تبیان، دستیار زندگی

قوی‌ترین دوربین جهان نقشه هستی را ترسیم می‌کند

این دوربین در اندازه یک ماشین کوچک است و بیش از سه تن وزن دارد. دوربین به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند طول موج‌های بسیار بیشتری را نسبت به یک دوربین با فن‌آوری قدیمی دریافت کند. این مجموعه بازه‌ا‌ی از مادون قرمز نزدیک تا ماورا بنفش نزدیک را شامل می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

قوی‌ترین دوربین جهان نقشه هستی را ترسیم می‌کند

با ساخت «چشم» تلسکوپ بزرگ کاوشی سینوپتیک (LSST) در آزمایشگاه شتاب‌دهنده ملی (SLAC) در دانشگاه استنفورد، این دوربین قادر خواهد بود عکس‌هایی با وضوح تصویر 3.2 گیگا پیکسل با کیفیتی بالاتر از وضوح تصویر ۱۵۰۰ تلویزیون HD و به عبارت دیگر با کیفیتی در حدود ۴۰۰ برابر دوربین آیفون ۶، بگیرد.


 به تازگی وزارت انرژی آمریکا اجازه شروع پروژه ساخت بزرگ‌ترین و قوی‌ترین دوربین دیجیتال جهان را صادر کرده است. ما چنین فن‌آوری را به این زودی در هیچ یک از انواع دوربین‌های سابق نخواهیم دید. این دوربین در اندازه یک ماشین کوچک است و بیش از سه تن وزن دارد. دوربین به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند طول موج‌های بسیار بیشتری را نسبت به یک دوربین با فن‌آوری قدیمی دریافت کند. این مجموعه بازه‌ا‌ی از مادون قرمز نزدیک تا ماورا بنفش نزدیک را شامل می‌شود. این امر توسط تعبیه یک سری از فیلترها که میتوانند به صورت خودکار در جلو دوربین به واسطه مکانیزم خاصی جابه‌جا شوند، انجام می‌پذیرد.

با عملیاتی شدن دستگاه در سال ۲۰۲۲، LSST در ارتفاعات سروپاچون در کشور شیلی، نصب خواهد شد. در نتیجه می‌تواند به صورت منظم عکس‌هایی از آسمان جنوبی بگیرد. بر اساس اخبار منتشر شده، این دوربین کاوشی سریع و عمیق در پهنای آسمان شب خواهد داشت و در نتیجه مجموعه‌ای بسیار وسیع تر از آن‌چه تا کنون مشاهده شده است، از ستارگان و کهکشان‌های مختلف ثبت خواهد کرد.

در طول یک دوره ده ساله از فعالیت آتی این تلسکوپ انتظار می‌رود، رقم کل فیلم‌های با وضوح بالا از آسمان به تعداد ده‌ها میلیارد برسد، بیشتر از کل تعداد انسان‌های روی زمین!

این انبوه عظیم از داده‌ها بخشی از کل آرشیو جهانی اطلاعات عمومی را شامل خواهد شد. این آرشیو با نرخی در حدود ۶ میلیون گیگابایت در هر سال رشد خواهد داشت. این مقدار برابر است با ذخیره ۸۰۰۰۰۰ عکس با یک دوربین دیجیتال معمولی با کیفیت ۸ مگاپیکسل در هر شب!


 استیون کاهن، مدیر LSST می گوید:


اجازه ساختی که امروز دریافت ;کردیم، آخرین تایید اصلی قبل از پذیرش دوربین در مرحله نهایی ساخت است. اکنون ما می‌توانیم به جلو برویم، اجزا را تهیه کنیم و شروع به ساخت دوربین کنیم.
رکورد جهانی فعلی برای بیشترین وضوح تصویر عکس دیجیتالی متعلق به فیلیپو بلنگینی و آلساندرا باکیلگا برای عکس ۳۶۴ گیگاپیکسلی شان «in2white» است. اما این تصویر از اتصال ۷۰۰۰۰ قطعه عکس منفرد به یکدیگر و تشکیل یک پانوراما (سراسرنما) به وجود آمده است.

رکورد قبلی توسط 360cities زده شد که با چسباندن ۴۸۶۴۰ عکس منفرد، پانورامایی تعاملی و ۳۶۰ درجه از شهر لندن با وضوح ۳۶۰ گیگاپیکسل ایجاد کردند. اگر به جزییات عکس آن‌ها دقت کنید و آن را ۱۰ برابر کنید، آن‌گاه شما تصویری از آن‌چه LSST در تنها یک عکس ثبت می‌کند، خواهید داشت.


محصولات تولیدی با وضوح تصویر بالا برای کاربران عمومی

در بین دوربین‌های تولیدی جهت مصرف‌ کننده‌های شخصی کانن EOS 5DS و EOS 5DS R DSLR هر دو حسگرهای ۵۰ مگاپیکسلی دارند و در حال حاضر بیشترین نرخ وضوح تصویر را ارایه می‌دهند. کانن همچنین سنسور CMOS با وضوح ۱۲۰ مگاپیکسلی را در ۲۰۱۰ توسعه داد که هنوز آن را وارد چرخه تولید نکرده است.

اگر در نظر شما تلسکوپی همچون LSST یک زیاده‌کاری غیرضروری به نظر می‌رسد، توجه داشته باشید که یکی از وظایف این تلسکوپ دنبال کردن سیارک‌های بالقوه خطرناک است، در نتیجه ممکن است چنین وسیله‌ای روزی کل سیاره زمین را نجات دهد.
منبع: زومیت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .