تبیان، دستیار زندگی

تخصصی که ایران ۸۰میلیونی فقط ۲۰۰ پرستار آن را دارد

رئیس انجمن علمی پرستاری ایران گفت: در حال حاضر کمتر از ۲۰۰ نفر پرستار توانبخشی در کشور داریم و نیاز به این نیروها در همه بخش‌ها مشهود است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پرستار
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، مسعود فلاحی در حاشیه بیست و یکمین کنگره سالیانه طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران اظهار کرد: یکی از رویکردهای مهمی که در این کنگره مورد بررسی قرار می‌گیرد، موضوع پرستاری توانبخشی است. امر توانبخشی یک امر تیمی است و در تمام مراحلی که بیمار تا بهبود کامل طی می‌کند، اعضای اصلی تیم پرستاران در خدمت بیمار هستند.

وی افزود: معمولاً عملیات توانبخشی روی بیماران را پرستاران انجام می‌دهند، لذا این کنگره فضای مناسبی برای بحث‌های علمی در زمینه پرستاری توانبخشی است.

فلاحی ادامه داد: در این کنگره 30 مقاله در زمینه پرستاری توانبخشی به دست ما رسیده است که هفت مقاله از آن برای سخنرانی انتخاب شده است. از جمله موضوعات آن می‌توان به توانبخشی قلبی، توانبخشی مغزی، توانبخشی تنفسی، توانبخشی بیماران نخاعی و توانبخشی حس‌های ویژه اشاره کرد.

وی افزود: همچنین 20 مقاله در زمینه‌های مختلف توانبخشی به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.

رئیس انجمن علمی پرستاری ایران گفت: پرستاری توانبخشی چندسالی است که در کشور مورد توجه قرار گرفته است. از سال 91 رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی مصوب شده و در تعدادی از دانشگاهها ایجاد شده است.

وی گفت: این کنگره فرصت مناسبی است که دانشجویان رشته پرستاری توانبخشی و کسانی که در این شغل مشغول به کار هستند، اطلاعات خود را به‌روز کنند.

فلاحی ادامه داد: حیطه وظایف پرستاری توانبخشی مربوط به بیمارانی است که دچار افت عملکرد نشده‌اند و شرح وظایف پرستاری توانبخشی در بیماریهای مختلف، متفاوت است.

وی افزود: چه اسم پرستار توانبخشی باشد و چه این اسم نباشد، تمام این وظایف مربوط به پرستاران است اما اگر این پرستاران به‌عنوان یک متخصص دوره‌دیده مشغول به کار شوند، طبیعتاً بیمار رضایتمندی بیشتری خواهد داشت.

فلاحی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمتر از 200 نفر پرستار توانبخشی در کشور داریم و نیاز به این نیروها در همه بخش‌ها مشهود است.
منبع: خبرگزاری تسنیم