سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اصول اولیه طراحی بازی - جلسه سوم

در طول دهه گذشته، بازی های فکری تخته ای در صنایع بازی افزایش چشم گیری داشته اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عنوان
· نحوه یادگیری طراحی و توسعه بازی های فکری

اهداف
· آشنایی با اصول حرفه ای طراحی بازی
· ساخت نمونه اولیه بازی

وسایل مورد نیاز
· دسترسی به اینترنت
· دسترسی به بازی های روی میز
· کاغذ و مداد
· ابزار طراحی

نحوه یادگیری طراحی و توسعه بازی های فکری
در طول دهه گذشته، بازی های فکری تخته ای در صنایع بازی افزایش چشم گیری داشته اند. با افزایش محبوبیت بازی های هیجان انگیز یورو، مانند Settlers of Catan و هجوم بازی های جدید و انواع بازی هایی مانند Dominion، بازی های هیجان انگیز و مختلفی را در بین بازی های رایانه ای شاهد بودیم . در حالی که بازی های تخته ای ایده های زیادی را با بازی های ویدئویی به اشتراک می گذارند، آن ها با روش بسیار متفاوت بازی می کنند و اغلب از مکانیک بازی بسیار متفاوت استفاده می کنند. طراحی برای بازی های روی میز چالش های مختلفی را نسبت به طراحی بازی های ویدئویی به ارمغان می آورد، اما کسب مهارت ها را می توان به صورت جهانی در نظر گرفت تا همه بازی های شما بهتر شود.
قبل از اینکه شروع کنیم، به طور خلاصه به چند ژانر بازی های تخته ای نگاه کنیم. این باید به شما در شناختن چند نوع مختلف از بازی های هیجان انگیز و مفاهیم پشت سر آن کمک کند و اگر شما به دنبال بازی های تخته ای جدید هستید، ایده ای راجع به آغاز آن ها و یافتن ها به شما می دهد. به یاد داشته باشید که بسیاری از بازی های تخته ای در حال حاضر دارای عناوین دیجیتالی هستند که می توانید بر روی آیپاد یا کامپیوترهای شخصی بازی کنید، بنابراین حتی اگر شما این بازی ها را در یک جدول واقعی بازی کنید، نباید هیچ مشکلی با آن ها داشته باشید.

بازی های کلاسیک و یا بازی های خانوادگی
این بازی ها به بازیکنان نیاز دارند که در اطراف تخته شرکت کنند یا مسیری را برای رسیدن به هدف خود دنبال کنند. گاهی اوقات نیز یک سیستم ناقص وجود دارد. این بازی ها وابستگی زیادی به شانس و نسبت به بازی های مدرن وابستگی کمتری به استراتژی دارند. بازی هایی از این دست بهتر از بازی های گروه هایی هستند که در آن بازی به اندازه تجربه بازی با هم مهم است. اغلب اوقات این بازی ها موضوعات بسیار ساده یا پوچی دارند که تاثیر مکانیک بازی بر روی آن ها کم است یا هیچ تاثیری ندارد.

اصول اولیه طراحی بازی - جلسه سوم
مثال: مار و پله
بازی های یورو
بازی های یورو اغلب در مورد به دست آوردن امتیاز پیروزی هستند، یک منبع دلخواه امتیازی که به شما اجازه می دهد برنده شوید. آن ها معمولا یک تعداد مشخصی از چرخش ها را دارند یا ادامه می دهند تا یک بازیکن دارای تعداد مشخصی از امتیازات پیروز شود. این بازی ها دارای تم های قوی است که بسیاری از طرح ها را دارا می باشند. معمولا یک سیستم مدیریت منابع وجود دارد و نوعی بازی"استراتژیک" بین بازیکنان وجود دارد. در نهایت، این بازی ها عناصر کمتری از شانس یا احتمال را دارند و بیشتر مسائلی که بازیکن به دلیل "بد شانسی" تجربه می کند می تواند با بازی استراتژیک قوی حل شود.

