تبیان، دستیار زندگی
تصاویر قدیمی از کافه های پاریس را به فراموشی بسپارید، چرا که از این پس، کشیدن سیگار كه جزء لاینفک تصویر ذهنی ما از این کافه‌ها بود، ممنوع می‌ شود. دخانیات، یكی از عوامل اصلی مرگ و میر در سال‌‏های اخیر به شمار می‌‏ رود و سال...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایان اداهای روشنفکرانه در کافه ها


تصاویر قدیمی از کافه های پاریس را به فراموشی بسپارید، چرا که از این پس، کشیدن سیگار كه جزء لاینفک تصویر ذهنی ما از این کافه‌ها بود، ممنوع می‌ شود.

دخانیات، یكی از عوامل اصلی مرگ و میر در سال‌‏های اخیر به شمار می‌‏ رود و سالانه موجب مرگ 5 میلیون نفر در جهان می ‌‏شود.

استنشاق تحمیلی دود هم مثل استعمال مستقیم آن، زیان ‌‏آور است و موجب ایجاد و تشدید بیماری‌‏های قلبی و عروقی  و سرطان‌‏ها  می ‌‏شود. همه ی اینها باعث شده دولت‌ها و مجامع جهانی به فكر بیفتند.

ایرلند، اولین كشور اروپایی بود كه در سال 2004 استعمال دخانیات را در تمام مراكز دولتی و عمومی ممنوع كرد. پس از آن نیز كشورهای نروژ، اسپانیا، بلژیک، انگلیس ، ایتالیا، مالت و سوئد این قانون را در كشورشان به اجرا گذاشتند. ممنوعیت کشیدن سیگار در فضاهای عمومی در فرانسه هم از پنجشنبه ی اول فوریه (12 بهمن) آغاز شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این روزها 15 میلیون‌ نفر سیگاری فرانسوی از روشن‌ کردن سیگار در محل‌های کار، مدارس، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های عمومی محصور و بسته منع شده‌اند، ممنوعیتی كه در عرض یک سال به کافه‌ها و رستوران‌ها هم گسترش خواهد یافت و تصویر كلاسیك خیابان‌ها و كافه‌های فرانسه، جایی که نویسندگانی مانند آلبر کامو و ژان پل سارتر با سیگاری در گوشه ی لب به یادآورده می ‌شوند را تغییر خواهد داد.


بهشت افراد سیگاری

آلمان تنها كشور اروپایی است كه به بهشت افراد سیگاری شهرت دارد و تا كنون قانونی برای ممنوعیت استعمال سیگار در این كشور تصویب نشده است، بلکه فقط پارلمان آلمان، در دسامبر سال گذشته تبلیغ سیگار را در اماكن دولتی ممنوع كرده است.

فرانسه نیز که همانند بسیاری از كشورهای اروپایی، ممنوعیت استعمال دخانیات را در بیشتر اماكن عمومی خود وضع کرده است، مدتی است تلاش می ‌كند تا از شمار سیگاری‌های خود بكاهد. هر چند ترك سیگار برای فرد سیگاری دشوار است، اما فرانسه نیز همانند تعداد دیگری از كشورهای اروپایی، استعمال دخانیات را با همه ی گرفتاری‌ها و دشواری‌های ناشی از آن، از اول فوریه در اماكن عمومی ممنوع كرده است و قرار است بیش از 175هزار مامور این ممنوعیت را با جریمه‌ 88 دلاری برای سیگاری‌ها و جریمه 174 دلاری برای کارفرمایان اعمال کنند.

در حقیقت، آمارهایی مثل مرگ 66 سیگاری در هر سال در فرانسه تخیلات رومانتیک همراه سیگار را، از سرها پرانده است.

تقریبا یک چهارم فرانسوی‌ها سیگاری هستند، با این حال یک روز پیش از شروع ممنوعیت، علامتی از نگرانی در خیابان‌ها دیده نشد. بررسی پراکنده از چند داروخانه نشان داد که تا به حال سیگاری‌ها آرام مانده‌ اند و هجومی برای خرید برچسب‌های نیکوتین‌ دار هم دیده نشد!


مبارزه ی 150 میلیون دلاری

از چندی پیش، شهردار نیویورک نیز، کشیدن سیگار در اماکن عمومی را ممنوع کرده ‌است. شهردار میلیاردر نیویورك، این ممنوعیت را با چنان شدتی به اجرا درآورده است كه اغلب سیگاری‌ها و حتی غیر سیگاری‌ها را به خشم آورده است.

هنگامی كه او در نیویورك بر سیگار مالیات بست، ادعا كرد اهمیتی به ضرر و سود مالی نیویورك در این باره نمی ‌دهد، بلكه می‌ خواهد از آلوده شدن كودكان به این عادت جلوگیری كند. او حتی خبرنگارانی را كه با او روبه ‌رو می ‌شوند و سیگار می ‌كشند، سرزنش می ‌كند. جالب است بدانید که او می‌ خواهد،125 میلیون دلار از دارایی شخصی ‌اش را برای مبارزه با سیگار اختصاص دهد كه هدف آن مبارزه با دخانیات در سراسر جهان است.

به گزارش رویترز، تقریبا دو سال پیش از اینکه ایرلند به عنوان نخستین کشور، قانون منع سیگار در مجامع عمومی را اجرا کند، در برخی شهرهای اروپایی و آمریكایی قانون مشابهی به اجرا درآمد و نتیجه ی آن که كاهش تعداد حملات قلبی بود، خیلی زود معلوم شد.

حتی در یك شهر، طی اجرای شش ماهه این طرح، تعداد مراجعه کنندگان مبتلا به حملات قلبی 40 درصد کاهش یافت. اجرای چنین طرح‌هایی بود كه راه را برای طرح‌های شجاعانه ‌تر باز كرد.

صدف كوه كن-کارشناس تغذیه


*مطالب مرتبط در این سایت:

تغذیه در افراد سیگاری، چگونه باید باشد؟

ترک سیگار، یک موضوع همیشه مهم

مواد غذایی مفید برای ترک سیگار

تاثیر سیگار بر ریه ها و سایر اندام های بدن

تاثیر سیگار بر دستگاه قلب و عروق

سیگار کشیدن اجباری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.