تبیان، دستیار زندگی

قد؛ معیاری برای ازدواج

قدهایتان را با دلهایتان یکی کنید

باید سرتان را بالا بگیرید تا با او صحبت کنید. گاهی حتی دیگر سرتان را بالا نمی آورید و بدون نگاه کردن با همسرتان با او هم کلام می شوید. عاشق او هستید اما از اینکه بانوی خانه شما قدش بلند و شما یک کوتاه قد محسوب می شوید، همیشه در دل احساس بدی دارید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
قد

 زمانی که بخواهیم با کودکی که قدی کوتاه تر از ما دارد هم صحبت شویم، روی دو زانو خم می شویم تا هم قد او شویم، زمانی که بخواهیم یک کودک را در آغوش بگیریم چون قد ما از او بلندتر است کودک احساس می کند که کامل در آغوش ما احاطه شده و احساس خوبی به او دست می دهد. این امر را اگر در زندگی زناشویی نیز ببریم خواهیم دید.

در زندگی همسران، زمانیکه مرد از همسر خود بلندتر باشد، غرور خاصی نیز برای او به وجود می آید و برای آنکه حرف همسرش را بشنود روی دو زانو خم می شود، قد خودش را به او می رساند، سرش را به راحتی می تواند روی سینه خود بگذارد و این قضیه در روح و روان هم مرد و هم بسیار اثر گذار است چرا که مرد احساس اشراف بودن بر همه چیز و قدرت بیشتر می کند و زنان نیز احساس داشتن یک تکیه گاه که همه زندگی او را احاطه کرده است. حال اگر مرد از همسر خود قدی کوتاه تر داشته باشد این احساس ها کمی رنگ و روی خود را از دست می دهد.

پیامبر (ص) فرمودند: "بهتر است مرد مقداری از نظر قد و قامتش از همسرش بالاتر باشد." این مطلب از نظر روانی و تحكیم روابط زندگی برای زن و مرد اثرات خوبی دارد.


درصد زیادی از خانم‌ها یکی از معیارهای مهم خود برای انتخاب همسر را داشتن قدبلند عنوان می‌کنند. باور عموم جامعه این است که مرد باید از همسر خود بلندتر باشد و به همین دلیل بسیاری از دختران قدبلند برای یافتن همسر دچار مشکل می‌شوند. موارد زیادی پیش آمده که دو طرف با وجود داشتن تفاهم فقط به‌دلیل نامتناسب بودن قد از ازدواج صرف‌نظر کردند.  گرچه نمی توانیم قد را یک معیار مهم برای ازدواج قلمداد کنیم اما به علت حالات و احساس های روانی که در ذهن مرد و زن می گذارد، بی توجهی کامل به آن هم می توانند درآینده موجب برخی از اختلافات شود.

مردان، کوتاه‌تر از خود را می‌پسندند
درصد زیادی از مردان هستند که به هیچ عنوان برای خواستگاری از دختران بلندتر از خود پیشقدم نمی‌شوند و از اینکه مجبور شوند هنگام نگاه کردن به همسر خود سرشان را بالا بگیرند، بیزارند و احساس می کنند غرور مردانگی آنها از بین رفته است.  اما چرا مردان ترجیح می‌دهند همسری کوتاه‌تر از خود انتخاب کنند. باید علت این موضوع را در طول هزاران سال تکامل انسان‌ها جست‌وجو کرد. در گذشته انسان‌ها برای انتخاب همسر به قدرت باروری زن‌ها توجه زیادی داشتند و معتقد بودند زنان قدبلند از توانایی کمتری در این زمینه برخوردار هستند. شاید به دلیل آنکه زنان قدبلند دیرتر به سن بلوغ می‌رسیدند، این عقیده در بین مردان آن زمان به وجود آمده است. البته جالب است بدانید بر اساس مطالعات ژنتیک قد مادر و پسر و قد دختر و پدر به هم مرتبط هستند. به این ترتیب مادران قدبلند با احتمال بیشتری صاحب پسر با قد متوسط یا کمتر می‌شوند.


قدبلندها با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟
همان‌طور که گفتیم مردان قدکوتاه سعی می‌کنند کوچکی اندام خود را با درآمد بیشتر جبران کنند، به همین دلیل تمایل دارند با زنانی ازدواج کنند که درآمد کمتری دارند یا سطح تحصیلات‌شان پایین‌تر از خودشان است.

در عوض مردان قدبلند سعی می‌کنند از جذابیت ظاهری خود استفاده کنند و به همین دلیل تمایل بیشتر با ازدواج با زنانی دارند که درآمد یا سطح اجتماعی بالاتری نسبت به خودشان دارند. آمارهایی که در مورد ازدواج زنان و مردان و اختلاف قد آنها به‌دست آمده واقعا جالب است. مردان قدکوتاه با احتمال 269درصد بیشتر از مردان با قد متوسط ممکن است با یک زن هم‌قد خود ازدواج کنند. احتمال ازدواج آنها با یک زن بلندتر از خودشان 1450درصد بیشتر از یک مرد قدبلند است. اما احتمال آنکه یک مرد قدبلند با زنی هم‌قد خود ازدواج کند بسیار پایین است، چه برسد به اینکه آن زن بخواهد از همسرش بلندتر هم باشد.


زنان چه قدی را می‌پسندند؟
یکی از مهم‌ترین معیارهای زنان برای انتخاب همسر آینده، داشتن قدبلند است. اما واقعا چند سانتی‌متر بلندتر مطلوب زنان است؟

محققان با مطالعه دقیق متوجه شدند زنان دوست دارند همسران‌شان تقریبا بین 12 تا 13 سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند.  تقریبا 20درصد اختلاف بین 10 تا 15 سانتی‌متر را ایده‌آل دانستند و فقط 10درصد اعلام کردند دوست دارند با همسران‌شان هم‌قد باشند.

البته 7درصد از خانم‌ها بیش از اندازه زیاده‌خواه هستند و دوست دارند همسران‌شان بین 15 تا 20 سانتی‌متر از آنها بلندتر باشند. با این حال این آمار چندان نگران کننده نیست و معمولا زنان و مردان به مرور زمان با قد همسر خود کنار می‌آیند. نزدیک به 83درصد از زنان و 89درصد از مردان از قد همسر خود راضی هستند و فقط 14درصد از قد همسر خود ابراز ناخوشایندی کردند.
چیزهای زیادی از قد همسر مهم تر است چیزهایی مانند همراهی در طول عمر...


منابع: سایت تنظیم خانواده، برترین ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.