• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/01/14
  • تاريخ :

گل‌آرایی شرقی

گل آرایی (3)


برای خواندن مقالات زیر اینجا  را کلیک کنید .


در گل‌آرایی سه روش وجود دارد که عبارتند از:

- روش سنتی؛

- روش مدرن؛

- روش شرقی.

دو روش سنتی و مدرن همان سبک غربی است، که در هر فصل، از گل‌های همان فصل استفاده می‌شود. در ضمن در گل‌آرایی به روش سنتی قرینه‌سازی رعایت می‌شود. و این گل‌آرایی از اشکال هندسی الهام گرفته است. در گل‌آرایی به روش سنتی از گل‌های اصلی مثل رز و داودی، خطی و کشیده مثل مریم و شب‌بو و پرکننده‌هایی چون میخک و آلستومریا استفاده می‌شود. لذا گل‌ها و برگ‌ها و غنچه‌ها بصورت فشرده چیده می‌شوند و فضای خالی در آن مشاهده نمی‌شود. این گل‌آرایی در کشورهای اروپایی در قرن 16و 17میلادی رواج داشته است و بعدها به سایر کشورها انتقال یافته است.

روش مدرن از سبک نقاشی و مجسمه‌سازی گرفته شده و بستگی به ذوق شخصی دارد. این روش قدری از سبک شرقی مایه و الهام گرفته است.

گل‌آرایی در سبک مدرن نیاز به هیچ‌گونه فرمول و قاعده ی خاصی ندارد، بلکه دید افراد در این گل‌آرایی مهم است.

در سبک مدرن هر چقدر از گل و برگ‌های کمتری استفاده کنیم، گل‌آرایی بهتر و جاذب‌تری خواهیم داشت و لازم نیست مانند سبک سنتی تمام فضاهای خالی گل‌آرایی را پر کنیم.

گل‌آرایی به سبک شرقی عبارتست از مجموعه گل‌ها و برگ‌هایی که از نظر زیباشناسی با هم ترکیب می‌شوند. این سبک در معابد رواج داشته است و بلندترین شاخه مظهر خدا و گل‌های دیگر در اطراف آن سنبل انسان و زمین هستند.

در گل‌آرایی به سبک شرقی از گلدان‌های براق و سفالی و یا گلدان‌های ساخته شده از نی استفاده می‌کنند.


تفاوت گل‌آرایی شرقی با غربی

گل‌آرایی به سبک شرقی معمولاً ریشه ی مذهبی دارد و تعداد شاخه‌های بکار رفته در آن بسیار کم است ولی در گل‌‌آرایی غربی و مدرن تعداد شاخه‌های گل بیشتر است. در گل‌آرایی شرقی که از طبیعت الهام گرفته شده سعی می‌شود با استفاده ی کمتر از گل‌ها به طبیعت آسیبی نرسد. در این نوع گل‌آرایی بیشتر از سبک ژاپنی استفاده می‌شود چرا که ژاپنی‌ها مبتکر آن بودند.

در ژاپن گل‌آرایی هم یک هنراست و هم دکوراسیون محسوب می‌شود. همیشه در منازل ژاپنی‌ها گل‌آرایی دیده می‌شود و گل‌آرایی و تزیین خانه،‌بخشی از کار و زندگی مردم ژاپن است. معروفترین و اصلی‌ترین هنر در میان هنرهای سنتی ژاپن، هنر گل‌آرایی است که به IKEBANA معروف است.

بلندترین شاخه‌ نشان آسمان، خدا و ... می‌باشد؛ شاخه‌ی کوتاه‌تر نشان انسان است؛ و کوتاه‌ترین شاخه نشان زمین و هر آنچه در آنست می‌باشد.

در گل‌آرایی IKEBANA روی کشیده شدن کار تأکید می‌شود. در این گل‌آرایی هماهنگی رنگ، فرم، فاصله‌گذاری و نیز محسوس بودن طبیعت بسیار مهم است.

در گل‌آرایی سبک شرقی از وسایلی که در طبیعت موجود است مثلاً شاخه‌های شکسته و خشک شده بسیار استفاده می‌شود.

مدارسی نیز در ژاپن اصول و عقاید روش IKEBANA را تدریس می‌کنند از جمله ایکی نوگو، کوریوم، اوهاریو، سویت‌سو.

معمولاً در سبک شرقی بیشتر از گلدان‌های مستطیل، کروی بیضی و کم‌عمق استفاده می‌کنند و پای گل‌ها را با سنگریزه و خزه یا علف‌هایی که در طبیعت موجود است تزیین می کنند.


گل‌آرایی ژاپنی

در گل‌آرایی ژاپنی از رنگ‌های لعابی استفاده می‌شود حتی ظرف‌هایی که رنگ مشکی هم دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابتدا اسفنج را روی سه پایه ی پلاستیکی محکم کرده و سپس روی ظرفی لعابی قرار می‌دهیم. سه گل با ارتفاع مختلف تهیه کرده و روی اسنفج محکم می‌کنیم. قسمت پشت اسفنج را با خزه می‌پوشانیم و خزه را با سیم به فوم وصل می‌کنیم. از وسایل دریائی هم می‌توان در این کار استفاده کرد. هم‌چنین جلوی گل‌آرایی را با میوه‌های خشک شده پر می‌کنیم .

منبع:سایت هنرکده


مقالات مرتبط:

 آموزش گل رز (بدون سیم) 

 حسن یوسف 

 طرز ساخت گل ستاره ای و برگ های پاپیتال از فوم 

 آموزش درختچه بنژامین 

 گل های رز روبانی 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName