سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

سایه روشن های برنامه حالا خورشید

شفاف، جنجالی،با چاشنی گاف

یکی از مجریان مطرح می گفت برای برنامه ساز، صبح و شب فرق ندارد. او باید کیفیت را آن قدر بالا ببرد که اثرش را در جامه ببیند‌. نمونه عینی این مانیفست، برنامه صبحگاهی شبکه سه است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رشیدپور
سری دوم «حالا خورشید» از تیرماه امسال روی آنتن رفته و حالا نه تنها بهترین برنامه صبحگاهی که جزو برترین و تاتیرگذارترین برنامه های تلویزیون است. «حالا خورشید» شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵کلید خورد و شش بهمن همان سال بخاطر بیهوشی رشیدپور مدت ها فرصت پخش نداشت. در این فاصله خبرهای ضد و نقیضی به گوش می رسید که احتمال بازگشت «حالا خورشید» را نزدیک به صفر می کرد.

سری دوم اما روی آنتن رفت و این بار رشیدپور با حدت و تندی بیشتر به مصاف مسائل اجتماعی می رود. این شیوه برنامه سازی باعث می شود بیننده برنامه را بازتاب خواسته های خود ببیند. رشیدپور با مسولان تعارف ندارد، محترمانه نیش می زند و در مصاحبه های تلفنی یا حضوری با رعایت جانب ادب، نقد عملکرد آن ها را فراموش نمی کند. نمونه تازه اش را در گفت وگو با بهرام پارسایی رییس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نود مجلس درباره افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی دیدیم.

رشیدپور پیش از شروع برنامه به خبرگزاری مهر گفته بود:« مدل برنامه «حالا خورشید» با برنامه های صبحگاهی که تا حالا از تلویزیون دیده ایم، متفاوت است. این مجله صبحگاهی به عنوان یک نمونه مرجع خبری و اطلاع رسانی به کار می رود و تا حدودی چالش هم در آن وجود دارد. هر کس وارد استودیوی رضا رشیدپور می شود پیش‌زمینه ای از چالش را در ذهنش دارد. «حالا خورشید» نیز خالی از چالش نیست البته بیشتر برنامه ای شفاف است که با برنامه «شب شیشه ای» شباهت دارد. ما در این برنامه با مردم روراست هستیم و مشکلات و رویدادها را به صورت شفاف مطرح می کنیم.» رشیدپور به هدفی که خواسته رسیده ؛ برنامه اش آرام آرام جای خود را باز کرد و «شفافیت» ویژگی برجسته آن شده.

اصولا هرگاه برنامه سازان با مردم صادق باشند، نتیجه مثبتی به بار آمده. مثل عادل فردوسی پور و نودش. فرض کنید شبکه های فارسی زبان برنامه فوتبالی بسازند؛ کسی آن را بر نود ترجیح می دهد؟ قاعدتا نه؛ چرا که می دانند نود متشکل از یک تیم کاربلد و صادق است. این اتفاق برای برنامه های دیگر هم می تواند رخ بدهد به شرط آن که بر مبنای«تخصص»، «جذابیت» و «صداقت» ساخته شوند.

«حالا خورشید» در گام اول یک برنامه سر حال صبحگاهی است که به واسطه کیفیت اجرای رشیدپور و همکارش ، پرویز نشاط، بیننده را جذب می کند. بده بستان این دو یکی از عوامل جذابیت برنامه است که یک بحث را شروع می کنند و پینگ پنگی آن را پیش می برند. رضا رشیدپور سعی کرده مدل اجراهای قبلی را کنار بگذارد. او برای ایجاد شفافیت نخواسته در قید سری برنامه های شیشه ای اش بماند و برای چالش، سراغ مدل «دید در شب» نرفته. حواسش بوده که «حالا خورشید» ابتدا یک برنامه صبحگاهی است و باید بدور از تنش و هیاهو باشد و در گام دوم برنامه ای اش مطالبه گر.

سعه صدر دیگر ویژگی مثبت برنامه است که گاهی مهمان ها تلویزیون را نشانه می روند اما رشیدپور نه هول می شود و نه مانع از انتقاد آن ها. نمونه اش را میان حرفهای صریح الیا محتشمی،همسر سرمهندس نفتکش ایرانی شاهد بودیم که کلی انتقاد روانه صدا و سیما کرد. او حق داشت گله مند باشد چرا که تلویزیون در پوشش خبر حادثه کشتی سانچی عقب افتاد.

برگ برنده دیگر «حالا خورشید» گام برداشتن همراه با اتفاقات و سوژه های روز است. گاهی گرانی تخم مرغ محور می شود و گاهی فیلترینگ تلگرام. رشیدپور کنار مردم می ایستد و زبان آن ها می شود؛ یعنی بجای ترسیدن از مواجهه با ماجرای فیلتر شدن، خیلی رک می گوید خود او هم از این اتفاق ناراحت است و دست به دامان فیلتر شکن شده. حتی به معاونت سیاسی صدا و سیما متلک می اندازد که گزارشی از خوشحالی مردم بخاطر قطع تلگرام پخش کرده بود. این همراهی است که باعث می شود بریده حرف های او دست به دست بچرخد. کسی هم نمی گوید او یک تلویزیونی است و مطیع قوانین آن!

تلویزیون با چنین مجریان و برنامه هایی است که می تواند وجاهت کسب کند. هر چند در برنامه سازی ، اشکال و گاف هم وجود دارد و «حالا خورشید» از آن مصون نبوده. مثل جنجال کودک 10 ساله. حتما می دانید حضور حسین عطایی در برنامه «حالا خورشید» و گفته های او درباره این که از شرکت ولو و تسلا دعوت نامه دارد با واکنش های فوری مواجه شد. ابتدا چند کارشناس خودرو این ادعا را رد کردند و کمی بعد یکی از سایت ها لینکی منتشر کرد که در آن خبری از اختراعات حسین ، مثل پهپاد عمود پرواز سه وضعیتی ، شناور رزمی تندرو ، ریموت چندکاره تلویزیون نبود.

 رضا رشیدپور این بار هم صادقانه رفتار کرد. او گفت بعد از برنامه از دفتر آقای نوبخت تماس گرفته شد و حکم مشاوره رئیس سازمان برنامه و بودجه را تکذیب کردند... منتها ایراد اصلی این است که چرا برنامه ای در تراز «حالا خورشید» با دقت بیشتر با سوژه مواجه نشده و چرا رشیدپور به محض شنیدن تکذیبه سازمان برنامه و بودجه ، چیزی روی آنتن نگفت؟

درباره «حالا خورشید» باز هم می توان نوشت؛ مثل دکور، آیتم ها، مهمان و ... اما سویه این نوشته ، هدفی است که برنامه دنبال آن بوده و به آن دست یافته است. در اهمیت «حالا خورشید» همین قدر بس که ، مسولان برپایی جشنواره جام جم، مسولیت نظرسنجی از مردم برای انتخاب بهترین سریال ها را به آن واگذار کرده اند. این یعنی برنامه اگر خوب باشد، در هر زمان که پخش شود ، بیننده دارد.
بیشتر بخوانید
هاردتاک نرم به سبك رشیدپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین