاهی كشور نیست، بلكه با خواست اصلی مسئولان ارشد دانشگاه آزاد نیز فاصله دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دانشگاه آزاد
به گزارش تبیان به نقل از «تابناك»، موضوع جدایی هر چه بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی از دولت و وزارت علوم و قرار گیری این دانشگاه در یك مسیر مجزا در حالی رخ داده است كه سابق بر این و در سال های اخیر وزارت علوم و سازمان سنجش نقش موثری را در سیاست های كلی این دانشگاه بازی می كردند.
مسئولان جدید دانشگاه آزاد كه در صحبت های خود مسائلی مثل ولایت مداری، آدم سازی، توسعه علم، تأكید بر ارزش های گفتمان انقلاب و... را مطرح می كنند، معتقد هستند كه علی رغم میل و خواست باطنی آنها این فاصله و جدایی در حال رخ دادن است و به این دانشگاه خسارت هایی را وارد كرده است.
صرف نظر از اختلاف هایی كه در ماه های گذشته و در رابطه با نوع پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد پیش آمد و تصور می شد این اختلافات فروكش كرده است، سخنانی در نشست های مدیران دانشگاه آزاد بیان می شود كه بر ادامه دار بودن این شكاف دلالت دارد.
ادعاهایی مثل سخنان اخیرا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران محمد مهدی طهرانچی كه به صورت رسمی در نشست شورای دبیران مطرح شد و در آن از مطالب مهمی مثل تلاش های بیرونی برای خروج دانشگاه از ریل ولایت سخن به میان آمد.
طهرانچی در سخنانش در همین رابطه گفت: با بازی سازمان سنجش بر سر دانشگاه آزاد، ۶۴ نفر ظرفیت در رشته های پزشکی دانشگاه خالی ماند. این بازی نشان می ‌دهد که آنها می ترسند دانشگاه آزاد اسلامی روی ریل ولایت باشد. آنها دارند ما را گرفتار چه کنم چه کنم می کنند و ما نباید در این دام بیفتیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: روش های تکراری دانشگاه های دولتی به درد ما نمیخورد. ما دانشگاه خصوصی هستیم سبک مان مال خودمان است. مصوبه ها را هم خودمان از اول تا آخر انجام می دهیم. ما منكر لزوم افزایش تعامل با دولت و وزارت علوم نیستیم، اما قالب های دولتی دانشگاه های دولتی در دانشگاه آزاد جوابگو نیست و ما باید در این دانشگاه مسیر منحصر بفردی را برای توفیق در برنامه ها پیش بگیریم؛ برنامه هایی كه به معنای تعامل گریزی با دولت نیست، اما در آن باید شیوه های متفاوتی از دانشگاه های دولتی وجود داشته باشد.
سخنانی كه رئیس استان تهران دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با ضرورت جدایی از دولت و دستورالعمل های آن بر زبان آورد، اگرچه حكایت از لزوم افزایش خلاقیت های مدیریتی و سبك های متفاوت با دانشگاه های دولتی در این دانشگاه است و ایشان تأكید دارند معنای آن قطع تعامل با دولت نیست، اما این نگرانی را ایجاد می كند كه بر افزایش اختلاف های فی ما بین دامن بزند؛ اتفاقی كه  قطعاً با تنش و اختلاف نظرهای فراوانی میان این دو نهاد به پیش خواهد رفت و ماحصل نهایی آن ضربه به ساختار علم و پژوهش در كشور است.
با توجه به اینكه رسالت اصلی دانشگاه های كشور پرورش اساتید و مدیران كشور و نیز توسعه علم و دانش در كشور است، باید منتظر ماند و دید در گذر زمان شرایط برای دانشگاه آزاد چگونه پیش خواهد رفت و آیا این دانشگاه خواهد توانست با رویه های كنونی به توفیقی دست یابد یا خیر؟
آنچه با شرایط موجود می توان در مورد آن نظر داد، افزایش اختلافات و درگیری های بین وزارت علوم و مجموعه دانشگاه آزاد است كه البته با سابقه سیاسی و مدیریتی مسئولان ارشد این مجموعه تا حدود زیادی همخوانی ندارد.
منبع: تابناک