بازی های کارتی
بازی های کارتی (DBGs) شبیه به بازی های کارت پولی (TCG ها) است که هر بازیکن دارای یک تعداد کارت است که در طول بازی استفاده می کند. تفاوت این است که در DBG بازیکنان همه از همان مجموعه کارت استفاده می کنند. این بازی ها معمولا با 15-20 نوع کارت مختلف عرضه می شوند، اما فقط ده کارت در یک بازی واحد استفاده می شود. این باعث می شود که بازی هیجان و نظم داشته باشد. در این بازی ها بازیکنان دست خود را در طول زمان با خرید کارت های موجود از بانک کارت ها ساختند. بازی هایی مانند این معمولا زمانی پایان می یابند که تعداد مشخصی از انواع کارت ها تخلیه شود یا زمانی رخ می دهد که یک وضعیت خاص رخ دهد.
دومینو یکی از انواع این بازی هاست.

بازی های استراتژی
بازی های استراتژی شامل انوعی مانند شطرنج و چکرز است. نکته این بازی ها برای دو بازیکنی که در یک نبرد استراتژیک پیچیده قرار دارند این است که در آن سعی می کنند خارج از محور و حریف خود فکر کنند. این بازی ها بدون توصیف خاصی توصیف می شود و عناصر بازی و اهداف در این ژانر کاملا معمول نیست. به جای تاس یا ترکیبی از کارت ها، اغلب هدف قرار دادن قطعه در محل مناسب است.

بازی های استراتژیک مبتنی بر کارت
بازهای استراتژیک مبتنی بر کارت از توع بازی های استراتژیکی هستند که کارت ها اولین عنصر بازی هستند. بازی های از این دست معمولا سنگین هستند اما مکانیک ساده ای دارند و یا یک عنصر یا کاراکتر یا مبنایی دارند که بازیکنان از کارت ها برای دستیابی به امتیاز استفاده می کنند. هدف این بازی ها امتیاز یا کسب امتیاز است یا دستیابی به یک سری یا مجموعه از کارت هاست.
اصول اولیه طراحی بازی - جلسه سوم
ساخت و خلق بازی های روی میز شامل دنبال کردن یک سری مراحل خاص نیست. شما می توانید دیدی کلی از کل مسیر را به دست آورید اما نباید وارد جزئیات شوید زیرا توضیح هر بازی یا توسعه هر بازی از هر نوع کار سختی است. برای درک بهتر مفاهیم طراحی بازی، این است که خود دست به طراحی بزنید.
نکته کلیدی در این مرحله، دقت به تئوری و فکر و ایده اصلی است.

اصول اولیه طراحی بازی - جلسه سوم
فکر کنید چه پروژه ای می خواهید انجام دهید. یک کار خوب می تواند دقت به بازی هایی باشد که انجام می دهید یا از آن ها لذت ببرید. به بازی خوب دقت کنید خوب حالا کدام قسمت آن را می خواهید تغییر دهید؟ قسمتی هست که دوست دارید حذف شود؟ یا نیاز است قسمت هایی به آن اضافه کنید؟ این کار باعث می شود از یک دیدگاه جدید به بازی نگاه کنید. وقتی به فکر حذف یا افزایش برخی از قسمت ها می افتید، تازه به صورت اساسی به مفهوم بازی نگاه می کنید. وقتی چیزی را حذف می کنید، آن گاه می فهمید چرا این جز بازی تا این اندازه اهمیت داشته است یا اینکه اصلا اهمیتی نداشته است. این کار به شما درک عمیق تری از بازی هایی که انجام می دهید را می دهید.

اصول اولیه طراحی بازی - جلسه سوم

با هم امتحان کنیم!
یک صفحه کاغذی بر دارید. روی آن از بازی دلخواه خود یک طرح بکشید. همه عناصر فعلی آن را اضافه کنید.
1- حداقل یک عنصر از بازی را حذف کنید. این عنصر می تواند یک بخش فیزیکی یا یک قانون بازی باشد.
2- حداقل یک عنصر به بازی اضافه کنید. سعی کنید یک عنصر فیزیکی اضاضه کنید تا تاثیر آن بیشتر به چشم بیاید.
3- تغییرات ایجاد شده را بنویسید. تاثیر کدام مورد بیشتر بوده است. آیا موردی بوده است که تاثیر نداشته است؟
4- سعی کنید گرافیک یا طرح ظاهری بازی را تغییر دهید. سپس موارد اضافه شده یا حذف شده را پیاده کنید و یک بازیکن پیدا کنید و بازی را انجام دهید. آیا بازی شما دچار نقص هایی شده است؟ آن ها را لیست برداری کنید و سعی کنید برای برطرف کردن آن ها طرحی بیابید.

 
بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان
تهیه: مینا رزقی و شایان فروزنده دل
تنظیم: زینب شاه مرادی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین