تبیان، دستیار زندگی

تنها رودخانه خون واقعی در جهان!

با گشت و گذار در میان جاذبه های دنیا همیشه می توان چشم اندازهایی را پیدا کرد که معمولی نیستند و خاصند. گردشگران با دیدن این جاذبه ها مات و مبهوت پدیده ای را می بینند که نمونه اش در دنیا پیدا نمی شود. کلمبیا رودخانه ای زیبا و خاص دارد که همه جذابیتش را مدیون رنگ های متنوع اش است و عده ای به آن رودخانه خون می گویند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رودخانه  «کانیو کریستالس»

«کانیو کریستالس» اسم رودخانه ای حدودا ۱۰۰ کیلومتری است که با همه رودخانه هایی که تا به حال دیده اید فرق دارد و یک شگفتی طبیعی منحصربفرد است. ترکیبی از رنگ های شاد، این رودخانه را زیباترین رودخانه دنیا کرده و به آن لقب رنگین کمان مایع را داده است. این پدیده که فقط در ماه های خاصی از سال اتفاق می افتد چنان خیره کننده است که می تواند ساعت ها شما را میخکوب کند. این رودخانه در دنیا نظیر ندارد و در هیچ نقطه ای از زمین به جز کلمبیا این پدیده هیجان انگیزی را نمی توانید ببینید. به این رودخانه به خاطر همین رنگ های جذابش رنگی کمان ۵ رنگ هم می گویند، رودخانه ای که سفر به کلمبیا بدون دیدن از زیبایی حیرت آورش کامل نمی شود.

رنگ غالب رودخانه طیف های رنگ قرمز است؛ از صورتی روشن گرفته تا قرمز خونی و زرشکی. در دیگر قسمت های رودخانه، سبز روشن در ترکیب با زرد و آبی در نقطه مقابل طیف رنگی قرمز هستند. شاید فکر کنید خزه ها و یا جلبک ها رنگ های این رودخانه را ایجاد کرده اند اما این پدیده به خاطر خزه و یا جلبک اتفاق نیفتاده! مسئول این رنگ های چشم نواز یک گیاه آبزی به اسم macarenia clavigera است که برای اینکه به این رنگ های جذاب در بیاید نیاز به شرایط خاصی مثل دمای آب مناسب و مقدار کافی نور خورشید دارد. این گیاهان زیبا خودشان را به بستر سنگی رودخانه می چسبانند و با هم ترکیب می شوند تا رنگین کمانی از رنگ های قرمز، آبی، سبز و زرد را به وجود بیاورند.
رودخانه  «کانیو کریستالس»

در بازدید از این رودخانه چیزی که بیشتر از همه توجهتان را جلب می کند رنگ قرمز آن است برای همین هم عده ای به آن رودخانه خون می گویند. جریانی از رنگ قرمز در پایین درختان نخل سربفلک کشیده و نازک در حرکت هستند و اگر این قسمت از رودخانه را ببینید رنگ دیگری به جز قرمز نظرتان را جلب نمی کند اینجاست که شاید فکر کنید این به اصلاح رودخانه ۵ رنگ هیچ شباهتی با عکس های فریبنده اش ندارد! اما این تنها گوشه ای از چشم اندازهای این رودخانه است، در ادامه منتظر جادوی طبیعت باشید! ترکیب گیاهان آبزی و ترفندهای نور دست به دست همدیگر می دهند تا آب را تبدیل به طیف کاملی از رنگ ها کنند. در قسمت هایی از رودخانه حوضچه های سنگی مدور به مناظر اضافه می شود و کف آنها به رنگ های زرد و سپس سبز می درخشد. اینجاست که می فهمید چرا مردم این ناحیه به این رودخانه «رنگین کمان مایع» می گویند. تا همین چند سال پیش این رودخانه که در اعماق نواحی کوهستانی کلمبیا قرار دارد بیشتر از اینکه یک جاذبه دیدنی باشد یک جاذبه ندیدنی بود چون به دلایلی، کتابچه های گردشگری چندان توصیه ای به بازدید از این رودخانه نمی کردند اما ۱۰ سال پیش ورق برگشت و کم کم گردشگران کنجکاو مشتاق دیدن این رودخانه شدند.

به هر جای کلمبیا که سفر کنید جاذبه ای به جذابی این رودخانه را نمی توانید پیدا کنید. اگر می خواهید رودخانه را در رنگارنگ ترین حالت ممکن ببینید در بین ماه های خرداد تا دی به بازدید از رودخانه بروید. چون در ماه های بین دی تا خرداد گیاهان این رودخانه به خواب زمستانی می روند و بی رنگ می شوند تا دوباره در آخر فصل بهار، رنگ های جذاب و زیبا به خود بگیرند. البته بهترین زمان بازدید از این رودخانه از شهریور تا دی است چون در این ماه ها بارندگی های استوایی کم شده است. اما فکر می کنید چرا ماه های بی باران را برای بازدید از این رودخانه توصیه می کنیم؟ در روزهایی که هوا بارندگی است (این اتفاق بیشتر در روزهای تابستان رخ می دهد) باران می تواند شدت رنگ ها را کم کند برای همین در هنگام بارندگی هیچ تضمینی نیست که بتوانید همه ۵ رنگ قرمز، سبز، آبی، زرد و نارنجی آن را ببینید.
رودخانه  «کانیو کریستالس»

حالا که این رودخانه برای گردشگران تا این حد جذاب است و گردشگران  زیادی به دیدن آن می روند طبیعی است که مسئولان به فکر محافظت از رودخانه بیفتند و قوانین مشخصی را برای بازدید از آن به وجود بیاورند. در سال های اخیر، برای اینکه رودخانه از دست آلودگی ها در امان باشد و به خاطر فعالیت های گردشگران، گیاهان آبزی منحصربفردش هیچ آسیبی نبینند قوانین محیطی زیادی به وجود آمده است. اگر همراه گروه های گردشگری به دیدن از این رودخانه می روید این گروه ها نباید بیشتر از ۷ نفر باشند چون مطمئنا تعداد زیاد گردشگران می تواند به رودخانه ای به این زیبایی آسیب هایی بزند. در این رودخانه محدودیت هایی هم برای شنا وجود دارد و در قسمت های خاص آن در ساعت های مشخص نباید شنا کرد. اگر قرار است که در رودخانه شنا کنید نباید از کرم ضد آفتاب استفاده کرده باشید و در صورت بودن در اطراف رودخانه به هیچ عنوان نباید چیزهایی مثل حشره کش را به کار ببرید چون برای گیاهان آبزی کف رودخانه ضرر دارد.

منبع:مجله گردشگری الی گشت به نقل از  ecophiles.com