سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

سنگ قبرها و موسیقی های جدید

سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

با کمی قدم زدن در فضای بهشت زهرای تهران شاهد سنگ های قبر عجیب ،غریب و هنری هستیم ، به طوری که برخی از آن ها به نحوی طراحی شده که شهروندان گاهاً با آن عکس سلفی می گیرند! بله، تعجب نکنید؛عکس سلفی گرفتن به قبرستان هم کشیده شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 سلفی با مردگان فشن در بهشت زهراچند سالی است که که اشکال غلط و عجیب و غریبی از عزاداری برای اموات به طvق مختلفی بروز پیدا می کند؛ از تاج گل های میلیونی، سنگ قبرهای میلیاردی تا طراحی های فشن از عکس چهره متوفی و حتی فیگورهای عاشقانه بر روی سنگ قبر.
قبلا در مورد هزینه هایی که برای سنگ قبر و تاج گل ها و این گونه سبک های غلط عزاداری برای اموات شده است با شما سخن گفته ایم. این بار موضوع صحبتمان پیرامون سبکی دیگری است که در پروسه مرگ و میر باب شده و در بهشت زهرا دیده می شود.
سبکی که این بار با حک شدن تصاویری از مرده به اشکال مختلف بر روی سنگ قبور، نمایشگاهی از خودنمایی را به نمایش گذاشته است.

نواختن موسیقی در بهشت زهرا

قدیم ترها وقتی وارد محیط بهشت زهرا می شدیم، آهنگی جز سمفون اشک و ناله و درد و آه نمی شنیدیم و مناظری چون سادگی و غم و اندوه نمی دیدیم اما هرچه روزگار به پیش می رود، سمفونی آه و اشک و ماتم کم رنگ شده و جای خود را به آلات موسیقی داده است.

ای کاش که به جای توجه کردن به این ظواهر و مدپرستی ، تجمل گرایی ها و چشم هم چشمی ها، تا جایی که به مردگان هم رحم نشده، چقدر خوب می ‌شد در کسب فضیلت ‌های اخلاقی و مقامات معنوی، چشم و هم چشمی داشتیم، همان طور که در قرآن بارها مطرح شده ولی یا نشنیده ایم و یا خود را به نشنیدن زده ایم: «سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ: بر یكدیگر سبقت گیرید برای رسیدن به مغفرت پروردگارتان و بهشتی كه پهنه آن مانند پهنه آسمان و زمین است.»


در قدیم بر سر مزار میت مداحی دعوت می شد تا با خواندن زیارت عاشورا، مداحی و ذکر مصیبتی از اهل بیت علیهم السلام و خواندن فاتحه توسط بازماندگان، دسته گلی ارزشمند تهیه شود و برای شادی روح متوفی هدیه کنند و از طرفی هم شرکت کنندگان در این مراسم حداقل برای دقایقی به فضای غیر مادی رفته و دقایقی را به عالم پس از دنیا فکر کنند و بدانند که مرگ حق است و همه رفتنی هستند؛ آیا برای این رفتن آماده اند؟!!
اما این حال و هوا این روزها محدود به عده ای از خانواده های محدود شده و بسیاری از مراسمات تشییع جنازه و تدفین ها حال و هوای دیگری به خود گرفته اند؛ حضور مداح و روضه خوان و قاری قرآن جای خود را به نوازندگان داده اند و بر سر مزار مردگان موسیقی می نوازند.

نصب سنگ قبرهای فشن برای اموات

پروسه ی بعدی که بازماندگان برای میت و متوفای خود انجام می دهند و آن هم دستخوش تغییرات محسوسی شده است سنگ قبر است.
این سنگ نشانی است برای معرفی میت که روی آن نام و نام خانوادگی، تاریخ زادروز، تاریخ درگذشت، سروده و یا گفتاری پرمعنا درباره فرد درگذشته و نماد و نشانه هایی پرمعنا و گاه تصاویر ساده ای است که به نام و یاد میت است روی آن حک می شود.
اما این روزها گویی سنگ قبرها رنگ و بویی دیگر پیدا کرده اند؛ رنگ و بویی از تجمل گرایی و مد و فشن، رنگ و بویی که حاکی از چشم و هم‌چشمی ها و تغییر سبک زندگی است تا جایی که ظاهر گورستان ها هم به محل فشن و آلبوم عکس اموات تبدیل شود! و البته هزینه های گزافی که برای این عمل پرداخت می شود.

بیشتر بخوانیم:
باور کنید اینجا یکی از گلفروشی‌های بزرگ تهران نیست !
قبرهای گران قیمت میلیونی!!

ای کاش که به جای توجه کردن به این ظواهر و مدپرستی ، تجمل گرایی ها و چشم هم چشمی ها، تا جایی که به مردگان هم رحم نشده، چقدر خوب می ‌شد در کسب فضیلت ‌های اخلاقی و مقامات معنوی، چشم و هم چشمی داشتیم، همان طور که در قرآن بارها مطرح شده ولی یا نشنیده ایم و یا خود را به نشنیدن زده ایم: «سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ: بر یكدیگر سبقت گیرید برای رسیدن به مغفرت پروردگارتان و بهشتی كه پهنه آن مانند پهنه آسمان و زمین است.» 1 یا «وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ: شتاب كنید برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتی كه وسعت آن، آسمان ها و زمین است؛ و برای پرهیزگاران آماده شده است.»

ارتباط باقیست، نامه اعمال عزیزانی که از پیش ما رفته اند هنوز باز است، آثار عمل نیز مترتب می‌ گردد. لذا به دعای زنده، ثواب خیرات و مبرات و نیکی‌ها [که بین زندگان معمول می‌ گردد] به از دنیا رفته نیز می‌ رسد؛ «إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَیْءٍ أحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ» این ماییم كه مردگان را زنده مى ‏كنیم و هر چه را از پیش فرستاده ‏اند و آثارشان را مى ‏نویسیم، و همه چیز را در لوحى نمایان بر شمرده‏ ایم.

2

سخنی با بازماندگان عزیز

ای عزیزان! خواهش می کنم به فکر اموات و میت از دست رفته تان باشید، او راه سختی را شروع کرده است و مسیر دشواری را در پی دارد؛
خداوند در تعریف روز قیامت، نقش تعیین کننده را در اعمال انسان دانسته و فرموده است: «یَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَیْرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ: روزی كه هر كس، آنچه را از كار نیك انجام داده، حاضر می‌ بیند.»3
فراموش نکنیم که ارتباط باقیست، نامه اعمال عزیزانی که از پیش ما رفته اند هنوز باز است، آثار عمل نیز مترتب می‌ گردد. لذا به دعای زنده، ثواب خیرات و مبرات و نیکی‌ها [که بین زندگان معمول می‌ گردد] به از دنیا رفته نیز می‌ رسد؛ «إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَیْءٍ أحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ»4 این ماییم كه مردگان را زنده مى ‏كنیم و هر چه را از پیش فرستاده ‏اند و آثارشان را مى ‏نویسیم، و همه چیز را در لوحى نمایان بر شمرده‏ ایم.
پی نوشت:
1- حدید/21
2-آل عمران/133
3- آل عمران/30
4- یس، 12


 
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین